Dobré ráno, dnes je úterý 18.6.2019
svátek slaví Milan,
zítra Leoš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Do příměstských částí magistrát vůbec neinvestuje, jsou podfinancované, huláká jako na lesy opozice v prostějovském zastupitelstvu. Je tomu skutečně tak, že Krasice, Domamyslice, Čechovice, Žešov či Vrahovice investičně živoří na úkor centra Prostějova? Večerník se podobně podíval, kolik peněz se v právě končícím volebním období ve vyjmenovaných příměstských částech utratilo z městské pokladny. A podle faktických údajů přinášíme velice překvapivá čísla, než se někteří snaží veřejnosti vnutit.

Jen stěží lze pochopit, kde se kritika na údajné podfinancování příměstských částí Prostějova bere. „Je pravda, že občas se ozývají hlasy, že město Prostějov nevěnuje dostatečnou pozornost svým příměstským částem. Tedy Žešovu, Vrahovicím, Čechovicím, Domamyslicím a Krasicím. Fakta a čísla odrážející investice do těchto lokalit a jejich údržbu však hovoří jinak,“ odvrací veškeré spekulace Alena Rašková (ČSSD), primátorka statutárního města Prostějov. S jejími slovy souhlasí i první náměstek. „Za poslední čtyři roky jsme v Prostějově utratili a ještě do konce roku 2018 utratíme za investice a opravy téměř miliardu korun. Z toho jen do okrajových částí šlo, a ještě půjde, přes dvě stě padesát milionů! Uvážíme-li, že město má celkem pětačtyřicet tisíc obyvatel a ve všech okrajových částech dohromady žije zhruba osm a půl tisíc, tak si obrázek může udělat každý sám. Čistě matematicky by měly mít okrajové části nárok na zhruba jednu pětinu proinvestované částky, obdržely však celou čtvrtinu. V žádném případě tím nechci říct, že příměstské části nepotřebují další investice. Chci tím jen zdůraznit, že tvrzení o podfinancování je naprosto mimo realitu,“ uvedl razantně Zdeněk Fišer (ČSSD).Je jasné, že tu a tam se ozývají nespokojené hlasy z řad občanů okrajových částí Prostějova. „Lidé jistě poukazují na neopravený chodník, díru v silnici, nevyhovující dětské hřiště, nedostatečné osvětlení a podobně. Už druhým rokem dostávají osadní výbory z každých částí Prostějova po milionu korun a z této částky si mohou samy schvalovat drobnější investice. Ty větší jsou každoročně součástí městského rozpočtu a nikdo nemůže tvrdit, že peníze rozdělujeme nespravedlivě,“ argumentuje dále Fišer. „Navíc do některých částí Prostějova nyní investujeme opravdu velké sumy. Vezměte si teď třeba Vrahovice, kde stavíme nové koupaliště za osmdesát milionů. Cyklostezka do Žešova stála také hodně peněz, navíc letos tam budeme opravovat páteřní silnici,“ dodal.Večerník mohl nahlédnout do přesných statistik investic do příměstských částí za poslední čtyři roky. A dává za pravdu radním, že v jejich případě tedy rozhodně nešetřili, právě naopak. „Třeba lidé z Prostějova si teď mohou stěžovat na to, že více peněz dáváme do okrajových částí místo toho, abychom pořádně opravili centrum,“ míní první náměstek prostějovské primátorky Zdeněk Fišer.

graf1

Total Comments

 • Familiada
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V KAVÁRNĚ COCTAIL CAFÉ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Konečně konstruktivní jednání.

Úterní zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějov trvalo tentokrát jediný den a bylo ukončeno těsně po osmnácté hodině. V jeho průběhu se sice několikrát zadrhlo, protože opoziční zastupitelé opět v některých případech porušili jednací řád, ale tentokrát bylo docela plynulé.

Fatální selhání řidiče.

Jako obecné ohrožení vyšetřují kriminalisté dopravní nehodu, při které v úterý odpoledne narazil u Litovle autobus plný dětí do odstaveného kamionu. V něm cestovali desetiletí fotbalisté 1.SK Prostějov. Výsledek? Tři těžce zranění dospělí a čtrnáct lehce zraněných malých fotbalistů.

Total Comments

Osobnost týdne

ANTONÍN PANENKA
24 panenka
Legendární český fotbalista a autor nezapomenutelného „dloubáku“ při penaltovém rozstřelu ve finále Mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 1976 byl hlavní hvězdou letošního Hořava Cupu v Kostelci na Hané a Prostějově.

Total Comments

Číslo týdne

2,0

Neskutečné. Podíl nezaměstnaných v Prostějově dosáhl historického minima rovných dvou procent. A je otázkou času, kdy se počet lidí bez práce dostane v regionu ještě pod tuto magickou hranici.

Total Comments

Výrok týdne

„BYL BY TO SICE IDEÁLNÍ STAV, ALE TAKY POLITICKÁ SMRT!“

První náměstek primátora Jiří Pospíšil takto zareagoval na radu finančních odborníků, že by město mohlo zvýšit daň z nemovitostí i poplatky za odpad

Total Comments