Dobré dopoledne, dnes je neděle 29.3.2020
svátek slaví Taťána,
zítra Arnošt
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

23 vanekOno se řekne „jenom“ tráva. Pokud se ale do pěstování této rostlinky pustíte ve velkém, vyděláte na tom víc peněz, než pokud byste na plný úvazek prodávali pervitin a k tomu ještě brigádně kradli auta. I v Prostějově najdete velké množství pěstíren. Králem ve svém oboru byl zřejmě osmatřicetiletý Roman Vaněk. Pěstírny měl hned tři - v kotelně na okraji Plumlova, v prostějovské ulici Stanislava Manharda a jednu i v sousedním Přerově. Policisté v nich zabavili pětadvacet kilo neobyčejně kvalitní marihuany za více jak čtyři a půl milionu korun. Dámy a pánové, kdo z vás to má?

Ve čtvrtek uplynulého týdne se Roman Vaněk naposledy postavil před senát Krajského soudu v Brně. Za pěstování trávy v „interiéru“ hrozilo dosud netrestanému zahradníkovi osm až dvanáct let vězení. Do této chvíle si už „odseděl“ více jak rok ve vazbě. Do ní byl vzat po březnové policejní razii v Plumlově. Elektřinu do svých špičkově vybavených pěstíren navíc odebíral „načerno“. Nic jiného mu ani nezbývalo, obrovský odběr potřebný pro jeho velkopěstírny by ho u distributorů velmi rychle prozradil. Jen za necelého tři čtvrtě roku tím dle znaleckého posudku prokazatelně způsobil škodu za téměř dva miliony korun.

Vaněk: „Chtěl jsem trávou léčit!“

Svoji obhajobu Vaněk, stejně jako řada jemu podobných postavil na tom, že jeho záměrem bylo pěstovat konopí pouze pro léčebné účely. „Je mi líto, že jsem úmyslně pěstoval konopí a kradl elektřinu. Uvědomuji si, že jsem tím překročil zákon. Neměl jsem však jinou šanci, jak se v pěstování marihuany zdokonalit. Odmítám, že bych chtěl něco prodat,“ snažil se u soudu obhájit Roman Vaněk. Senát Krajského soudu v Brně mu však neuvěřil, uznal ho vinným a poslal ho na devět let do vězení. Rovněž mu udělil povinnost zaplatit škodu, kterou způsobil nelegálním odběrem elektřiny.

Nebyl sám

Druhým spoluobžalovaným, který si společně s Vaňkem vyslechnul rozsudek, byl sedmadvacetiletý Ondřej Zaoral z Kostelce na Hané. Ten se u Vaňka nechal zaměstnat a pomáhal mu s pěstováním konopí v jeho plumlovské pěstírně. „O dům jsem přišel kvůli dluhům svého strýce. Potřeboval jsem si vydělat peníze, abych měl z čeho žít, proto jsem se u pana Vaňka nechal zaměstnat,“ snažil se vysvětlit Zaoral, který od soudu odešel s třemi roky natvrdo. 

Policie rovněž po zásahu v Plumlově pásla i po Jiřím A. (49), který je známý jako majitel mlýna v Hamrách. Muž, který svého času plánoval v Podhradské ulici v Plumlově vybudovat penzion, ovšem nakonec v celé záležitosti překvapivě vůbec obžalován nebyl.

Proč mu nestačily příjmy z podnikání?

Romanu Vaňkovi soud prokázal, že marihuanu pěstoval minimálně od července 2011. Není však vyloučeno, že tak činil podstatně delší dobu. Kromě nelegálního pěstování konopí zvládal absolvent zahradnické školy rovněž také ve svém oboru podnikat. Řadu zakázek dostával například od olomouckého magistrátu, obrat jeho firmy činil přes milion korun ročně. To mu však očividně nestačilo. Kde všechny peníze končily? Podle informací z  jeho blízkého okolí byl Roman Vaněk známý jako velmi náruživý muž, který při četných návštěvách veřejných domů penězi rozhodně nešetřil. O to více musí nyní strádat ve vězení...

O tom, jak dlouho si v něm nakonec ještě pobude, dosud nebylo zcela rozhodnuto, odvolání totiž bude ještě jedniu Vrchní soud v Brně.

Total Comments

  • Komínek
  • Basic
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RYCHLÁ OBČERSTVENÍ V PROSTĚJOVĚ?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Aspoň něco hezkého, jaro je tady!

Uplynulý pátek deset minut před pátou hodinou ranní nastala jarní rovnodennost. A to krásné období roku o sobě dává vědět už v každé ulici, když nejen v Prostějově kvetou sněženky, bledule, a dokonce už i fialky. Tak snad nám to zlepší celkově smutnou „koronavirovou“ náladu…

Výpovědi hokejistům.

Nepříjemný závěr sezóny v podání prostějovských Jestřábů podtrhl klub několika výpověďmi pro hokejisty. Klub dle kuloárních hlasů údajně přišel o smlouvy a tím pádem i o příjmy. Pro fanoušky možná překvapení, pro některé z hokejistů však, podle jejich slov, ani ne. A bohužel půltucet už obdržel padáka. Poštou…

Total Comments

Osobnost týdne

Anna Hanáková

Známá prostějovská numeroložka přispěchala v exkluzivním rozhovoru pro rubriku Servis pro ženy alespoň s kouskem nádechu optimismu, že by ten letošní rok nemusel být až tak špatný. A dokonce poradila, jak se obrnit proti strachu. A to se právě v těchto dnech hodí!

11 stasova

Total Comments

Číslo týdne

12

Počet lidí s prokázanou nákazou Covid-19 v Olomouckém kraji do nedělního večera vzrostl na 85. Během víkendu výrazně přibylo nakažených zejména na Prostějovsku, kde bylo nově evidováno už plný tucet případů.

Total Comments

Výrok týdne

„NEJEN MY JSME TEĎ MĚSTEM DUCHŮ...“

Náměstek primátora Jiří Rozehnal přiznal, že zahájení jakékoliv stavební investice je v těchto dnech velkým problémem

Total Comments

Z_Kalendar