Teprve třetí zápas čtvrtfinálové série extraligy žen ČR 2023/24 mezi prostějovskými a olomouckými volejbalistkami byl jednoznačný. Favorizované domácí družstvo tentokrát dokázalo porazit své krajské konkurentky ve třech setech a nezaváhat ani při opětovném vedení 2:0 na sady, jeho kvalitní výkon se špičkovými koncovkami zařídil postupové vyvrcholení v podobě očekávaného průniku VK do semifinále!

Hned v úvodu skóre opakovaně zhouply tříbodové šňůry na obou stranách (3:1, 3:4, 6:4, 6:7). Řídily se hlavně tím, komu zrovna šlo lépe podání a v návaznosti na to přihrávka. Celkově byl začátek střetnutí vyrovnaný, ale od stavu 9:9 šel nahoru hostující tým, jenž podpořil dobrý příjem i neméně kvalitními bloky (9:12). Reakce vékáčka byla okamžitá, razantní obrat na 16:14, posléze 20:16 přitom umožnilo výrazné zvednutí všech činností. Výborný výkon favoritek nedal soupeřkám ve zbytku zahajovací části absolutně žádnou šanci – 25:18.

Zkraje druhé periody se prostějovská převaha rozplynula, znovu platilo otřepané každý chvilku tahá pilku. Šantovce se dařilo držet krok, pokud se mohla opřít o ostrý servis a solidní obranu. V takových případech domácí mančaft častěji chyboval (8:6 – 8:9), což ovšem platilo též naopak, proto se průběžný stav opět úplně překlopil (9:10 – 15:10). Skvěle hrála Raquel Löff, přidávaly se k ní další parťačky, Čadovy svěřenkyně přitom dominovaly zejména parádními bloky. V závěru si navíc bezpečně pohlídaly vybudovaný náskok, jako bonus přidaly několik famózních zákroků v poli – 25:18.

Jednoznačnost duelu však ještě nic neznamenala, stačilo si vzpomenout na ztracené vedení rozdílem dvou sad z obou předchozích vzájemných špílů. I tentokrát kolektiv kapitánky Simony Bajusz zůstával ve třetím dějství o kousek vepředu, leč rivalky se nevzdávaly, naopak setrvaly těsně na dohled. A když uprostřed setu pronikavým progresem otočily z 9:7 na 10:13, pomalu startovalo repete zažitého scénáře. Nicméně Prostějovanky takové dění nepřipustily. Při účinném podání Josefíny Smolkové bleskově otočily (14:13) a další únik z nepohody zvládly i trochu později, pětibodová série ze 17:19 na 22:19 znamenala definitivní výsledkové razítko – 25:20 a 3:0! (son)

Bodový vývoj – první set: 1:1, 3:1, 3:4, 6:4, 6:7, 8:7, 8:9, 9:12, 10:13, 13:13, 16:14, 18:15, 20:16, 21:18, 25:18. Druhý set: 2:0, 2:2, 4:2, 4:4, 5:5, 7:5, 8:6, 8:9, 9:10, 15:10, 16:11, 16:13, 18:13, 19:14, 19:16, 20:17, 23:17, 25:18. Třetí set: 1:2, 5:2, 5:4, 7:4, 7:6, 9:7, 9:9, 10:13, 14:13, 16:15, 16:17, 17:19, 22:19, 25:20.

ŘEKLI PO UTKÁNÍ

Miroslav Čada – hlavní trenér VK Prostějov

„Jsem rád, že se nám třetí čtvrtfinálové utkání podařilo vyhrát ve třech setech. Velký rozdíl mezi oběma týmy byl zejména v obraně, my jsme výborně blokovali – především Raquel Löff, v útoku to nejvíc odtáhla Klára Faltínová a o něco lepší jsme byli také na přihrávce. Dnes tedy určitě naše zasloužené vítězství 3:0 a postup do semifinále extraligy stejným zápasovým poměrem, což je pro nás nejvíc pozitivní.“

Jan Drešl – hlavní trenér Šantovka Olomouc UP

„Jeli jsme sem s tím, že ještě chceme prodloužit sérii a vrátit ji k nám do Olomouce. Což bohužel nevyšlo, Prostějov dnes byl velice dobře připraven. Perfektně bránil a podal mnohem koncentrovanější výkon než my. Přesto hodnotím celou sérii pozitivně, jako sedmý tým tabulky jsme dva předchozí vzájemné zápasy proti druhému dokázali hrát hodně vyrovnaně.“