Příjemnou noc, dnes je pondělí 17.12.2018
svátek slaví Daniel,
zítra Miloslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Do příměstských částí magistrát vůbec neinvestuje, jsou podfinancované, huláká jako na lesy opozice v prostějovském zastupitelstvu. Je tomu skutečně tak, že Krasice, Domamyslice, Čechovice, Žešov či Vrahovice investičně živoří na úkor centra Prostějova? Večerník se podobně podíval, kolik peněz se v právě končícím volebním období ve vyjmenovaných příměstských částech utratilo z městské pokladny. A podle faktických údajů přinášíme velice překvapivá čísla, než se někteří snaží veřejnosti vnutit.

Jen stěží lze pochopit, kde se kritika na údajné podfinancování příměstských částí Prostějova bere. „Je pravda, že občas se ozývají hlasy, že město Prostějov nevěnuje dostatečnou pozornost svým příměstským částem. Tedy Žešovu, Vrahovicím, Čechovicím, Domamyslicím a Krasicím. Fakta a čísla odrážející investice do těchto lokalit a jejich údržbu však hovoří jinak,“ odvrací veškeré spekulace Alena Rašková (ČSSD), primátorka statutárního města Prostějov. S jejími slovy souhlasí i první náměstek. „Za poslední čtyři roky jsme v Prostějově utratili a ještě do konce roku 2018 utratíme za investice a opravy téměř miliardu korun. Z toho jen do okrajových částí šlo, a ještě půjde, přes dvě stě padesát milionů! Uvážíme-li, že město má celkem pětačtyřicet tisíc obyvatel a ve všech okrajových částech dohromady žije zhruba osm a půl tisíc, tak si obrázek může udělat každý sám. Čistě matematicky by měly mít okrajové části nárok na zhruba jednu pětinu proinvestované částky, obdržely však celou čtvrtinu. V žádném případě tím nechci říct, že příměstské části nepotřebují další investice. Chci tím jen zdůraznit, že tvrzení o podfinancování je naprosto mimo realitu,“ uvedl razantně Zdeněk Fišer (ČSSD).Je jasné, že tu a tam se ozývají nespokojené hlasy z řad občanů okrajových částí Prostějova. „Lidé jistě poukazují na neopravený chodník, díru v silnici, nevyhovující dětské hřiště, nedostatečné osvětlení a podobně. Už druhým rokem dostávají osadní výbory z každých částí Prostějova po milionu korun a z této částky si mohou samy schvalovat drobnější investice. Ty větší jsou každoročně součástí městského rozpočtu a nikdo nemůže tvrdit, že peníze rozdělujeme nespravedlivě,“ argumentuje dále Fišer. „Navíc do některých částí Prostějova nyní investujeme opravdu velké sumy. Vezměte si teď třeba Vrahovice, kde stavíme nové koupaliště za osmdesát milionů. Cyklostezka do Žešova stála také hodně peněz, navíc letos tam budeme opravovat páteřní silnici,“ dodal.Večerník mohl nahlédnout do přesných statistik investic do příměstských částí za poslední čtyři roky. A dává za pravdu radním, že v jejich případě tedy rozhodně nešetřili, právě naopak. „Třeba lidé z Prostějova si teď mohou stěžovat na to, že více peněz dáváme do okrajových částí místo toho, abychom pořádně opravili centrum,“ míní první náměstek prostějovské primátorky Zdeněk Fišer.

graf1

Total Comments

  • Repoint
  • Prohlídky
  • Muzeum
  • jaro
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí Vánoční trhy v Prostějově?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

A jde to i bez hádek!

Ano, potěšil nás a zároveň také velice překvapil hladký průběh úterního jednání prostějovských zastupitelů. Nejdůležitější dokument města, rozpočet na rok 2019, byl schválen celkem rychle, navíc bez zbytečných průtahů v podobě slovních přestřelek s opozičními zastupiteli. Tak to má být.

Máme nejdražší vodu!.

Během posledních dvou let se cena vodného a stočného na Prostějovsku nezvyšovala a tak jsme možná mnozí nabyli dojmu, že to tak i zůstane. Moravská vodárenská ovšem pro rok 2019 sáhla k výraznému zdražení, po kterém budeme mít nejdražší vodu na Moravě.  

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMÍR WALDA NERUŠIL
V němčickém kině OKO vystoupil uplynulou sobotu Waldemar Matuška. Ne, legendární zpěvák nevstal z mrtvých, ale parádně ho zastoupil jeho „dvojník“. Vánoční koncert v podání Vladimíra Waldy Nerušila se skutečně povedl.

49 walda13

Total Comments

Číslo týdne

5
O tolik korun budou mít PROSTĚJOVSKÝ Večerník levnější ti předplatitelé, kteří si pořídí ještě do konce roku abonenství nejčtenějšího regionálního periodika na rok 2019. Kvůli zdražení papíru totiž cena na stánku vystoupá od 1. ledna na rovnou dvacetikorunu.

Total Comments

Výrok týdne

„NA OPAKOVÁNÍ VOLEB JSEM BYLA PŘIPRAVENA...“

Nově zvolená senátorka za Prostějovsko Jitka Chalánková poskytla Večerníku první rozhovor ve své nové funkci.

Total Comments