Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 6.8.2020
svátek slaví Oldřiška,
zítra Lada
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

34 ukradeny_obrazDnes už nikomu není nic svaté! V hlavním prostějovském kostele Povýšení svatého Kříže došlo ve čtvrtek ke svatokrádeži. Z chodby místní fary někdo z rámu vyřízl plátno s Hostýnskou Madonou!

 

„V průběhu čtvrtku došlo ke krádeži v prostějovském kostele. Zatím neznámému pachateli se z volně přístupné chodby podařilo z obrazu vyjmout plátno s olejomalbou Hostýnské Madony a ukrást ho. Škoda byla vyčíslena na čtyřicet tisíc korun,“ informovala Večerník Irena Urbánková, tisková mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR v Olomouci s tím, že policisté na případu intenzivně pracují a po pachateli pátrají. „V případě zjištění mu za přečin krádeže hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi,“ dodala mluvčí krajské policie. „Je to neuvěřitelné, jsme z toho hodně smutní,“ uvedl pro Večerník vedoucí Arcidiecézního archivu v Olomouci Karel Kavička, který redakci rovněž poskytl fotografii ukradeného obrazu Madony.

Obraz Panny Marie hostýnské, který byl ve čtvrtek odcizen z kostela Povýšení svatého Kříže v Prostějově, namaloval prostějovský malíř Jindřich Taschner v roce 1905. Šlo o malíře, který prováděl výmalby kostelů, například v kostele svatého Cyrila a Metoděje v Prostějově roce 1903 a v okolních obcích. Maloval i olejomalby, oltářní obrazy, nástropní malby a podobně. „Obraz byl pro kostel Povýšení sv. Kříže objednán za pátera Karla Dostála - Lutinova. Na počátku 20. století, kdy kromě již tradičních každoročních poutí do Křtin, Dubu na Moravě a Mariazell a na Svatý Kopeček u Olomouce, putovalo stále více Prostějováků na svatý Hostýn. Zachovala se zpráva o dohodě duchovního správce na svatém Hostýně se správcem farnosti Povýšení svatého Kříže, aby byl stanoven pro prostějovskou pouť pevný termín. Jak se dočteme ve věstníku farnosti z roku 1932, v tomto roce se totiž v měsíci červenci vypravilo na svatý Hostýn několik poutí z Prostějova. Proto duchovní správce na dal návrh vypravit jen jednu pouť a vyhradit pro ni určitou neděli jen pro poutníky z Prostějova. Poutě na svatý Hostýn však nedosáhly takového rozsahu jako tradiční pouť do Křtin,“ uvedl pro www.vecernikpv.cz Karel Kavička, vedoucí Arcidiecézního archivu v Olomouci. Jak dodal, prostějovská poutní tradice byla výrazem barokní zbožnosti. Bratrstvo svatého Kříže, založené v roce 1705, mělo kolem 5 000 členů  z celé Moravy. Bylo zrušeno císařem Josefem II. v roce 1784.

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-