Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 25.4.2019
svátek slaví Marek,
zítra Oto
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

32 zlodej_dobromiliceTohle dokáží jen skutečné hyeny! Na tom, že Romové z Dřevnovic žijí ze sociálních dávek a dlouhodobě šikanují své okolí, není už ani nic moc překvapujícího. Že však dokáží zneužít i člověka s mentální retardací k tomu, aby se přiživili na jeho sociálních dávkách, je určitě minimálně zarážející. Ale to, že mu seženou černou kukli s pistolí a pošlou jej vyloupit poštu, kam si on sám chodí pro invalidní důchod, to už je opravdu hodně silná káva...! A právě tohoto především morálního zločinu se měli dopustit Štefan a David Tulejovi z Dřevnovic...

„Udělal jsem, co mi řekli Tulejovi,“ vypověděl u soudu třiadvacetiletý Petr Horák

Třiadvacetiletý Petr Horák se přiznal k tomu, že v prosinci loňského roku přepadl poštu v Dobromilicích. Učinil tak za opravdu kuriózních okolností. Na poštu, kam si měsíc co měsíc chodil pro invalidní důchod, vešel zamaskovaný černou kuklou a s pistolí v ruce. Po ženě za přepážkou chtěl přesně tolik, kolik si byl zvyklý brát. Požádal ji tedy o šest tisíc korun, víc nechtěl. Šokovaná a vystresovaná pošťačka mu je vydala a on s nimi odkráčel. Policisté jej však po pár dnech dopadli. Zaměstnankyně České pošty z toho má dodnes trauma. „Leknu se pokaždé, když se dveře od pošty rychleji otevřou,“ prozradila u jednání prostějovského okresního soudu, jehož byl Večerník přítomen, žena.

Petru Horákovi přitom odborníci naměřili IQ 53. To ho sice nezbavuje trestní odpovědnosti, znalci z oboru psychiatrie však vyjádřili pochybnosti o tom, že by při svém sníženém intelektu byl schopen celou loupež naplánovat. Tuto verzi potvrzuje i samotný Petr Horák. Ten vypověděl, že kuklu i pistoli mu sehnali Štefan a David Tulejovi, u kterých v té době bydlel. Ti si ho k sobě před nějakým časem vzali. Důvodem nebylo zřejmě nějaké samaritánství, ale hlavně to, že třiadvacetiletý mladík kvůli své mentální retardaci pobíral invalidní důchod, o který se s cikány dělil! „Seznámili jsme se na nádraží. Neměl jsem kde bydlet, byl jsem úplně sám. Oni mi nabídli, že můžu bydlet u nich. Za to si ode mě brali peníze. Nakonec mě ale stejně vyhodili...,“ sdělil před soudem Petr Horák. Právě Tulejovi ho měli pravidelně doprovázet na poštu, když si přebíral svůj invalidní důchod. Před samotnou loupeží mu měli vyhrožovat, že pokud nesežene peníze, tak ho vyhodí na ulici. Dali mu pak kuklu a pistoli a řekli mu, že musí na poště okamžitě sehnat peníze. „Udělal jsem, co mi řekli,“ přiznal se Petr Horák. Za to ho prostějovský soud poslal na rok do vězení.

„Štefan a David Tulejovi obžalovaného dlouhodobě zneužívali. Přestože to oni sami popírají, jsou zřejmě zodpovědní i za přípravu loupeže na poště v Dobromilicích. Ze znaleckých posudků totiž vyplývá, že Petr Horák by kvůli své mentální retardaci složitější přípravu na ni sám nezvládl a nebyl by ani schopen vykonstruovat příběh o tom, jak ho k tomu právě Tulejovi navedli,“ zdůraznil soudce Petr Vrtěl.

Intelektuální zaostalost ovšem nezbavuje Petra Horáka trestní odpovědnosti. Podle odborníků je stále schopen rozlišovat, co je a co není protiprávní jednání. „Na obžalovaného byla uvalena vazba v souvislosti s dalším trestným činem. Proto by se podmíněný trest v tomto případě zcela minul účinkem. Vzhledem k tomu, že se jedná o jeho první prohřešek, ke kterému se obžalovaný navíc plně doznal, je na místě udělit mu mimořádně nízký trest,“ zdůvodnil verdikt soudce Petr Vrtěl.

Rozsudek dosud nenabyl právní moci, obě strany si ponechaly lhůtu pro možnost odvolání.

Na stole však zůstala jedna zásadní otázka. Proč v pozici obžalovaných před soud nepředstoupili také David a Štefan Tulejovi z Dřevnovic? „Oba Romové nebyli obviněni, neboť existovaly pochybnosti o důvěryhodnosti výpovědi Petra Horáka. Po zjištění nových skutečností, zejména pak na základě závěrů vyplývajících ze znaleckých posudků mohu říct, že oba budou brzy obžalováni,“ přislíbil na úplný závěr státní zástupce Ivo Černík.

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments