Dobrý podvečer, dnes je sobota 17.8.2019
svátek slaví Petra,
zítra Helena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

23 vanekOno se řekne „jenom“ tráva. Pokud se ale do pěstování této rostlinky pustíte ve velkém, vyděláte na tom víc peněz, než pokud byste na plný úvazek prodávali pervitin a k tomu ještě brigádně kradli auta. I v Prostějově najdete velké množství pěstíren. Králem ve svém oboru byl zřejmě osmatřicetiletý Roman Vaněk. Pěstírny měl hned tři - v kotelně na okraji Plumlova, v prostějovské ulici Stanislava Manharda a jednu i v sousedním Přerově. Policisté v nich zabavili pětadvacet kilo neobyčejně kvalitní marihuany za více jak čtyři a půl milionu korun. Dámy a pánové, kdo z vás to má?

Ve čtvrtek uplynulého týdne se Roman Vaněk naposledy postavil před senát Krajského soudu v Brně. Za pěstování trávy v „interiéru“ hrozilo dosud netrestanému zahradníkovi osm až dvanáct let vězení. Do této chvíle si už „odseděl“ více jak rok ve vazbě. Do ní byl vzat po březnové policejní razii v Plumlově. Elektřinu do svých špičkově vybavených pěstíren navíc odebíral „načerno“. Nic jiného mu ani nezbývalo, obrovský odběr potřebný pro jeho velkopěstírny by ho u distributorů velmi rychle prozradil. Jen za necelého tři čtvrtě roku tím dle znaleckého posudku prokazatelně způsobil škodu za téměř dva miliony korun.

Vaněk: „Chtěl jsem trávou léčit!“

Svoji obhajobu Vaněk, stejně jako řada jemu podobných postavil na tom, že jeho záměrem bylo pěstovat konopí pouze pro léčebné účely. „Je mi líto, že jsem úmyslně pěstoval konopí a kradl elektřinu. Uvědomuji si, že jsem tím překročil zákon. Neměl jsem však jinou šanci, jak se v pěstování marihuany zdokonalit. Odmítám, že bych chtěl něco prodat,“ snažil se u soudu obhájit Roman Vaněk. Senát Krajského soudu v Brně mu však neuvěřil, uznal ho vinným a poslal ho na devět let do vězení. Rovněž mu udělil povinnost zaplatit škodu, kterou způsobil nelegálním odběrem elektřiny.

Nebyl sám

Druhým spoluobžalovaným, který si společně s Vaňkem vyslechnul rozsudek, byl sedmadvacetiletý Ondřej Zaoral z Kostelce na Hané. Ten se u Vaňka nechal zaměstnat a pomáhal mu s pěstováním konopí v jeho plumlovské pěstírně. „O dům jsem přišel kvůli dluhům svého strýce. Potřeboval jsem si vydělat peníze, abych měl z čeho žít, proto jsem se u pana Vaňka nechal zaměstnat,“ snažil se vysvětlit Zaoral, který od soudu odešel s třemi roky natvrdo. 

Policie rovněž po zásahu v Plumlově pásla i po Jiřím A. (49), který je známý jako majitel mlýna v Hamrách. Muž, který svého času plánoval v Podhradské ulici v Plumlově vybudovat penzion, ovšem nakonec v celé záležitosti překvapivě vůbec obžalován nebyl.

Proč mu nestačily příjmy z podnikání?

Romanu Vaňkovi soud prokázal, že marihuanu pěstoval minimálně od července 2011. Není však vyloučeno, že tak činil podstatně delší dobu. Kromě nelegálního pěstování konopí zvládal absolvent zahradnické školy rovněž také ve svém oboru podnikat. Řadu zakázek dostával například od olomouckého magistrátu, obrat jeho firmy činil přes milion korun ročně. To mu však očividně nestačilo. Kde všechny peníze končily? Podle informací z  jeho blízkého okolí byl Roman Vaněk známý jako velmi náruživý muž, který při četných návštěvách veřejných domů penězi rozhodně nešetřil. O to více musí nyní strádat ve vězení...

O tom, jak dlouho si v něm nakonec ještě pobude, dosud nebylo zcela rozhodnuto, odvolání totiž bude ještě jedniu Vrchní soud v Brně.

Total Comments

  • Nezamyslice
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Kde jste byli/nebo budete na dovolené?

První volba: pondělí 12. srpen 2019 6:42

Poslední volba: sobota 17. srpen 2019 10:08

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pokácené stromy budou nahrazeny.

Už nějaký ten týden slouží chodcům i cyklistům podchod pod mostem v Olomoucké ulici. Kvůli této stavební investici ale muselo město nechat pokácet spoustu letitých stromů podél říčky Hloučely. Radnice ale zanedlouho vysadí stromy nové a k nim přibydou i tisíce keřových rostlin.

Naprosto směšný trest.

Senát Okresního soudu v Prostějově se minulé pondělí zabýval případem Jiřího Hrdličky, který jako řidič kamionu plně naloženého betonovými panely havaroval koncem ledna na dálnici u Prostějova. Policistům nadýchal tři promile alkoholu. Za jízdu v opilosti „vyfasoval“ pouhou podmínku!

Total Comments

Osobnost týdne

KONTAKT
32 kontakt
Nestárnoucí a dnes již legendární prostějovská rocková kapela se kromě jiných postarala v sobotu o kvalitní průběh Guláš Rock Festu na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě.

Total Comments

Číslo týdne

200 000
Vedení magistrátu počítá s nákupem dvou set tisíc kusů papírových kelímků, do kterých budou prodejci punče a dalších nápojů při vánočních trzích na náměstí T. G. Masaryka nalévat nápoje. Používání jiných kelímků bude zakázáno. Ekologie je holt na prvním místě...

Total Comments

Výrok týdne

„JE TADY HROZNÝ SMRAD, PŘIJĎTE SI TO VYFOTIT!“
Po pohnojení pole v blízkosti Určické ulice byla tamní obyvatelka natolik rozrušena, že při telefonátu do redakce Večerníku si neuvědomila, že smrad prostě fotit nelze...

Total Comments