Důležitost hygienických stanic a celé jejich sítě se v posledních téměř dvou letech naplno ukázala. Hygienici řeší trasování, mají na starost uplatňování opatření v rámci boje s koronavirem. Zároveň jsou ale také první na ráně, pokud se jedná o negativní reakce lidí. Což nyní právě také hygiena zažívá kvůli iniciativě Zlatý špendlík. Celkově jsou to ale právě krajské hygienické stanice, které v souboji s nákazou hrají důležitou úlohu. A zároveň mají zmapovanou situaci v regionech. Právě na tu v Olomouckém kraji jsme se ptali ředitelky Krajské hygienické stanice v Olomouci Lenky Pešákové (na snímku). Ta na tiskové konferenci čelila i dotazům na srovnání loňské a letošní situace či nemocnost v jednotlivých věkových kategoriích.

 

* Jaká je aktuální celková situace v Olomouckém kraji?

„Situace kopíruje celorepublikový trend, i když čísla pro Olomoucký kraj nejsou úplně příznivá. Máme nejvyšší hodnoty sedmidenní i čtrnáctidenní incidence v republice, přičemž čísla se nám bohužel pořád zvyšují. Dokonce máme za posledních sedm dní nejvyšší nárůst pozitivních od začátku epidemie. Pokud se týká údajů o pozitivitě testů, tak relativní pozitivita testů indikovaných diagnosticky je velmi vysoká. Znamená to velkou virovou nálož v populaci. Ta hodnota je přes pětačtyřicet procent a znamená to, že v podstatě téměř každý druhý indikovaný diagnostický test je pozitivní. Je to číslo veliké. Co se týká epidemicky indikovaných, testů je přes pětadvacet procent. Je to vysoké číslo a stejně tak je nejvyšší z krajů v České republice.“

* Jaká je aktuálně situace u jednotlivých věkových kategorií?

„Od začátku listopadu dochází k nárůstu nejen v dětské populaci, která byla na začátku podzimních měsíců, ale i v rizikových skupinách ve věku pětašedesát let a více. Co se týká sumárních počtů, musím říci, že nám převažuje věková kategorie dvacet až čtyřiapadesát let.

* Kdybyste měla srovnat situaci letos a ve stejné době loni, jak by srovnání vyznělo?

„Letos má trochu jiný vývoj. Musíme si uvědomit, že jsme loni měli celoplošné restrikce. Obecně jsme měli ve věkové kategorii školních dětí mnohem menší počty pozitivních. Dnes školy jedou, takže logicky jsou čísla vyšší i u dětí. V současné době je velký počet pozitivních i v aktivní pracující části populace. Ve srovnání s loňským rokem jsme se dostali tento týden na číslo týdenního nárůstu, které je vyšší, než bylo v tom období. A my už jsme v loňském roce díky celoplošným restrikcím tento týden začali klesat. Ten nárůst byl loni postupný, pozvolný, letos je víceméně skokový, co se týká počtu pozitivních.“

* Jak nyní funguje trasování kontaktů?

„Obrovské denní nárůsty pozitivních se snažíme co nejvíce vytrasovat. Nicméně se nám to přestalo dařit. Abychom obvolali všechny osoby, které jsou denně nově pozitivně testované, muselo by nás být o několik desítek víc. V současnosti trasujeme za pomoci PČR, studentů, dobrovolníků z hasičského záchranného sboru a rozbíhá se spolupráce i s finančním úřadem. Pomáhá rovněž Olomoucký kraj. Čísla jsou vysoká a není kapacita je řešit.“

* Promítá se hodně na fungování Krajské hygienické stanice v Olomouci iniciativa Daniela Landy Zlatý špendlík, tedy hromadné rozesílání dotazů?

„Množství dotazů, které k nám došlo, čítá asi tisíc. Jsou to dotazy, které jsou provázané na tuto iniciativu. Některé jsou výhradně podle zákona 106, některé jsou beze zmínky. Jsou to dotazy, které mají různý charakter, velká část se týká různé kontrolní činnosti. Z hlediska zahlcenosti si musíme uvědomit, že zákon 106 má nějaká pravidla vyřízení žádostí. Ať už je to odpověď, nebo odmítnutí odpovědi, má nějaké lhůty, které musíme dodržet. Pokud je to elektronickou formou, je tam lhůta ještě kratší. Je to velice náročné zpracovat. Třeba jsou to i dotazy jako ‚kolik jste vykonali kontrol v určitý den od 11 do 16 hodin‘. Už charakter dotazu svědčí o tom, že si nedokážu dost dobře vysvětlit účel podání tohoto dotazu. Musím říct, že samo vyřizování a agenda s tím spojená způsobily to, že spousta lidí s nárokem na zasloužený odpočinek musela jít i třeba 17. listopadu do práce a zabývat se touto agendou...“

* Blíží se vánoční svátky. Co byste lidem v rámci nich doporučila?

„Doporučila bych, aby byl každý zodpovědný za své zdraví. Protože situace není dobrá. Nevidíme zatím úplně dobře dobu, kdy se nám to začne lámat. Zatím čísla ve všech rizikových indikátorech epidemie rostou. Každý by měl dodržovat alespoň základní tři ‚R‘ - tedy ruce, rouška, rozestup. A samozřejmě je to doba Vánoc, tedy doba, kdy jsou lidé zvyklí účastnit se různých společenských a kulturních akcí, trhů, setkávat se v rodinách. Pokud nemusím, tak do velkých kolektivů nechodím. Vyhýbám se rizikovým kontaktům, omezuji vlastní pohyb a tím vystavení se riziku nákazy a jejího přenosu na své nejbližší okolí. Bohužel situace není dobrá.“

 

Podrobné koronavirové zpravodajství najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 15. listopadu