Příjemnou noc, dnes je pondělí 18.11.2019
svátek slaví Romana,
zítra Alžběta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

46 hamry„Střelnici v Hamrech nepovolíme. A jsme připraveni se kvůli tomu s armádou soudit.“ To je jednoznačné stanovisko plumlovské radnice k nedávné žádosti brněnské Vojenské správy o kolaudaci střelnice. Vojákům jsou však zákony České republiky stejně lhostejné. V kryté hale u Hamer střílejí, přestože dosud nebyla řádně zkolaudována. To samé platí pro venkovní provoz na střelnici, jímž trpí obyvatelé Hamer ze všeho nejvíce.

Podle vedení Plumlova nemá vojenská střelnice pár desítek metrů od rodinných domů v Hamrech co dělat. „Z materiálu, který nám armáda předložila, vyplývá, že téměř všechny zbraně překročily povolené hlukové limity. Navíc požadujeme měření nejen v kryté hale, ale i na venkovní střelnici. Ta je totiž ještě výrazně hlučnější než byla před vybudováním ochranných valů. Její provoz takřka každý den výrazně zatěžuje místní obyvatele,“ vyjádřil se Adolf Sušeň, starosta Plumlova, pod něhož Hamry spadají.

Podstatné je, že nejbližší domy v Hamrech leží jen pár desítek metrů od střelnice. „Nechápu, proč armáda za ty miliony korun, co už do modernizace střelnice vrazila, raději nepostavila nový areál někde, kde by to nikomu nevadilo,” uvažuje celkem logicky Sušeň.

Poslední měření se zde konala loni na jaře, teprve nyní se rozhodlo vojsko o jejich výsledcích plumlovskou radnici informovat. „Komunikace s armádou je špatná. V tuto chvíli z toho pro mě vychází jediná možnost, a to je úplné zavření střelnice,“ netajil se svým názorem Sušeň.

Střelnice u Hamer funguje už několik desítek let. Po roce 1989 se zdálo, že zanikne, nakonec se našly peníze na její modernizaci. Nejprve se zde za zhruba třicet milionů korun postavily vysoké protihlukové valy. Měření však následně ukázala, že hluk ze zbraní vysoce překračuje povolené limity. Proto v areálu před dvěma roky vyrostla hala za přibližně devadesát milionů korun. Ta však dosud neprošla kolaudací a funguje v tzv. zkušebním provozu. To vojákům nebrání, aby v ní necvičili téměř obden. Ještě horší však je, pokud střílejí venku. V případě, že armáda právě cvičí vojáky do zahraničních misí, jsou lidé z Hamer „pod palbou” prakticky denně.

Na armádu si kvůli stále častějším uzavírkám Vojenského újezdu Březina, a tím i silnice do Drahan, stěžuje i další starosta. „Už mě to fakt štve. Letos jsem už napočítal celkem šestačtyřicet uzavírek, to je skoro o třetinu více než loni, kdy už jsme toho měli plné zuby,” láteří Milan Marek. Ani v tomto případě však jednání s armádou k ničemu nevedou.

Total Comments

  • ZŠ Melantrichova
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U POSLEDNÍHO HALÍŘE?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bílá pastelka zabrala.

Jubilejní dvacátá sbírka na speciální služby pro nevidomé, slabozraké a na podporu speciálních výukových programů měla širokou odezvu i mezi dětmi základních škol a studenty středních škol v Prostějově. Dohromady se mezi školní mládeží v Prostějově vybralo 60 328 korun.

Opět bez tiskové konference.

Radní už podruhé za sebou prokázali, že o setkání s novináři zřejmě příliš nestojí. Informace z magistrátu o jednání rady města v úterý 19. listopadu sice došla, jedním dechem ale bylo sděleno, že se tradiční následná tisková konference konat nebude... Vivat transparentnost!

Total Comments

Osobnost týdne

JAN DOLANSKÝ

46 dolanskySpolečně s dalšími známými herci se v prostějovském divadle představil v rámci akce Noc divadel ve hře Perfect Days. Partnery mu byli například Jan Hofman, Lenka Vlasáková a Dana Syslová.

Total Comments

Číslo týdne

 30

Celý minulý týden se logicky nesl ve znamení oslav a připomínek třicátého výročí listopadových událostí roku 1989. Vrcholem všeho byly nedělní oslavy sametové revoluce na prostějovském náměstí T. G. Masaryka.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SI PŘEČETL  ROZHOVOR S PANEM  ŠLAMBOREM, TAK JSEM  SI MUSEL DÁT SKLENIČKU  STUDENÉ VODY!“

Předseda Oblastního sdružení ODS Prostějov Petr Sokol žasne, jak po třiceti letech někteří vidí sametovou revoluci...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments