Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 29.10.2020
svátek slaví Silvie,
zítra Tadeáš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

32 pestNa jihu Prostějovska to vře, a pořádně! V Dřevnovicích a Dobromilicích došlo v posledních dnech k dalším incidentům, při nichž místní Romové zranili starousedlíky. Ve druhé jmenované obci to došlo dokonce tak daleko, že zde opilci s tmavší pletí brutálně zrubali zdejšího obecního zastupitele! Ten se probudil z bezvědomí až v nemocnici... Místní lidé svorně v obou obcích kritizují policii za nečinnost a chtějí zakládat domobranu. Je to lék na zvyšující se romský teror?

„Kdyby mě manželka nezalehla a nepomohli synovci, CIKÁNI BY MĚ ZABILI“

Také v Dobromilicích nastal velice vážný stav, který se už nedá nečinně přehlížet. Soužití s romskou komunitou se tady stává hazardem se životem. Přesvědčil se o tom i sedmačtyřicetiletý místní komunální politik Roman K. Ten šel v noci upozornit romskou rodinu bydlící v sousedním domě na rušení nočního klidu a požádal ji o ztišení hlasité hudby. Vyřítila se na něho snědá cháska a zasypala ho několika ranami. Dobromilický zastupitel se z bezvědomí probudil až v nemocnici! „Založíme domobranu, není už na co čekat,“ zní hlasitě z Dobromilic.

„Předminulou sobotu o půl dvanácté v noci procházel sedmačtyřicetiletý muž v obci Dobromilice kolem domu, kde hrála hlasitá hudba. Obyvatele domu upozornil, aby hudbu ztišili. Na to jeden z obyvatelů zareagoval tak, že poškozeného udeřil dvakrát pěstí do obličeje. Na místo se dostavil starosta obce, který přivolal policii. Napadený byl z místa převezen do nemocnice,“ popsala Večerníku případ z policejní zprávy Miluše Zajícová, tisková mluvčí Policie ČR v Prostějově. Pokud bychom se však o případu nedozvěděli z jiných zdrojů, policie by další z incidentů v Dobromilicích nezveřejnila!

Večerník se tak rozjel zjistit další informace přímo za napadeným zastupitelem. Přivítal nás muž, jehož hlavu „zdobily“ jizvy po brutálním útoku Romů. „V sousedním domě se ozýval neuvěřitelný hluk, hrála hlasitá hudba a do toho křičelo několik lidí. Vedle bydlí romská rodina, se kterou máme každodenní problémy. V onu noc jsem je chtěl požádat, aby se ztišili. Zaklepal jsem na okno a gestem jsem jim ukázal, ať se ztiší. Najednou se otevřely dveře, vyběhli dva nebo tři muži a také nějaké ženy. Řekl jsem jim, že nechci žádný konflikt, že jako soused a člen obecního zastupitelstva jsem je přišel požádat o klid. Romové mě obstoupili a jako první jsem ucítil strašlivou ránu zezadu do hlavy. Pak přišla druhá a třetí. Víc už si nepamatuju, jen to, že přiběhla moje manželka, která mě zalehla a bránila před romským davem. Zachránili mě také dva synovci, ze kterých měli cikáni respekt. Upadl jsem do bezvědomí a probudil se až v nemocnici. Lékaři mi sešili tři tržné rány na hlavě, ta jizva na čele bude zřetelná až do konce mého života,“ svěřil se Večerníku se svým otřesným zážitkem Roman K., člen zastupitelstva Dobromilic. „Zatímco mého manžela odvážela sanitka do nemocnice a policisté vyšetřovali, co se tady vlastně stalo, Romové mi začali neskutečně vyhrožovat. Prý mi podřežou celou rodinu a náš dům že bude pěkně hořet,“ dodala manželka dobromilického zastupitele.

Brutální napadení není zdaleka první v této obci. Z toho důvodu se mezi starousedlíky hodně nahlas hovoří o založení domobrany. A pozor, už o tom neuvažují pouze běžní občané, ale jedná o tom i vedení obce! „Je to tak, ta jednání probíhají už na hodně vysoké úrovni. Využíváme kontaktů s obcemi ve Šluknovském výběžku, kde domobrany fungují velice hojně a zcela legálně. I naše domobrana by byla registrována pod ministerstvem vnitra. Myslím si, že k tomu určitě v naší obci dojde,“ míní zastupitel Roman. K.

Místní obyvatele nutí k založení domobrany i podle jejich názoru nečinná policie. Strážci zákona však tvrdí, že vše mají pod kontrolou! „Mezi komunitami občas dochází ke konfliktům, ale nejedná se o nic mimořádného, co by se vymykalo běžným situacím v jiných obcích na Prostějovsku. Ve většině případů jde o sousedské spory či neshody, tudíž se nejedná o závažnou trestnou činnost. Nedochází ani ke zvýšení nápadu trestných činů, ba právě naopak. Páchaná kriminalita má sestupnou tendenci. V letošním roce došlo k rapidnímu poklesu spáchaných trestných činů v těchto lokalitách oproti předchozímu období,“ tvrdí Miluše Zajícová, tisková mluvčí Policie ČR v Prostějově. „Pocit bezpečí občanů v obcích není pouze úkolem policie, ale také dalších subjektů jako je obec, magistrát města, neziskové organizace a další. Nicméně policie tuto situaci nepodceňuje a této problematice se ve spolupráci s dalšími institucemi věnuje.

Nepodceňujeme žádné hrozby a snažíme se na ně adekvátně reagovat. Ve vámi uváděném případě z Dobromilic je to obdobné. Pro zvýšení bezpečnosti i předcházení protiprávního jednání v uvedené lokalitě policie zvýšila dohled nad veřejným pořádkem. Jedná se o policisty služby pořádkové policie, dopravní policie, ale i policisty služby kriminální policie a vyšetřování. Situaci v těchto lokalitách aktuálně sledujeme a reagujeme na konkrétní dění,“ uvedla dále pro Večerník Miluše Zajícová.

Nicméně obyvatelé Dobromilic mají zcela odlišný názor. „Denně tady dochází k několika vážným sporům, tahanicím a dokonce i rvačkám s Romy. Vždycky to přijedou řešit dva policisté z Němčic, ze kterých si cikáni dělají jenom srandu, nemají před nimi žádný respekt. I před policisty vyhrožují starousedlíkům smrtí, že podřežou naše rodiny nebo že nám vypálí domy. Policisté ty výhrůžky slyší, ale nehnou ani brvou,“ dodala rozlícená žena z Dobromilic, která si pochopitelně nepřála být jmenována. A to z jednoduchého důvodu... „Bojím se..,“ hlesla.

A ještě jedna zpráva na závěr. Napadení dobromilického zastupitele Romana K. policie zatím vyšetřuje jen jako přestupek! „Je ale možné, že na základě získaného dalšího důkazního materiálu v budoucnosti případ překvalifikujeme na trestný čin,“ dodala mluvčí prostějovské policie.

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...

Total Comments

-