Dobré ráno, dnes je neděle 9.8.2020
svátek slaví Roman,
zítra Vavřinec
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

04 kovarikAKTUALIZOVÁNO: Čekali jsme marně. Přestože jsme byli přesvědčeni, stejně jako všechny zúčastněné strany, že během minulého týdne padne konečně rozsudek nad bývalým prostějovským hokejistou Robertem Kovaříkem, nestalo se tak. V pondělí, čtvrtek a pátek uplynulého týdne pokračoval u Krajského soudu v Brně nekonečný seriál soudního procesu, který po loňské deportaci Kovaříka ze Spojených států amerických má rozhodnout o tom, zda se tento muž s bohatou kriminální minulostí zúčastnil dvou loupežných přepadení. Ty se udály již na přelomu Milénia. Jedná se o loupež dodávky plné riflí na sjezdu z dálnice u Teska z listopadu 1999 a brutální přepadení realitního makléře na silnici mezi Štětovicemi a Hrdibořicemi v dubnu 2000.

Kovařík tvrdí, že sice z obou případů prospěch měl, ale fyzicky u nich ve skutečnosti nebyl. Přestože soudní proces ukončen nebyl, hlavně zveřejnění odposlechů telefonických hovorů mezi Kovaříkem a jeho lupičskou bandou vnesly do obou případů hodně světla! Závěrečnou žádost Kovaříka o propuštění z vazby soudce Novotný zamítl. David Soviar: „Chtěli u mě schovat uloupenou dodávku s riflemi, vyhodil jsem je!“
Jako vůbec první z předvolaných svědků stanul minulé pondělí před senátem Krajského soudu v Brně olomoucký podnikatel a majitel autoservisu David Soviar. Ten mimochodem i dnes zaměstnává Petra Vlčka, který má za sebou bohatou kriminální minulost a měl se podle obžaloby společně s Kovaříkem podílet na sérii loupeží. „Začátkem listopadu roku 1999 mi volal můj zaměstnanec Petr Vlček, že by chtěl vyhovět přání kamaráda a schovat na nějaký čas v mém autoservisu dodávku s nějakým zbožím. Prý jde o rifle, které brzy převezou do obchodu své kamarádky. Vyhověl jsem mu z dobré vůle, vůbec jsem netušil, že jde o nějakou levárnu. To jsem poznal až později,“ vypověděl před soudcem Alešem Novotným David Soviar. S dodávkou pak do olomouckého autobazaru přijel Vlček i Kovařík. Auto se však do malé provozovny nevešlo, zavazelo by. Bylo tedy rozhodnuto, že jej převezou do pobočky v Hněvotíně. „To už jsem tam přijel taky. Všiml jsem si, že dodávka má rozbité boční okénko na dveřích. Uvnitř byly nějaké krabice. V tu chvíli podle toho rozmláceného okna jsem vytušil, že není něco v pořádku. Pořádně to smrdělo, tak jsem Vlčkovi s Kovaříkem řekl, ať se seberou a okamžitě odjedou i s tím autem s riflemi pryč. Neprotestovali a skutečně odjeli,“ popsal událost, ke které došlo den po přepadení vozidla Renault s řidičem Buřtem na sjezdu z rychlostní komunikace u hypermarketu Tesco v Prostějově. „Vlček vám ale lhal, ty rifle byly kradené! Vždyť jste se mohl stát spolupachatelem loupeže, tak proč takového člověka stále zaměstnáváte?,“ zeptal se soudce Aleš Novotný. „Vím o jeho kriminální minulosti, ale práci mu dávám pro jeho výborné profesní schopnosti,“ reagoval David Soviar.
„Chtěl jsem ty rifle prodat,“ připustil Kovařík
Výpověď Davida Soviara vzápětí potvrdil i obžalovaný Kovařík. „Ano, zhruba tak to přesně bylo. Když mi po loupeži Ulrych přivezl tu dodávku s riflemi, aby jimi umořil svůj milionový dluh vůči mně, hledal jsem místo, kde bych to auto na pár dní schoval. Volal jsem Vlčkovi, jestli o nějakém místě neví. Pan Soviar pak ale nesouhlasil s tím, abychom dodávku nechali u něho. Poznal, že jde o černotu. Tak jsme auto odvezli do Slatinic,“ vypověděl Robert Kovařík.
Elitní kriminalista: „Vyšetřování jsem nezmanipuloval!“
Jak Večerník dříve informoval, v závěru listopadu loňského roku nabral soudní proces v Brně pořádné grády. Před senát totiž předstoupil svědek albánského původu, který však už patnáct let žije v Prostějově. Ramsey Rezhai šokoval prohlášením, v němž tvrdí, že olomoucký kriminalista Radek Erben, který jej před čtrnácti lety při vyšetřování loupežných přepadení vyslýchal, mu sám nadiktoval věty do protokolu, jenž diskreditovaly a usvědčovaly Kovaříka. „Já jsem se na vyšetřování nepodílel, pracoval jsem v tu dobu na protidrogovém oddělení. Už je to dlouho, moc si na to nevzpomínám,“ začal poměrně nešťastně vypovídat Radek Erben. Po upozornění předsedy senátu Aleše Novotného, že je povinen u soudu mluvit pravdu, si náhle vzpomněl. „Ano, nějakou povědomost o těch případech loupeží jsem měl a v případě svědka Rezhaie jsem byl nadřízenými pověřen účastnit se jeho výslechu. Odmítám ale, že bych já nebo kolegové tento výslech nějak zmanipulovali. Vždyť to ani nešlo, výslechu byli přítomni státní zástupce i obhájce pana Rezhaie, který byl v tu dobu vyšetřován i pro jinou trestnou činnost. Neumím si v těchto podmínkách představit jakýkoliv nátlak na svědka,“ uvedl Radek Erben, který na olomoucké krajské kriminálce pracuje dodnes. „Ano, ale při tomto výslechu vám svědek několikrát řekl, že neumí číst česky a mluví jen lámanou češtinou. Takže protokol podepsal i přesto, že si ho nemohl přečíst,“ podotkl mnohoznačně soudce Novotný.
Podezřelá návštěva ve vazbě.
Ovlivnili skutečně vyšetřovatelé muže albánského původu, který v tu dobu měl za sebou již několik trestů za vykradená auta a další trestné činy? Ramsey Rezhai byl u soudu v Brně i v pondělí a svoji původní výpověď potvrdil. „Neuměl jsem v tu dobu číst a tlumočníka mi odmítli sehnat. Pan policajt Erben mi řekl, že to nevadí, ať podepíšu protokol a jdu. Tenkrát jsem byl ve vazbě a bál jsem se. Oni mi navíc vyhrožovali, že mi přišijí nějaké další krádeže a vloupačky. Při výslechu mi pan Erben diktoval, co mám říkat do protokolu,“ stojí si za svým Ramsey Rezhai. V pondělí navíc vyplynulo na povrch, že tohoto Albánce Erben společně s dalším kolegou navštívili ve vazební věznici. „Měli jste ho předvolaného, vždyť vězeňská služba by vám ho přivezla. Tak proč jste za ním byli ve vazbě?,“ zeptal se soudce Novotný. „Ten výslech probíhal v Ostravě a my jsme se chtěli ujistit, zda pan svědek bude vůbec ochoten vypovídat, abychom do té Ostravy nejeli zbytečně,“ mlžil Radek Erben. „Je to jasné, pan Erben jel za Rezhaiem do vazby den předem, aby ho v klidu poučil, jak má vypovídat proti mně...,“ glosoval celou věc Robert Kovařík.
Pavel Kremla: „Přepadli mě v maskách Havla, Klause a Zemana!“
Minulé pondělí soudce Aleš Novotný přečetl také výpověď realitního makléře Pavla Kremly, který byl v dubnu roku 2000 přepaden a oloupen o 2,3 milionu korun v hotovosti na silnici mezi Štětovicemi a Hrdibořicemi. „Cestu mi zablokovalo brčálově zelené Audi. Dupnul jsem na brzdy, dostal smyk a narazil vedle silnice do sloupu. Vyběhly proti mně tři postavy v maskách prezidentů Havla, Klause a Zemana. Jeden z nich na mě namířil pistoli se slovy: ´naval prachy!´ Byl jsem zraněný, navíc pistoli u hlavy. Vzali kufřík s penězi a odjeli. Nemohl jsem si pak zavolat ani pomoc, mobil byl v tom kufříku,“ popisoval loupež Pavel Kremla.
Auto lupičů našla policie u Kovaříka v garáži.
Loupežné přepadení dodávky s riflemi zase pro změnu spáchali čtyři zamaskovaní muži, kteří přijeli na místo činu v černém BMW. A právě tento černý bavorák později našla policie v garáži v Letecké ulici v Prostějově. Jak následně bylo zjištěno, garáž měl na jméno své matky pronajatou Robert Kovařík. A právě na toto téma byl obžalovaný v pondělí podroben doslova křížovému výslechu ze strany soudce i státního zástupce. „Vysvětlete, jak jste se dostal k té garáži,“ vybídli Kovaříka. „Dělal jsem tehdy byznys s auty. Ano, měl jsem v Prostějově k dispozici několik garáží a schovával v nich kradená vozidla. Jednou z nich byla ta v Letecké ulici,“ přiznal Robert Kovařík. Druhá otázka logicky mířila k tomu, jak je možné, že lupičské BMW bylo nalezeno právě v Kovaříkově garáži. „To auto bylo kradené a policie ho v garáži našla až čtyři měsíce po loupežném přepadení. V tu dobu jsem já už auto ani garáž nevyužíval. Klíč od ní měli všichni, kdo se v té době pohybovali v kriminálním prostředí a živili se obchody s auty. Například Zemánek, Žouželka, Zach, Ulrich či Dostál. Já už v tu dobu ani nebydlel v Prostějově, žil jsem v Brně. Kde se vzal v té garáži onen bavorák, to opravdu nevím. Určitě ho tam schoval někdo, kdo přepadl pana Buřta a jeho dodávku. Mohl to být někdo z pětice Ulrych, Lipold, Galeta, Snášel nebo Radič,“ snažil se vše soudu vysvětlit Robert Kovařík a poukázal tak na své kamarády.
Odposlechy usvědčují Kovaříka.
Jednoznačně nejatraktivnější část soudního procesu, tedy alespoň pro přihlížející v soudní síni, proběhla ve čtvrtek. Na řadě byly policejní odposlechy telefonických hovorů, především Roberta Kovaříka. Přestože se státní zástupce i Kovaříkův obhájce nejprve shodli na tom, že postačí pouze čtení získaných záznamů, nakonec se po většinu dne odposlechy pouštěly. Nutno přiznat, že některé z nich vrhají na Roberta Kovaříka velmi špatné světlo a hlavně v případě přepadení makléře Kremly vyplynulo na povrch, že o něm ví víc, než doposud přiznal.
„Napíchnutý“ devět měsíců
Kovaříkův mobilní telefon začala policie odposlouchávat tři týdny po přepadení dodávky s riflemi a hovory přestala sledovat až v srpnu 2000, kdy někdejší prostějovský hokejista putoval do vazby za přepadení Pavla Kremly a krádeži 2,3 milionu korun. „Byl jsem odposloucháván devět měsíců. Za tuto dobu jsem uskutečnil stovky a možná tisíce hovorů a SMS zpráv, ale kde jsou nyní záznamy ze všech těchto volání? Proč tady dnes máme ve vyšetřovacím spisu jen šestadvacet z nich? Odposlechy, které jsou dnes předmětem tohoto jednání, se týkají doby, kdy byl přepaden pan Kremla. Za tuto dobu jsem však já ani David Zach neřekli do telefonu ani slovo. O loupeži jsem se já osobně dozvěděl až ten den večer ze zpráv v televizi,“ snažil se mlžit Robert Kovařík. Jak o pár minut i Večerník poznal ze zveřejněných hovorů, v tomto případě obžalovaný Kovařík lhal...
Kovařík se Zachem na sledovačce, kdo je tajemný Martin?
Jeden z nejprůkaznějších důkazů, o které se opírá obžaloba. Jde o sérii zachycených hovorů mezi Robertem Kovaříkem a Davidem Zachem v průběhu dubnového dne, kdy byl přepaden realitní makléř Pavel Kremla. Přestože původně Kovařík tvrdil, že s tímto případem nemá vůbec nic společného, ve čtvrtek byl usvědčen z opaku. Posléze přiznal, že jeho a Zachovou úlohou bylo pouze sledovat makléře na jeho cestě z banky a podávat někomu jinému informace o jeho dalším pohybu. Mělo se tak stát na upozornění Karla Menyháze, podle něhož Kremla šel do banky pro 2,3 milionu korun v hotovosti. Odposlechy bylo prokázáno, že Pavla Kremlu už od časných ranních hodin sledoval od jeho domu David Zach, Robert Kovařík seděl v autě na parkovišti před energetickými závody na Poděbradově náměstí a sledoval s řidičem Martinem, jehož identitu nikdy  neudal, dění před bankou.
„Vybral si prachy, za chvíli půjde ven k autu,“ dostal telefonické echo Kovařík od Karla Menyháze, jehož tehdejší přítelkyně pracovala v tu dobu v Komerční bance a byla u výdeje peněz Kremlovi. „Jo, je v domku. Ale furt ho nevidím, jdu se podívat,“ zareagoval David Zach stojící už před bankou. Podle čtvrteční výpovědi Kovaříka měl spolu se Zachem za úkol propíchnout pneumatiky na Kremlově autě před bankou a tím zřejmě vyvolat zmatek vhodný k jeho okradení. To se ale nepovedlo, David Zach Kremlu neuhlídal, ten i s kufříkem plným peněz v klidu nasedl do auta a odjel z parkoviště před bankou. „Zach to celé zvoral, neuhlídal ho a tak Martin nestihl to propíchnutí gum. Museli jsme tedy zvolit náhradní řešení,“ glosoval tuto situaci Robert Kovařík.
Pavel Kremla pak odjel směrem po Wolkerově ulici a Újezdu, pak zabočil doprava na Svatoplukovu a mířil do Vrahovic. Těsně sledován Zachem ve Škodě Felicii a Kovaříkem s tajemným Martinem ve Škodě Forman. Není třeba dodávat, že obě auta byla kradená. „Ty vole, jede do Vrahovic. Hele, zastavuje u benzínky,“ hlásí do telefonu Zach Kovaříkovi. „Jo vidím, sleduj ho, jestli někomu prachy předá, jsme v prdeli. Pak se cíl mění,“ odpověděl Kovařík.
Situace se pro sledovatele komplikovala. Pavel Kremla natankoval benzín a pak si ještě na vrahovické benzínce dal kávu z automatu. „Kurva, on tam snad pije kafe! Buďte v pozoru, jak vyjde, dám echo,“ ozval se znovu David Zach. „Jasný. Hele, jestli pak z benzínky odbočí doprava a pojede z Vrahovic ven, jsme v prdeli, nechali bychom to až pak. Když pojede doleva, krouhneme ho někde uprostřed Vrahovické,“ zareagoval Kovařík. „Ty vole, jestli pojede doleva, já se nestihnu převlíknout,“ hlesnul do telefonu vyděšeně David Zach. Tímto odposlouchávaným hovorem v 10.10 hodin policejní záznamy končí. Je podivné, že soud nemá k dispozici další hovory, protože Pavel Kremla byl přepaden až v 10.45 hodin na silnici mezi Štětovicemi a Hrdibořicemi. Navíc pachateli, kteří přijeli k místu přepadení v Audi A7, nikoliv ve škodovkách, ve kterých Kremlu sledovali Kovařík se Zachem. „Ano, ta půlhodina odposlouchávaných hovorů ve vyšetřovacích spisech není, takže o tom, co se onu zmíněnou půlhodinu dělo, se můžeme jen domnívat. Každopádně jsme ale přesvědčeni, že obžalovaní Kovařík se Zachem, a určitě ještě osádka dalšího auta Audi, poškozeného Kremlu sledovali, a za Štětovicemi ho přepadli,“ řekl Večerníku státní zástupce.
„Menyház mi slíbil sto litrů,“ přiznal Kovařík
Ani přes zveřejněné odposlechy Robert Kovařík neustupuje od svých původních výpovědí. Stále trvá na tom, že měl za úkol pouze sledovat Pavla Kremlu, maximálně mu nechat propíchnout gumy na autě a vytvořit tak pro někoho jiného šanci ho oloupit. „Kdybych já šel pana Kremlu přepadnout, kufřík bych mu vzal už u Komerční banky na Poděbradově náměstí a nečekal bych na akci jako vystřiženou z filmu. Všechno jsem to dělal jenom proto, že mi Menyház slíbil sto litrů, tedy sto tisíc korun za to, když mu Kremlu pohlídáme. Pak se to všechno u té benzínky ve Vrahovicích zvrtlo. Celé to mělo skončit propíchnutými gumami na Kremlově autě
u banky. Posrali jsme to. A Menyház na mě poslal druhý den Rusáky, kteří mě zmlátili,“ řekl ve čtvrtek u soudu Robert Kovařík. Jak vzápětí dodal, i jemu je dnes divné, že ve vyšetřovacích spisech chybí přes půl hodiny záznamů z odposlechů. „Kde asi skončily? Zřejmě se nehodily policii, proto je do spisu nezaložila. Jinak by bylo zřetelné, že si se Zachem stále voláme a křičíme na sebe, že nám Kremla zmizel,“ dodal ještě Kovařík.
Místo rozsudku odročení  
Na pátek bylo v původních plánech počítáno se závěrečnými řečmi státního zástupce i obhájce Kovaříka a následným vyhlášením rozsudku. Místo toho se však ještě četly další a další listinné důkazy různých svědků. Jednalo se o svědky, kteří dříve či později se jakýmkoliv způsobem zapletli do obou případů, tedy přepadení dodávky s riflemi i realitního makléře. Žádné převratné změny do dalšího šetření však nepřinesly. Těsně před polednem pak soudce Aleš Novotný na základě požadavků státního zástupce i obhajoby jednání odročil na začátek března. „Trvám ještě na přečtení textů v motácích, které se Kovařík snažil propašovat ven z vazební věznice a které podle mého názoru jasně svědčí o vině obžalovaného,“ řekl krajský státní zástupce. A jelikož Robert Kovařík trvá také na předvolání svého posledního svědka Kopeckého, který se k soudu již potřetí nedostavil, nebylo pochyb o tom, že rozsudek v pátek nepadne. „Odročuji jednání na pondělí a úterý 4. až 5. března tohoto roku,“ rozhodl předseda senátu Aleš Novotný.
Nebýt útěku do USA, mohl být Kovařík stíhán na svobodě!
To ale ještě nebylo v pátek všechno. Byl to totiž poslední den, který měl Robert Kovařík nařízeno vazební stíhání. Soudce Aleš Novotný tedy ještě musel posoudit Kovaříkovu žádost o propuštění a stíhání na svobodě. „Pane předsedo, moje činy nebyly prokázány a já jsem už kvůli tomu strávil ve vazbě čtyřiačtyřicet měsíců. Nemám důvod soudu lhát, jsem teď úplně jiný člověk než před patnácti lety. Nechal jsem se dobrovolně deportovat z Ameriky do Čech, abych to měl všechno z krku a prokázal svoji nevinu,“ uvedl před rozhodnutím o vazbě Robert Kovařík. Po desetiminutové přestávce si však o svobodě mohl nechat jenom zdát. „Obžalovaný, je pravda, že i na tak závažné zločiny, ze kterých jste obviněn, je čtyřiačtyřicet měsíců vazby přespříliš dlouhá doba. Zřejmě bych už v tuto chvíli dokonce uvažoval i nad možností stíhat vás na svobodě. Jestliže vazební důvody, jako je hlavně ovlivňování svědků, již pominuly, pořád je tady ještě jeden důvod, který mi zabraňuje rozhodnout o vašem propuštění. A to je váš desetiletý výlet do Spojených států a vyhýbání se spravedlnosti. Ne, pořád soud nemá jistotu, že byste se znovu nemohl pokusit o útěk,“ vysvětlil Aleš Novotný indicie, které ho vedly k dalšímu prodloužení pobytu ve vazbě pro Roberta Kovaříka.
Bude už opravdu konec?
Na začátku března už snad konečně ano! Nedá se předpokládat, že by cokoliv jiného mohlo ovlivnit či oddálit vynesení rozsudku. A začátkem března u toho Večerník bude znovu! Otázkou je, zda se soudu podaří prokázat fyzickou přítomnost Roberta Kovaříka u obou loupežných přepadení. Nebo kápne božskou Kovařík sám? Už několikrát přiznal věci, které ještě před několika měsíci razantně popíral...

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-