Dobré poledne, dnes je úterý 25.9.2018
svátek slaví Zlata,
zítra Andrea
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Do příměstských částí magistrát vůbec neinvestuje, jsou podfinancované, huláká jako na lesy opozice v prostějovském zastupitelstvu. Je tomu skutečně tak, že Krasice, Domamyslice, Čechovice, Žešov či Vrahovice investičně živoří na úkor centra Prostějova? Večerník se podobně podíval, kolik peněz se v právě končícím volebním období ve vyjmenovaných příměstských částech utratilo z městské pokladny. A podle faktických údajů přinášíme velice překvapivá čísla, než se někteří snaží veřejnosti vnutit.

Jen stěží lze pochopit, kde se kritika na údajné podfinancování příměstských částí Prostějova bere. „Je pravda, že občas se ozývají hlasy, že město Prostějov nevěnuje dostatečnou pozornost svým příměstským částem. Tedy Žešovu, Vrahovicím, Čechovicím, Domamyslicím a Krasicím. Fakta a čísla odrážející investice do těchto lokalit a jejich údržbu však hovoří jinak,“ odvrací veškeré spekulace Alena Rašková (ČSSD), primátorka statutárního města Prostějov. S jejími slovy souhlasí i první náměstek. „Za poslední čtyři roky jsme v Prostějově utratili a ještě do konce roku 2018 utratíme za investice a opravy téměř miliardu korun. Z toho jen do okrajových částí šlo, a ještě půjde, přes dvě stě padesát milionů! Uvážíme-li, že město má celkem pětačtyřicet tisíc obyvatel a ve všech okrajových částech dohromady žije zhruba osm a půl tisíc, tak si obrázek může udělat každý sám. Čistě matematicky by měly mít okrajové části nárok na zhruba jednu pětinu proinvestované částky, obdržely však celou čtvrtinu. V žádném případě tím nechci říct, že příměstské části nepotřebují další investice. Chci tím jen zdůraznit, že tvrzení o podfinancování je naprosto mimo realitu,“ uvedl razantně Zdeněk Fišer (ČSSD).Je jasné, že tu a tam se ozývají nespokojené hlasy z řad občanů okrajových částí Prostějova. „Lidé jistě poukazují na neopravený chodník, díru v silnici, nevyhovující dětské hřiště, nedostatečné osvětlení a podobně. Už druhým rokem dostávají osadní výbory z každých částí Prostějova po milionu korun a z této částky si mohou samy schvalovat drobnější investice. Ty větší jsou každoročně součástí městského rozpočtu a nikdo nemůže tvrdit, že peníze rozdělujeme nespravedlivě,“ argumentuje dále Fišer. „Navíc do některých částí Prostějova nyní investujeme opravdu velké sumy. Vezměte si teď třeba Vrahovice, kde stavíme nové koupaliště za osmdesát milionů. Cyklostezka do Žešova stála také hodně peněz, navíc letos tam budeme opravovat páteřní silnici,“ dodal.Večerník mohl nahlédnout do přesných statistik investic do příměstských částí za poslední čtyři roky. A dává za pravdu radním, že v jejich případě tedy rozhodně nešetřili, právě naopak. „Třeba lidé z Prostějova si teď mohou stěžovat na to, že více peněz dáváme do okrajových částí místo toho, abychom pořádně opravili centrum,“ míní první náměstek prostějovské primátorky Zdeněk Fišer.

graf1

Total Comments

  • zlechov
  • supersektor
  • kostelec n h
  • Interforst
  • ČSSD - Božena Sekaninová
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Prostějovanům šmakuje!

Více než měsíční komplikace v dopravě je v zapomnění. Minulý týden stihli stavbaři ukončit rekonstrukci vozovky pod dálničním nadjezdem v Říční ulici v Prostějově. Takzvanou „myší dírou“ se už zase jezdí, přestože stavbařům zkomplikovali život zloději, kteří ukradli kabely k veřejnému osvětlení. 

Úplně zbytečná smrt.

Necelou hodinu po poledni v pondělí 17. září vyhasl na silnicích Prostějovska další lidský život. A zcela zbytečně. Starší řidič kamionu s nákladem dřevní štěpky narazil u Ptení do vysokého břehu vedle silnice. Kamion se převrátil na bok a kabina rozdrtila řidiče. Ten totiž podle svědků nebyl připoután...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

JAROSLAV UHLÍŘ
uhlirJako třešnička na dortu vystoupil v rámci Plumlovského vinobraní na zámku v Plumlově známý skladatel, herec, zpěvák, komik, klavírista a moderátor, který během sobotního podvečera pořádně pobavil početné obecenstvo.

Total Comments

Číslo týdne

10
Určický exstarosta Vlastimil Konšel odcházel minulé úterý od prostějovského soudu s desetiměsíčním trestem, který byl na rok a půl podmíněně odložen. Jak bezprostředně prohlásil jeho advokát, bude se jeho klient odvolávat klidně až k Nejvyššímu soudu ČR...

Total Comments

Výrok týdne

„TEN HNUSNEJ ČERNOŠEK VÁMNECHTĚL SEBRAT KOUPALIŠTĚ!“

Spolumajitel marketingové společnosti TK PLUS Miroslav Černošek vyslal směrem k občanům jasné poselství, že výstavba Národního sportovního centra není důvodem neuskutečněného projektu rekonstrukce koupaliště Za Kosteleckou ulicí.  Exkluzivní rozhovor čtěte na straně 14.

Total Comments