Dobré ráno, dnes je pátek 26.4.2019
svátek slaví Oto,
zítra Jaroslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

32 pestNa jihu Prostějovska to vře, a pořádně! V Dřevnovicích a Dobromilicích došlo v posledních dnech k dalším incidentům, při nichž místní Romové zranili starousedlíky. Ve druhé jmenované obci to došlo dokonce tak daleko, že zde opilci s tmavší pletí brutálně zrubali zdejšího obecního zastupitele! Ten se probudil z bezvědomí až v nemocnici... Místní lidé svorně v obou obcích kritizují policii za nečinnost a chtějí zakládat domobranu. Je to lék na zvyšující se romský teror?

„Kdyby mě manželka nezalehla a nepomohli synovci, CIKÁNI BY MĚ ZABILI“

Také v Dobromilicích nastal velice vážný stav, který se už nedá nečinně přehlížet. Soužití s romskou komunitou se tady stává hazardem se životem. Přesvědčil se o tom i sedmačtyřicetiletý místní komunální politik Roman K. Ten šel v noci upozornit romskou rodinu bydlící v sousedním domě na rušení nočního klidu a požádal ji o ztišení hlasité hudby. Vyřítila se na něho snědá cháska a zasypala ho několika ranami. Dobromilický zastupitel se z bezvědomí probudil až v nemocnici! „Založíme domobranu, není už na co čekat,“ zní hlasitě z Dobromilic.

„Předminulou sobotu o půl dvanácté v noci procházel sedmačtyřicetiletý muž v obci Dobromilice kolem domu, kde hrála hlasitá hudba. Obyvatele domu upozornil, aby hudbu ztišili. Na to jeden z obyvatelů zareagoval tak, že poškozeného udeřil dvakrát pěstí do obličeje. Na místo se dostavil starosta obce, který přivolal policii. Napadený byl z místa převezen do nemocnice,“ popsala Večerníku případ z policejní zprávy Miluše Zajícová, tisková mluvčí Policie ČR v Prostějově. Pokud bychom se však o případu nedozvěděli z jiných zdrojů, policie by další z incidentů v Dobromilicích nezveřejnila!

Večerník se tak rozjel zjistit další informace přímo za napadeným zastupitelem. Přivítal nás muž, jehož hlavu „zdobily“ jizvy po brutálním útoku Romů. „V sousedním domě se ozýval neuvěřitelný hluk, hrála hlasitá hudba a do toho křičelo několik lidí. Vedle bydlí romská rodina, se kterou máme každodenní problémy. V onu noc jsem je chtěl požádat, aby se ztišili. Zaklepal jsem na okno a gestem jsem jim ukázal, ať se ztiší. Najednou se otevřely dveře, vyběhli dva nebo tři muži a také nějaké ženy. Řekl jsem jim, že nechci žádný konflikt, že jako soused a člen obecního zastupitelstva jsem je přišel požádat o klid. Romové mě obstoupili a jako první jsem ucítil strašlivou ránu zezadu do hlavy. Pak přišla druhá a třetí. Víc už si nepamatuju, jen to, že přiběhla moje manželka, která mě zalehla a bránila před romským davem. Zachránili mě také dva synovci, ze kterých měli cikáni respekt. Upadl jsem do bezvědomí a probudil se až v nemocnici. Lékaři mi sešili tři tržné rány na hlavě, ta jizva na čele bude zřetelná až do konce mého života,“ svěřil se Večerníku se svým otřesným zážitkem Roman K., člen zastupitelstva Dobromilic. „Zatímco mého manžela odvážela sanitka do nemocnice a policisté vyšetřovali, co se tady vlastně stalo, Romové mi začali neskutečně vyhrožovat. Prý mi podřežou celou rodinu a náš dům že bude pěkně hořet,“ dodala manželka dobromilického zastupitele.

Brutální napadení není zdaleka první v této obci. Z toho důvodu se mezi starousedlíky hodně nahlas hovoří o založení domobrany. A pozor, už o tom neuvažují pouze běžní občané, ale jedná o tom i vedení obce! „Je to tak, ta jednání probíhají už na hodně vysoké úrovni. Využíváme kontaktů s obcemi ve Šluknovském výběžku, kde domobrany fungují velice hojně a zcela legálně. I naše domobrana by byla registrována pod ministerstvem vnitra. Myslím si, že k tomu určitě v naší obci dojde,“ míní zastupitel Roman. K.

Místní obyvatele nutí k založení domobrany i podle jejich názoru nečinná policie. Strážci zákona však tvrdí, že vše mají pod kontrolou! „Mezi komunitami občas dochází ke konfliktům, ale nejedná se o nic mimořádného, co by se vymykalo běžným situacím v jiných obcích na Prostějovsku. Ve většině případů jde o sousedské spory či neshody, tudíž se nejedná o závažnou trestnou činnost. Nedochází ani ke zvýšení nápadu trestných činů, ba právě naopak. Páchaná kriminalita má sestupnou tendenci. V letošním roce došlo k rapidnímu poklesu spáchaných trestných činů v těchto lokalitách oproti předchozímu období,“ tvrdí Miluše Zajícová, tisková mluvčí Policie ČR v Prostějově. „Pocit bezpečí občanů v obcích není pouze úkolem policie, ale také dalších subjektů jako je obec, magistrát města, neziskové organizace a další. Nicméně policie tuto situaci nepodceňuje a této problematice se ve spolupráci s dalšími institucemi věnuje.

Nepodceňujeme žádné hrozby a snažíme se na ně adekvátně reagovat. Ve vámi uváděném případě z Dobromilic je to obdobné. Pro zvýšení bezpečnosti i předcházení protiprávního jednání v uvedené lokalitě policie zvýšila dohled nad veřejným pořádkem. Jedná se o policisty služby pořádkové policie, dopravní policie, ale i policisty služby kriminální policie a vyšetřování. Situaci v těchto lokalitách aktuálně sledujeme a reagujeme na konkrétní dění,“ uvedla dále pro Večerník Miluše Zajícová.

Nicméně obyvatelé Dobromilic mají zcela odlišný názor. „Denně tady dochází k několika vážným sporům, tahanicím a dokonce i rvačkám s Romy. Vždycky to přijedou řešit dva policisté z Němčic, ze kterých si cikáni dělají jenom srandu, nemají před nimi žádný respekt. I před policisty vyhrožují starousedlíkům smrtí, že podřežou naše rodiny nebo že nám vypálí domy. Policisté ty výhrůžky slyší, ale nehnou ani brvou,“ dodala rozlícená žena z Dobromilic, která si pochopitelně nepřála být jmenována. A to z jednoduchého důvodu... „Bojím se..,“ hlesla.

A ještě jedna zpráva na závěr. Napadení dobromilického zastupitele Romana K. policie zatím vyšetřuje jen jako přestupek! „Je ale možné, že na základě získaného dalšího důkazního materiálu v budoucnosti případ překvalifikujeme na trestný čin,“ dodala mluvčí prostějovské policie.

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Semo Smržice
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments