Příjemnou noc, dnes je sobota 16.2.2019
svátek slaví Ljuba,
zítra Miloslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Do příměstských částí magistrát vůbec neinvestuje, jsou podfinancované, huláká jako na lesy opozice v prostějovském zastupitelstvu. Je tomu skutečně tak, že Krasice, Domamyslice, Čechovice, Žešov či Vrahovice investičně živoří na úkor centra Prostějova? Večerník se podobně podíval, kolik peněz se v právě končícím volebním období ve vyjmenovaných příměstských částech utratilo z městské pokladny. A podle faktických údajů přinášíme velice překvapivá čísla, než se někteří snaží veřejnosti vnutit.

Jen stěží lze pochopit, kde se kritika na údajné podfinancování příměstských částí Prostějova bere. „Je pravda, že občas se ozývají hlasy, že město Prostějov nevěnuje dostatečnou pozornost svým příměstským částem. Tedy Žešovu, Vrahovicím, Čechovicím, Domamyslicím a Krasicím. Fakta a čísla odrážející investice do těchto lokalit a jejich údržbu však hovoří jinak,“ odvrací veškeré spekulace Alena Rašková (ČSSD), primátorka statutárního města Prostějov. S jejími slovy souhlasí i první náměstek. „Za poslední čtyři roky jsme v Prostějově utratili a ještě do konce roku 2018 utratíme za investice a opravy téměř miliardu korun. Z toho jen do okrajových částí šlo, a ještě půjde, přes dvě stě padesát milionů! Uvážíme-li, že město má celkem pětačtyřicet tisíc obyvatel a ve všech okrajových částech dohromady žije zhruba osm a půl tisíc, tak si obrázek může udělat každý sám. Čistě matematicky by měly mít okrajové části nárok na zhruba jednu pětinu proinvestované částky, obdržely však celou čtvrtinu. V žádném případě tím nechci říct, že příměstské části nepotřebují další investice. Chci tím jen zdůraznit, že tvrzení o podfinancování je naprosto mimo realitu,“ uvedl razantně Zdeněk Fišer (ČSSD).Je jasné, že tu a tam se ozývají nespokojené hlasy z řad občanů okrajových částí Prostějova. „Lidé jistě poukazují na neopravený chodník, díru v silnici, nevyhovující dětské hřiště, nedostatečné osvětlení a podobně. Už druhým rokem dostávají osadní výbory z každých částí Prostějova po milionu korun a z této částky si mohou samy schvalovat drobnější investice. Ty větší jsou každoročně součástí městského rozpočtu a nikdo nemůže tvrdit, že peníze rozdělujeme nespravedlivě,“ argumentuje dále Fišer. „Navíc do některých částí Prostějova nyní investujeme opravdu velké sumy. Vezměte si teď třeba Vrahovice, kde stavíme nové koupaliště za osmdesát milionů. Cyklostezka do Žešova stála také hodně peněz, navíc letos tam budeme opravovat páteřní silnici,“ dodal.Večerník mohl nahlédnout do přesných statistik investic do příměstských částí za poslední čtyři roky. A dává za pravdu radním, že v jejich případě tedy rozhodně nešetřili, právě naopak. „Třeba lidé z Prostějova si teď mohou stěžovat na to, že více peněz dáváme do okrajových částí místo toho, abychom pořádně opravili centrum,“ míní první náměstek prostějovské primátorky Zdeněk Fišer.

graf1

Total Comments

  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII LA PUTICA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Parádní odplata.

Tak to se povedlo dokonale. Tým nejvyšší basketbalové soutěže BK Olomoucko, který sídlí v Prostějově, naložil při vstupu do nadstavbové části A1 svitavským Turům stovku a dal tak zapomenout na prohru z předešlé středy. O uplynulém víkendu pak basketbalisté statečně bojovali o úspěch v rámci Final Four Českého poháru.


Pětadvacet evakuovaných.

Trestuhodná chyba seniorky zapříčinila požár bytu ve druhém patře sedmiposchoďového paneláku v Moravské ulici v Prostějově. Jeho majitelka totiž v panice hodila hořící adventní věnec do vany a posléze vzplálo celé bytové jádro. Hasiči s policisty pak evakuovaly pětadvacet osob ze sousedství.

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

PAVEL LIŠKA
06 liskaJeviště Společenského domu v Prostějově patřilo uplynulý pátek Vandrákům. Přesněji řečeno triu motorkářů, kteří procestovali několik měsíců po střední Americe. Herci Pavel Liška, Jen Révai a kameraman Hynek Bernard o tom přišli vyprávět Prostějovanům.

Total Comments

Číslo týdne

 99
Do Prostějova se po dvou týdnech „čistoty“ opět vrátil smog! Měřící stanice ve Studentské ulici naměřila 99 mikrogramů prachových částic na metr krychlový vzduchu. Je to o devětačtyřicet mikgrogramů více než je denní limit.

Total Comments

Výrok týdne

„VŠUDE BYLO PLNO KRVE A JÁ JSEM PIŠTĚLA!“

Druhá nejlepší hráčka světa
Petra Kvitová takto u Krajského
soudu v Brně popsala otřesné
okamžiky svého přepadení
z 20. prosince roku 2016

Total Comments