Příjemnou noc, dnes je pondělí 18.11.2019
svátek slaví Romana,
zítra Alžběta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

36 klokanNěkteří lidé jsou fakt „hovada“! „Je mi jedno jestli někdo zemře, hlavně, že na tom vydělám balík...“ Tak by se dala shrnout filozofie prodejců pančovaného alkoholu. Na otravu metanolem zemřelo v celé České republice dvaačtyřicet lidí, řada dalších se dodnes potýká s trvalými následky. Umírat mohli i lidé v Prostějově. Podle důvěryhodného svědectví majitelů prostějovské hospody „U Klokana“ jim prudký jed přimíchaný do rumu dodával Jaroslav Cifr z Oseku nad Bečvou. Přes jasné důkazy tento „vystajlovaný” blonďák svoji vinu u soudu popíral. A to není vše! Stále podniká jako distributor alkoholu, zastupuje přitom ostravskou firmu Bern star...

S nevídanou upřímností promluvili v úterý u prostějovského soudu bývalí spolumajitelé hostince „U Klokana“ v Prostějově. Richard Ozanič a Michal Burget svorně přiznali svůj podíl viny na otravě dvou svých zákazníků. „Od našeho obchodního zástupce Jaroslava Cifra jsme bez dokladu odkupovali rum v šestilitrových kanystrech. Některé barely neměly ani kolek ani etiketu. Litr rumu nás tak přišel na necelých sto dvacet korun, s dokladem by byl o osmdesát korun dražší. V prodeji tohoto podezřelého alkoholu jsme pokračovali i po prohibici, tedy v době, kdy každý tvrdý alkohol musel mít rodný list. Ten, který jsme nabízeli, přirozeně žádný rodný list neměl,“ shodli se ve své výpovědi oba obžalovaní. Nutno jim ke cti, že mluvili upřímně a nic, lidově řečeno, nezatloukali.

Nad otevřeností Burgeta s Ozaničem se ale na druhou stranu doslova tajil dech. Oba muži totiž nebezpečný alkohol veřejně nabízeli i v době, kdy dobře věděli, že na otravu metanolem umírají další a další lidé. Vylít ho prostě nedokázali. Byl totiž lacinější a měli z něj vyšší zisk. A tak jej pouze přelévali do prázdných lahví od rumu z prostějovské Palírny u Zeleného stromu. Nejenže klamali své zákazníky, navíc je klidně mohli i zabít. Cožpak si toto riziko vůbec nepřipouštěli?!

„Věřili jsme našemu obchodnímu zástupci, že rum, který nám dodává v kanystrech, je nezávadný. Začali jsme ho tímto způsobem odebírat už v únoru. Více jak půl roku se nic nestalo, nikdo nepoznal rozdíl, pili ho i lidé z naší rodiny. Využili jsme ho například na pečení při oslavě mých padesátin,“ vysvětloval před tribunálem Richard Ozanič. Ostatně tato slova pronesl již bezprostředně po vypuknutí „prostějovské metanolové aféry“ v redakci Večerníku, který s ním mě jako jediné periodikum otevřený exkluzivní rozhovor. Doslova legendární hospodu ovšem po patnácti letech „pustil“ a nedávno začal pracovat jako lakýrník. Jeho kolega Michal Burget „klokana“ stále provozuje.

Jak bylo již zmíněno, kromě otevřeného přiznání ke cti oběma obžalovaným nepochybně slouží i to, že poté, co jejich štamgasti skončili v nemocnici, se jim oběma omluvili a za oba zaplatili i poplatky za pobyt ve zdravotnickém zařízení. Přesto z toho zatím vyvázli hodně lacino. Za léčení obou otrávených mužů po nich pojišťovna požaduje přes dvěstě tisíc korun...

Co na to distributor? A jaké padly tresty? 
Se sympatickou upřímností obou hostinských ostře kontrastovalo zatloukání Jaroslava Cifra z Oseku nad Bečvou. Právě on podle Ozaniče s Burgetem závadný alkohol v šestilitrových kanystrech do hostince U Klokana dodával. A od něj mohly vést stopy i k jeho výrobcům. Cifr však nepromluvil. „Prodával jsem vždy pouze originální lihoviny,“ tvrdil navzdory všemu před soudem. Výpovědi obou hostinských, kteří ho označili za prodejce alkoholu obsahujícího metanol, vyslechl tento upravený blonďák s pohledem upřeným k zemi. Nijak na ně nereagoval, ani se je nepokusil zpochybnit...
Metanolová aféra svého času hýbala celou republikou, na otravy zemřelo dvaačtyřicet lidí. Šokující je, že za tu dobu se fakticky nic nezměnilo. Svědčí o tom i prostějovský případ. Obžalovaný Michal Burget stále provozuje hostinec „U Klokana“, Jaroslav Cifr mu i nadále coby obchodní zástupce firmy Bern star dodává alkohol. To by se po rozsudku prostějovského soudu mohlo konečně změnit.
Kromě trestu vězení, všem třem za trestný čin ohrožování zdraví závadnými potravinami hrozí i zákaz činnosti. S podnikáním by tedy měli na nějaký čas utrum. Prostějovský soud však v této věci zatím nerozhodl, hlavní líčení bylo odročeno na polovinu října. Večerník bude kauzu nadále sledovat!

Total Comments

  • 30 klíčů
  • ZŠ Melantrichova
  • Sametova třicítka
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U POSLEDNÍHO HALÍŘE?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bílá pastelka zabrala.

Jubilejní dvacátá sbírka na speciální služby pro nevidomé, slabozraké a na podporu speciálních výukových programů měla širokou odezvu i mezi dětmi základních škol a studenty středních škol v Prostějově. Dohromady se mezi školní mládeží v Prostějově vybralo 60 328 korun.

Opět bez tiskové konference.

Radní už podruhé za sebou prokázali, že o setkání s novináři zřejmě příliš nestojí. Informace z magistrátu o jednání rady města v úterý 19. listopadu sice došla, jedním dechem ale bylo sděleno, že se tradiční následná tisková konference konat nebude... Vivat transparentnost!

Total Comments

Osobnost týdne

JAN DOLANSKÝ

46 dolanskySpolečně s dalšími známými herci se v prostějovském divadle představil v rámci akce Noc divadel ve hře Perfect Days. Partnery mu byli například Jan Hofman, Lenka Vlasáková a Dana Syslová.

Total Comments

Číslo týdne

 30

Celý minulý týden se logicky nesl ve znamení oslav a připomínek třicátého výročí listopadových událostí roku 1989. Vrcholem všeho byly nedělní oslavy sametové revoluce na prostějovském náměstí T. G. Masaryka.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SI PŘEČETL  ROZHOVOR S PANEM  ŠLAMBOREM, TAK JSEM  SI MUSEL DÁT SKLENIČKU  STUDENÉ VODY!“

Předseda Oblastního sdružení ODS Prostějov Petr Sokol žasne, jak po třiceti letech někteří vidí sametovou revoluci...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments