Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 17.10.2019
svátek slaví Hedvika,
zítra Lukáš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

02 cistickaMnoha lidem stále nedává spát, kde v případě Podhradského rybníka udělali „soudruzi z NDR chybu“? Rybník, který byl loni nákladně vybagrován, byl letos opět plný sinic. Na jaře letošního roku byl napuštěn, po půl roce je zase prázdný. Nad těmito kotrmelci lidé kroutí hlavami a hledají důvody tohoto stavu. Není se co divit, že se šíří nejrůznější fámy. Podle některých „zaručených informací“ by například za špinavým rybníkem mohla stát nedostatečná kapacita plumlovské čističky odpadních vod (ČOV), která se nachází v těsné blízkosti špinavé vodní plochy. „Tohle je třeba naprostý nesmysl. Kdyby tomu tak bylo, tak by nás zavřeli!“ durdí se starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Podhradský rybník je od konce minulého roku opět prázdný. Podle vyjádření Povodí Moravy došlo k jeho vypouštění, neboť hráz po napuštění začala prosakovat mnohem víc, než tomu bylo před jeho vypuštěním. Přesné důvody ovšem nejsou zatím oficiálně známé.

„Podle mě by za porušením hráze mohlo stát opakované projíždění těžké techniky, která zajišťovala bagrování rybníka a vyvážení bahna z něj,“ nabídl celkem logickou odpověď jeden z Plumlovanů, který si však v této souvislosti nepřál být jmenován. Kromě toho městem ve velkém kolují nejrůznější dohady o tom, co stálo za opětovným a velmi rychlým znečištěním Podhraďáku. Některé z nich zpochybňují kapacitu čističky odpadních vod a naznačují, že zbytek splašků by mohl končit právě v rybníce. „Čistička byla postavená před třiceti lety. Dnes už ovšem nemůže kapacitně stačit, lidí napojených na kanalizaci je dnes mnohem víc. To jsou jednoduché počty. Co se s tím zbytkem dělá, tak to přesně nevíme. To, že čistička stojí hned u zamořeného rybníka, nemusí být vůbec náhoda. Vždyť třeba řeka Hloučela přitékající do rybníka je ještě v Hamrách čistá, kde se ta špína v rybníkce najednou vezme?“ obrátilo se s touto otázkou na redakci hned několik  Plumlovanů.

Jak se Večerníku podařilo zjistit, tyto úvahy ovšem příliš neodpovídají realitě. „Je to naprostý nesmysl. Rozšíření kapacity čističky předcházelo výstavbě kanalizace. Její kapacita byla navýšena už za mého předchůdce. Od roku 2004 na ni může být napojeno až tři tisíce lidí, což pro naše účely bohatě stačí. Teprve pak jsme se mohli pustit do budování kanalizace,“ reagoval starosta Plumlova Adolf Sušeň.  Navíc provoz čističky je přísně sledovaný, pravidelně se tu odebírají vzorky vody. „Mám k tomu dokumenty za posledních pět let, klidně vám je ukážu,“ mírně se rozohnil Sušeň. Ten nám rovněž objasnil, proč k ČOV zajíždí nákladní auta. To mělo být dalším z důkazů, že její kapacita je v současnosti nedostatečná. „Každá čistička produkuje kal, sedimenty pak skutečně vyvážíme do Kralického háje. V tom ovšem rozhodně nejsme sami,“ vysvětlil Sušeň, podle něhož za opětovné rozmnožení sinic v rybníce stálo extrémně teplé počasí. „Voda v rybníku se kvůli tomu vůbec nevyměnila a byla ideální pro množení bakterií,” domnívá se Sušeň. Starosta Plumlova.

Oprava hráze, kvůli které byl Podhradský rybník vypuštěný, by měla být bleskurychlá. Podle vyjádření Povodí Moravy by se totiž měl rybník začít opět plnit vodou už zhruba v polovině tohoto roku. Podaří se tento termín dodržet?

Total Comments

  • GJW
  • ME korfbal
  • Dyne
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Makají jako o život.

Celkovou uzavírku Plumlovské a Blahoslavovy ulice pochopitelně provázejí výrazné dopravní komplikace v centru Prostějova, ovšem stavební dělníci pokračují ve frézování staré vozovky a pokládce nového asfaltového koberce ve zrychleném tempu. Takže nám řidičům nezbývá než to ještě jeden týden vydržet!


Bydlení na „Sušilce“ nezlevní.

Poté, co Večerník v přechozích vydáních popsal a zveřejnil skutečnosti o naprosto nevyhovujících bytech v nově postaveném domě v Sušilově ulici, navíc za nehorázné nájemné až 11 tisíc korun, jsme čekali vstřícný krok prostějovských radních. Ti ale novým nájemníkům mírnější podmínky nenabídnou...


Total Comments

Osobnost týdne

VÁCLAV HUDEČEK
41 hudecek
Stálice českého koncertního umění a fenomenální houslový virtuos potěšil svým sobotním představením na zámku v Konici především fajnšmekry vážné hudby.

Total Comments

Číslo týdne

 1 426
Přesně tolik lidí je nyní aktuálně na Prostějovsku v registru nezaměstnaných. Je to o pětatřicet lidí méně než na konci předchozího měsíce, což znamená, že podíl nezaměstnaných se ve zdejším regionu stále drží pod dvěma procenty.


Total Comments

Výrok týdne

„MAJÍ ŠTĚSTÍ, ŽE JSEM TAM NEBYL. OKAMŽITĚ BYCH CELOU SLAVNOU KOMISI ROZPUSTIL!“

Primátor Prostějova František Jura nechápe, jak speciální komise mohla vybrat tak hnusný „pomník“ E. Husserla

Total Comments