Dobrý večer, dnes je středa 14.11.2018
svátek slaví Sáva,
zítra Leopold
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

VIDEO Vesnička Hačky má v současnosti pouhých 98 obyvatel. Svoji historii však začala psát již na počátku čtrnáctého století. Za více jak sedm set let od jejího vzniku se do ní dosud nesjelo tolik cyklistů jako tento víkend. Uplynulou sobotu totiž právě sem vyrazily stovky milovníků cyklistiky ze širokého okolí. Svojí výpravou všem svým kolegům slavnostně otevřeli cesty celého Olomouckého kraje. A Večerník byl u toho!

Jestli někdo považuje třináctku za nešťastné číslo, tak je na omylu. Důkazem může být třeba pravidelné slavnostní otvírání cyklistické sezóny v Olomouckém kraji, které se letos v Hačkách na Konicku konalo již potřinácté. Pověrčivý člověk by v takovém případě asi čekal chlad, silný vítr, kroupy a pár prokřehlých a mračících se cyklistů choulících se v prostorách zdejší hasičské klubovny zvané Bumbálka. Jenže přesný opak byl pravdou!

„Letos k nám přijelo přes 340 cyklistů z celého Olomouckého kraje. Je to zatím vůbec nejvyšší účast. Počasí vyšlo skvěle a panuje tu fantastická atmosféra,“ netajil své nadšení hlavní organizátor akce a někdejší trenér olomouckých cyklistů Václav Kyba, známý jako Kybson. Všichni, kteří se u Bumbálky letos zaregistrovali, dostali světla na kolo, která věnovalo olomoucké hejtmanství.

Po třinácté hodině se již tradičně někteří z výletníků vydali od Bumbálky k dominantě širokého okolí, kterou je historický větrný mlýn patřící právě Kybsonovi a jeho podnikavé ženě Zdeňce. „Manžel mě zase vypekl, přijela za ním spousta kamarádů a to jsou chvíle, kdy nezná manželku,“ čertila se na oko paní Zdeňka, když samotná spěchala od Bumbálky ke společnému stavení, kde na ni už čekaly desítky hostů a další stále přijížděly. „Až do roku 1953 se ve mlýně mlely kroupy, poté chátral. Koncem šedesátých let ho objevil můj tatínek, který ho začal rekonstruovat nikoliv však jako mlýn, ale jako chalupu. My s manželem už to tady obýváme osmnáct let a v jeho práci pokračujeme. Přestože jsme tu již tak dlouhou dobu, tak vám mohu říct, že když tu začne pořádně foukat, tak mně někdy bývá i úzko,“ prozradila návštěvníkům Zdeňka Kybová, kterou manžel na holičkách přece jen nenechal. Dorazil nedlouho poté, co prvním návštěvníkům otevřela vrátka vedoucí na dvorek u stavení.

Pokud jste se v sobotu do mlýna v Hačkách nedostali, nemusíte si zoufat. „Každého, kdo si k nám najde cestu, rádi kdykoliv uvítáme. Jen to nesmí být zloděj,“ uzavřeli sympatičtí manželé Kybovi, kterým v Hačkách místní celkem logicky přezdívají „Větřáci“.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • interforst
  • pv_zima
  • toray
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments