Dobré odpoledne, dnes je neděle 25.8.2019
svátek slaví Radim,
zítra Luděk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

46 hamry„Střelnici v Hamrech nepovolíme. A jsme připraveni se kvůli tomu s armádou soudit.“ To je jednoznačné stanovisko plumlovské radnice k nedávné žádosti brněnské Vojenské správy o kolaudaci střelnice. Vojákům jsou však zákony České republiky stejně lhostejné. V kryté hale u Hamer střílejí, přestože dosud nebyla řádně zkolaudována. To samé platí pro venkovní provoz na střelnici, jímž trpí obyvatelé Hamer ze všeho nejvíce.

Podle vedení Plumlova nemá vojenská střelnice pár desítek metrů od rodinných domů v Hamrech co dělat. „Z materiálu, který nám armáda předložila, vyplývá, že téměř všechny zbraně překročily povolené hlukové limity. Navíc požadujeme měření nejen v kryté hale, ale i na venkovní střelnici. Ta je totiž ještě výrazně hlučnější než byla před vybudováním ochranných valů. Její provoz takřka každý den výrazně zatěžuje místní obyvatele,“ vyjádřil se Adolf Sušeň, starosta Plumlova, pod něhož Hamry spadají.

Podstatné je, že nejbližší domy v Hamrech leží jen pár desítek metrů od střelnice. „Nechápu, proč armáda za ty miliony korun, co už do modernizace střelnice vrazila, raději nepostavila nový areál někde, kde by to nikomu nevadilo,” uvažuje celkem logicky Sušeň.

Poslední měření se zde konala loni na jaře, teprve nyní se rozhodlo vojsko o jejich výsledcích plumlovskou radnici informovat. „Komunikace s armádou je špatná. V tuto chvíli z toho pro mě vychází jediná možnost, a to je úplné zavření střelnice,“ netajil se svým názorem Sušeň.

Střelnice u Hamer funguje už několik desítek let. Po roce 1989 se zdálo, že zanikne, nakonec se našly peníze na její modernizaci. Nejprve se zde za zhruba třicet milionů korun postavily vysoké protihlukové valy. Měření však následně ukázala, že hluk ze zbraní vysoce překračuje povolené limity. Proto v areálu před dvěma roky vyrostla hala za přibližně devadesát milionů korun. Ta však dosud neprošla kolaudací a funguje v tzv. zkušebním provozu. To vojákům nebrání, aby v ní necvičili téměř obden. Ještě horší však je, pokud střílejí venku. V případě, že armáda právě cvičí vojáky do zahraničních misí, jsou lidé z Hamer „pod palbou” prakticky denně.

Na armádu si kvůli stále častějším uzavírkám Vojenského újezdu Březina, a tím i silnice do Drahan, stěžuje i další starosta. „Už mě to fakt štve. Letos jsem už napočítal celkem šestačtyřicet uzavírek, to je skoro o třetinu více než loni, kdy už jsme toho měli plné zuby,” láteří Milan Marek. Ani v tomto případě však jednání s armádou k ničemu nevedou.

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments