Dobrý podvečer, dnes je pondělí 22.7.2019
svátek slaví Magdaléna,
zítra Libor
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

32 zlodej_dobromiliceTohle dokáží jen skutečné hyeny! Na tom, že Romové z Dřevnovic žijí ze sociálních dávek a dlouhodobě šikanují své okolí, není už ani nic moc překvapujícího. Že však dokáží zneužít i člověka s mentální retardací k tomu, aby se přiživili na jeho sociálních dávkách, je určitě minimálně zarážející. Ale to, že mu seženou černou kukli s pistolí a pošlou jej vyloupit poštu, kam si on sám chodí pro invalidní důchod, to už je opravdu hodně silná káva...! A právě tohoto především morálního zločinu se měli dopustit Štefan a David Tulejovi z Dřevnovic...

„Udělal jsem, co mi řekli Tulejovi,“ vypověděl u soudu třiadvacetiletý Petr Horák

Třiadvacetiletý Petr Horák se přiznal k tomu, že v prosinci loňského roku přepadl poštu v Dobromilicích. Učinil tak za opravdu kuriózních okolností. Na poštu, kam si měsíc co měsíc chodil pro invalidní důchod, vešel zamaskovaný černou kuklou a s pistolí v ruce. Po ženě za přepážkou chtěl přesně tolik, kolik si byl zvyklý brát. Požádal ji tedy o šest tisíc korun, víc nechtěl. Šokovaná a vystresovaná pošťačka mu je vydala a on s nimi odkráčel. Policisté jej však po pár dnech dopadli. Zaměstnankyně České pošty z toho má dodnes trauma. „Leknu se pokaždé, když se dveře od pošty rychleji otevřou,“ prozradila u jednání prostějovského okresního soudu, jehož byl Večerník přítomen, žena.

Petru Horákovi přitom odborníci naměřili IQ 53. To ho sice nezbavuje trestní odpovědnosti, znalci z oboru psychiatrie však vyjádřili pochybnosti o tom, že by při svém sníženém intelektu byl schopen celou loupež naplánovat. Tuto verzi potvrzuje i samotný Petr Horák. Ten vypověděl, že kuklu i pistoli mu sehnali Štefan a David Tulejovi, u kterých v té době bydlel. Ti si ho k sobě před nějakým časem vzali. Důvodem nebylo zřejmě nějaké samaritánství, ale hlavně to, že třiadvacetiletý mladík kvůli své mentální retardaci pobíral invalidní důchod, o který se s cikány dělil! „Seznámili jsme se na nádraží. Neměl jsem kde bydlet, byl jsem úplně sám. Oni mi nabídli, že můžu bydlet u nich. Za to si ode mě brali peníze. Nakonec mě ale stejně vyhodili...,“ sdělil před soudem Petr Horák. Právě Tulejovi ho měli pravidelně doprovázet na poštu, když si přebíral svůj invalidní důchod. Před samotnou loupeží mu měli vyhrožovat, že pokud nesežene peníze, tak ho vyhodí na ulici. Dali mu pak kuklu a pistoli a řekli mu, že musí na poště okamžitě sehnat peníze. „Udělal jsem, co mi řekli,“ přiznal se Petr Horák. Za to ho prostějovský soud poslal na rok do vězení.

„Štefan a David Tulejovi obžalovaného dlouhodobě zneužívali. Přestože to oni sami popírají, jsou zřejmě zodpovědní i za přípravu loupeže na poště v Dobromilicích. Ze znaleckých posudků totiž vyplývá, že Petr Horák by kvůli své mentální retardaci složitější přípravu na ni sám nezvládl a nebyl by ani schopen vykonstruovat příběh o tom, jak ho k tomu právě Tulejovi navedli,“ zdůraznil soudce Petr Vrtěl.

Intelektuální zaostalost ovšem nezbavuje Petra Horáka trestní odpovědnosti. Podle odborníků je stále schopen rozlišovat, co je a co není protiprávní jednání. „Na obžalovaného byla uvalena vazba v souvislosti s dalším trestným činem. Proto by se podmíněný trest v tomto případě zcela minul účinkem. Vzhledem k tomu, že se jedná o jeho první prohřešek, ke kterému se obžalovaný navíc plně doznal, je na místě udělit mu mimořádně nízký trest,“ zdůvodnil verdikt soudce Petr Vrtěl.

Rozsudek dosud nenabyl právní moci, obě strany si ponechaly lhůtu pro možnost odvolání.

Na stole však zůstala jedna zásadní otázka. Proč v pozici obžalovaných před soud nepředstoupili také David a Štefan Tulejovi z Dřevnovic? „Oba Romové nebyli obviněni, neboť existovaly pochybnosti o důvěryhodnosti výpovědi Petra Horáka. Po zjištění nových skutečností, zejména pak na základě závěrů vyplývajících ze znaleckých posudků mohu říct, že oba budou brzy obžalováni,“ přislíbil na úplný závěr státní zástupce Ivo Černík.

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bavily se tisícovky lidí.

Uplynulý víkend přinesl dvě naprosto velkolepé akce v prostějovského regionu. Keltská noc v plumlovském kempu Žralok i tradiční Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem přilákaly tisíce lidí k návštěvám. Nejen organizátoři tak mohli být spokojeni, vyšlo dokonce i počasí.

Krást je tak jednoduché?

Policisté řeší aktuálně případ, nad kterým zůstává rozum stát. Zatím neznámý drzoun se vloupal do chaty u Mostkovic a vůbec mu nevadilo, že uvnitř spalo hned několik osob! Ty se bohužel neprobudily, takže zloděj si zcela nerušeně pobral věci za 30 tisíc korun, včetně inhalátoru pro astmatiky…

Total Comments

Osobnost týdne

MIRAI
29 mirai
Jednu z největších „pecek“ připravili organizátoři Prostějovského léta minulý čtvrtek, kdy večer na náměstí T. G. Masaryka vystoupila kapela Mirai. O tom, že mezi stovkami fanoušků byla nejvíce zastoupena nejmladší generace, snad není třeba hovořit...

Total Comments

Číslo týdne

4 486
Prostějované se během prvního pololetí tohoto roku výrazně pohoršili ve svém chování. Letos od ledna do konce června řešili strážníci městské policie celkem 4 486 přestupků, což je o 718 případů více než za stejné období roku 2018.

Total Comments

Výrok týdne

„Lidé se nestyděli plakat, také já jsem uronila slzu!

Náměstkyně primátora Milada Sokolová takto v exkluzivním rozhovoru pro Večerník komentovala atmosféru na náměstí při promítání filmu Bohemian Rhapsody.

Total Comments