Dobré odpoledne, dnes je neděle 20.9.2020
svátek slaví Oleg,
zítra Matouš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Absolutní důvěřivost a určitě i hloupost a neopatrnost ovládly tři ženy a jednoho muže z Prostějovska, kteří naletěli během uplynulých dní podvodníkům. Ti přes sociální síť vyzvali své oběti, aby jim poslaly PIN kódy a také fotografie svých platebních karet. Co za to zatím neznámý podvodník sliboval? Možnost výhry večeře! Buď jak buď, zmínění čtyři lidé z Prostějovska požadovaná data odeslali a následně splakali na výdělkem. Všechny případy už šetří policie.


„Na podvodné jednání dosud nezjištěného pachatele naletěla šestadvacetiletá žena z obce na Prostějovsku. V neděli 26. ledna po dvaadvacáté hodině ji pachatel vydávající se za její známou prostřednictvím sociální sítě oslovil se žádostí o její telefonní číslo. Poté ji domnělá kamarádka požádala o přeposlání PIN kódu, který jí přijde v SMS zprávě. Mělo jít o hru, ve které lze vyhrát večeři a žadatelka ji ujistila, že ji to nebude stát žádné peníze. V přijaté SMS zprávě pak byl PIN kód a text, že ‚právě úspěšně zaplatila 600 korun‘, a že PIN kód nemá nikomu přeposílat. Touto radou se však neřídila a PIN kód ‚kamarádce‘ přeposlala. Chvíli poté jí přišla stejná zpráva s jiným kódem a poté se situace opakovala ještě osmkrát. Také těchto devět dalších obdržených PIN kódů ‚kamarádce‘ odeslala,“ popsal děj podvodu policejní tiskový mluvčí František Kořínek. A pokračoval dál. „V průběhu této komunikace poškozené od ‚kamarádky‘ přišla žádost o zaslání fotografie přední strany platební karty. Také této žádosti poškozená vyhověla. Že něco není v pořádku, si uvědomila, až když obdržela žádost o fotografii rubové strany platební karty. To už naštěstí odmítla a kontaktovala kamarádku jiným způsobem. Když zjistila, že ta o ničem neví, pochopila, že se stala obětí podvodu. Díky své neopatrnosti tak přišla o šest tisíc korun,“ dodal k prvnímu případu František Kořínek.
O dva dny později měli policisté nahlášen podobný případ. „Zřejmý pokus o stejný podvod v úterý oznámila i šestačtyřicetiletá žena plumlovským policistům. Po obdržení žádosti o telefonní číslo z profilu kamarádky však byla obezřetnější. Nad netypickou žádostí se zamyslela a kontaktovala onu kamarádku. Ta jí potvrdila, že se jedná o podvrh, protože ona jí žádnou takovou žádost neposílala. Když jí poté kontaktovalo několik jejích známých, kteří byli pro změnu osloveni z jejího profilu, rozhodla se celou věc oznámit na policii,“ sdělil mluvčí prostějovské policie.
Uvedené dva podvody spáchané prostřednictvím sociálních sítí však nebyly posledními během uplynulého týdne! Ve středu policisté na Prostějovsku přijali další dvě oznámení o stejném jednání. „V obou případech se opět jednalo o přeposílání SMS zpráv s PIN kódy k platbám. O ty byli poškození požádáni prostřednictvím sociální sítě pachateli, kteří se vydávali za jejich známé. Čtyřiapadesátiletá žena z Němčicka i devětatřicetiletý muž z Konicka přeposlali po jedenácti zprávách. Každý z nich tak přišel o 6 600 korun,“ potvrdil František Kořínek s tím, že po pachatelích podvodného jednání policisté usilovně pátrají. „Věci policisté šetří pro podezření z přečinu poškození cizích práv a přečinu podvodu. Za ty pachatelům v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta,“ sdělil mluvčí prostějovských strážců zákona.


V souvislosti s těmito případy policisté znovu důrazně apelují na veřejnost, aby lidé byli při komunikaci přes sociální média opatrní a dbali vysoké obezřetnosti. Po každé netypické žádosti by mělo dojít k ověření, že pochází opravdu od známého. Podvrhnout psanou zprávu není tak těžké. Proto by ověření mělo proběhnout jiným způsobem, nejlépe osobně nebo telefonicky.

Doporučení Policie ČR:

* při každé netypické žádosti z profilů přátel si vždy ověřte, že vás skutečně kontaktoval váš známý, ideálně formou telefonického hovoru.
* nikdy nikomu neposílejte údaje k platebním kartám, osobním či jiným důležitým dokladům,
nikdy nikomu nepřeposílejte jakékoli autorizační údaje.

Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste na prostějovských hodech? A jak se vám slavnosti líbily?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Nástupce Berdycha?

Skvělé představení odehrál v uplynulém týdnu osmnáctiletý talent TK Agrofert Prostějov Jiří Lehečka, který zazářil na letošním ročníku Moneta Czech Open a díky semifinále se může těšit na posun ze šesté stovky světového žebříčku. Pochvalu zaslouží i organizátoři z TK PLUS, kteří přes všechny koronavirové nástrahy uspořádali turnaj na jedničku. Ostatně jako vždycky.

Manko v Národním domě!
Postupně ale přece jen unikají informace o tom, co předcházelo odvolání Jiřího Hlocha z funkce ředitele Národního domu. Audit nařízený magistrátem odhaluje nesrovnalosti v účetnictví. Dle kusých zpráv vyplývá, že po bývalém šéfovi zbyly finanční i materiální nesrovnalosti v řádu statisíců korun. Radní nevylučují trestní oznámení.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

KATARÍNA KNECHTOVÁ

Vystoupení vynikající prešovské zpěvačky, kytaristky a skladatelky společně se skupinou Peha bylo zlatým hřebem letošních Hanáckých slavností v Prostějově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

6

Ač se na základě dlouhého programu nepředpokládal hladký průběh úterního jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějov, komunální politici stihli vše projednat v rekordním čase šesti hodin...

33

Total Comments

Výrok týdne

„PANÍ NAICLEROVOU BERU JAKO ZNEUZNANOU POLITIČKU, KTERÁ TRPÍ FRUSTRACÍ!“

Prostějovský radní Miloš Sklenka takto reagoval na osobní útoky opoziční zastupitelky.

Total Comments

-