Příjemnou noc, dnes je sobota 20.7.2019
svátek slaví Ilja,
zítra Vítězslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

02 cistickaMnoha lidem stále nedává spát, kde v případě Podhradského rybníka udělali „soudruzi z NDR chybu“? Rybník, který byl loni nákladně vybagrován, byl letos opět plný sinic. Na jaře letošního roku byl napuštěn, po půl roce je zase prázdný. Nad těmito kotrmelci lidé kroutí hlavami a hledají důvody tohoto stavu. Není se co divit, že se šíří nejrůznější fámy. Podle některých „zaručených informací“ by například za špinavým rybníkem mohla stát nedostatečná kapacita plumlovské čističky odpadních vod (ČOV), která se nachází v těsné blízkosti špinavé vodní plochy. „Tohle je třeba naprostý nesmysl. Kdyby tomu tak bylo, tak by nás zavřeli!“ durdí se starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Podhradský rybník je od konce minulého roku opět prázdný. Podle vyjádření Povodí Moravy došlo k jeho vypouštění, neboť hráz po napuštění začala prosakovat mnohem víc, než tomu bylo před jeho vypuštěním. Přesné důvody ovšem nejsou zatím oficiálně známé.

„Podle mě by za porušením hráze mohlo stát opakované projíždění těžké techniky, která zajišťovala bagrování rybníka a vyvážení bahna z něj,“ nabídl celkem logickou odpověď jeden z Plumlovanů, který si však v této souvislosti nepřál být jmenován. Kromě toho městem ve velkém kolují nejrůznější dohady o tom, co stálo za opětovným a velmi rychlým znečištěním Podhraďáku. Některé z nich zpochybňují kapacitu čističky odpadních vod a naznačují, že zbytek splašků by mohl končit právě v rybníce. „Čistička byla postavená před třiceti lety. Dnes už ovšem nemůže kapacitně stačit, lidí napojených na kanalizaci je dnes mnohem víc. To jsou jednoduché počty. Co se s tím zbytkem dělá, tak to přesně nevíme. To, že čistička stojí hned u zamořeného rybníka, nemusí být vůbec náhoda. Vždyť třeba řeka Hloučela přitékající do rybníka je ještě v Hamrách čistá, kde se ta špína v rybníkce najednou vezme?“ obrátilo se s touto otázkou na redakci hned několik  Plumlovanů.

Jak se Večerníku podařilo zjistit, tyto úvahy ovšem příliš neodpovídají realitě. „Je to naprostý nesmysl. Rozšíření kapacity čističky předcházelo výstavbě kanalizace. Její kapacita byla navýšena už za mého předchůdce. Od roku 2004 na ni může být napojeno až tři tisíce lidí, což pro naše účely bohatě stačí. Teprve pak jsme se mohli pustit do budování kanalizace,“ reagoval starosta Plumlova Adolf Sušeň.  Navíc provoz čističky je přísně sledovaný, pravidelně se tu odebírají vzorky vody. „Mám k tomu dokumenty za posledních pět let, klidně vám je ukážu,“ mírně se rozohnil Sušeň. Ten nám rovněž objasnil, proč k ČOV zajíždí nákladní auta. To mělo být dalším z důkazů, že její kapacita je v současnosti nedostatečná. „Každá čistička produkuje kal, sedimenty pak skutečně vyvážíme do Kralického háje. V tom ovšem rozhodně nejsme sami,“ vysvětlil Sušeň, podle něhož za opětovné rozmnožení sinic v rybníce stálo extrémně teplé počasí. „Voda v rybníku se kvůli tomu vůbec nevyměnila a byla ideální pro množení bakterií,” domnívá se Sušeň. Starosta Plumlova.

Oprava hráze, kvůli které byl Podhradský rybník vypuštěný, by měla být bleskurychlá. Podle vyjádření Povodí Moravy by se totiž měl rybník začít opět plnit vodou už zhruba v polovině tohoto roku. Podaří se tento termín dodržet?

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments