Hala ve Vodově ulici byla dějištěm utkání 13. kola UNIQA extraligy žen ČR 2020/21 hraného po měsíc a půl dlouhé koronavirové pauze. Prostějovské volejbalistky odstartovaly mač v jihomoravské metropoli úspěšněji, avšak jejich výkon postupně klesal, zatímco ten brněnský naopak rostl. Proto parta KP i v odvetě za minulou vzájemnou bitvu zvítězila ve čtyřech setech.

Nervózní úvod střetnutí provázelo množství nevynucených hrubek, především na podání. A neboť domácí plejerky chybovaly častěji, logicky ztrácely (0:3, 4:10). Hanačky to měly i bez absentující členky základu Kvapilové na bloku rozjeté velice slibně, útočně se dařilo Fričové. Po oddechovém času Králova Pole a čtyřbodové šňůře se však samy herně zasekly, následkem rychlého snížení na 7:10 si time-out vzal také hostující kouč Petráš. Nepomohl, soupeřky daly dvě esa. A záhy vyrovnaly na 12:12. V tu chvíli se chytila Kopáčová, díky níž následovalo nové odskočení - 13:16. Leč Jihomoravanky ofenzivně tažené Pavlíkovou bleskově otočily na 17:16, čímž se rozpoutal dramatický závěr. Prostějovské družstvo se znovu chopilo vedení (17:18, 19:21, 21:23), načež o zahajovací sadu málem přišlo (24:23). Aby nakonec odvrátilo setbol a hned svůj první využilo zásluhou smečařky Pluhařové, která se přidala k produktivní „Kopy“ na univerzálu – 24:26 a 0:1.

Vékáčko mělo dobrý také vstup do druhé části, ovšem Kalného svěřenkyně okamžitě zvrátily z 0:2 na 3:2 a zdálo se, že zásluhou skórujícího dua Šunderlíková a Bukovská získávají navrch - 7:5. Nicméně protivnice se mohly opřít o vydatný příspěvek skvěle zakončující Kopáčové, jež kvalitně spolupracovala s nahrávačkou Dvořáčkovou - 8:9 a 11:12. V součtu tak byl průběh zcela vyrovnaný, každý chvilku tahal pilku (14:12, 15:15, 18:16, 18:19, 20:19). Opět rozhodoval až finiš a ten napodruhé jasně patřil důrazně sprintujícímu výběru KP, který set zavřel dvěma esy Koulisiani – 25:20 a 1:1.

Tím nabral vítr do plachet a od stavu 1:2 diktoval dění na palubovce i zkraje třetího dějství, viz série šesti získaných výměn na 7:2. V ten moment hřiště ovládla ještě výraznější bodová houpačka než v předchozím vývoji zápasu. Zabralo VK v čele s oživenou Fričovou, tím pádem bylo rázem srovnáno 9:9. A částečnou odpověď se povedlo najít rovněž na další únik rivalek (z 12:9 na 12:11), tudíž naděje stále žila. Nezničil ji ani ještě drtivější trhák domácích z 15:14 na 19:14, teprve po nadějné korekci (19:17) hosté definitivně odpadli. S výjimkou Kopáčové a občas Fričové jim chyběla schopnost pravidelně pokládat míče na zem – 25:19 a 2:1.

To Brňanky měly rovnoměrně skládající trojici Šunderlíková, Bukovská a Pavlíková, tím pádem rozprostíraly kolektivní přínos na větší část své sestavy. Těžily též z lépe fungující obrany na síti a jejich převaha postupně rostla, což naplno dokumentoval začátek čtvrtého dílu - 5:0. Výkon Prostějova s přibývajícím časem klesal do podprůměru, účinněji zvednout se jeho hráčky dokázaly až od krajně nepříznivého stavu 14:7. Ofenzivní živá voda střídající Weidenthalerové umožnila dotáhnout na 15:11, ale jak se potom ukázalo, šlo o labutí píseň Petrášova souboru. Soupeř závěr duelu bezpečně kontroloval – 25:18 a 3:1.

Matúš KALNÝ – KP Brno

„Klíčový byl druhý set, ve kterém jsme se tahali, ale podařilo se nám dobře odskočit v koncovce. Ve třetím a čtvrtém setu už jsme pak celou dobu vedli. Jsou to hodně důležité tři body, protože tyhle zápasy po tak dlouhé pauze, s výpadkem tréninku a s tak mladým týmem jsou náročné. Ale zvládli jsme to dobře, což mě samozřejmě těší.“

Lubomír PETRÁŠ – VK Prostějov

„V úvodu zápasu se nám dařilo v útoku i v obraně. Ale pak se ukázalo – stejně jako v prvním utkání s Královým Polem – že je soupeř herně trošku výš. My jsme už potom bohužel rezignovali, hůř přihrávali a tím i v útočné fázi byli o hodně slabší.“

4. set.  25:18

Rozhodčí: Vachutka a Spáčil. Čas: 1:45 hodiny. Hráno bez diváků.

Bodový vývoj – první set: 0:3, 4:6, 4:10, 7:10, 10:11, 12:12, 12:14, 13:16, 17:16, 17:18, 19:19, 19:21, 21:23, 24:23, 24:26. Druhý set: 0:2, 3:2, 5:5, 7:5, 8:6, 8:9, 10:9, 10:11, 11:12, 14:12, 15:15, 18:16, 18:19, 20:19, 25:20. Třetí set: 1:0, 1:2, 7:2, 8:3, 8:7, 9:9, 12:9, 12:11, 15:14, 19:14, 19:17, 22:17, 23:19, 25:19. Čtvrtý set: 5:0, 6:2, 8:2, 9:5, 11:5, 12:7, 14:7, 14:9, 15:11, 18:12, 19:14, 21:14, 21:16, 24:16, 25:18.

Sestava Brna: Pavlíková 16, Koulisiani 11, Šunderlíková 21, Bukovská 18, Judlová 3, Dolotova, libero Digrinová. Střídaly: Grabovská 4, Kuníková 1, Baird. Trenéři: Matúš Kalný a Erik Nezhoda.

Sestava Prostějova: Fričová 11, Kožoušková 3, Kopáčová 26, Pluhařová 4, Jurčíková 3, Dvořáčková 2, libero Stavinohová. Střídaly: Weidenthalerová 4, Baláková. Trenéři: Lubomír Petráš a Jakub Krčmař.