Dobré dopoledne, dnes je sobota 4.7.2020
svátek slaví Prokop,
zítra Státní svátek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
V Přemyslovicích dohořelo...Shořel les a v srdcích milovníků přírody zůstala jen tlustá rýha... I tak lze nejvýstižněji shrnout apokalypsu, která je v tuto chvíli k vidění blízko Přemyslovic. Právě tam se hned dvakrát během tří dnů rozhořelo deset hektarů lesního prostoru, aby po zelených urostlých stromech zbyly jen ohořelé pařezy (viz. snímek). Pohled to byl skutečně tristní…

Po takřka třech dnech ukončily jednotky HZS Olomouckého kraje dohašování a kontrolu požářiště u rozsáhlého požáru lesa v Přemyslovicích, na kterém postupně pracovalo hned devět jednotek. Odhadovaná škoda rozsáhlého požáru postupně překročila dva miliony korun! Co je příčinou vzniku požáru již šetří vyšetřovatelé.

Vše vypuklo v neděli v podvečer. „Krátce před půl šestou přijala linka tísňového volání informaci o rozsáhlém požáru a to v lese nedaleko Přemyslovic. Na místo byly ihned vyslány jednotky v druhém stupni. Na pomoc přiletěl i vrtulník s bambivakem a provádí shozy do zasažených míst,“ informoval média Zdeněk Hošák, mluvčí HZS Olomouckého kraje. Hustý černý kouř z lesa viditelný již z Olomouce nevěstil nic příjemného. Oznamovatel navíc při komunikaci s operačním střediskem uvedl, že v lese hoří vzrostlé stromy a plameny šlehají až do korun stromů. Navíc nedělní silný vítr v následujících několika minutách rozšířil žár až na plochu odhadovaných deseti hektarů. Kyvadlovou dopravou na nedaleké louce bylo zřízeno plnící místo a hasiči zhruba v dvou minutových intervalech prováděli zásobování. Hasiči dováží k místu události vodu z nedalekých vodních zdrojů. „Hasičům se po třech a půl hodinách přece jen podařilo požár lokalizovat. I přes již prakticky nulovou viditelnost museli ale ještě večer procházet místo po místě a důkladně prolévat žhavá místa, prohořené pařezy a na některých místech stále hořící hrabanku,“ popisoval horké chvíle Hošák. Tak se dělo až do pondělního brzkého rána, následně bylo místo předáno majiteli.

Jenže, ouha. Operační středisko v pondělí o půl desáté ráno přijalo informaci o znovu rozhoření na několika místech. Na místo tak byly opětovně vyslány jednotky HZS, situace si následně vyžádala i povolání dalších sil, a to z důvodu několika ohnisek na velké rozloze. Stav se nelepšil ani o půl druhé odpoledne, kdy velitel zásahu postupně povolává další jednotky s cisternovými vozidly. Devět jednotek řeší dopravu vodykyvadlově cisternami z více nedalekých vodních zdrojů.

Oheň dostávají hasiči pod kontrolu až ve večerních hodinách, ale nadále pokračuje dohašování rozsáhlého požáru lesa. „Provádí se rozhrabávání a prolévání požářiště, ve 21:00 hodin dojde k prostřídání zasahujících hasičů. Ti zde zůstanou na dohled také i v nočních hodinách,“ informoval v pondělí večer přímo z místa neštěstí Zdeněk Hošák.

„Celkem pět jednotek pokračovalo v dohašování a kontrole požářiště až do ranních hodin úterý 1. května, kdy byl proveden opětovný průzkum celého prostoru za použití termokamery a krátce před 7.00 hodin hasiči místo události předali majiteli s poučením o dalším dohledu nad požářištěm v následujících šestnácti hodinách. Všechny jednotky HZS odjely,“ prozradil dnes mluvčí Z. Hošák.

Rušné odpoledne zažívají hasiči na Prostějovsku i nadále. V brzkém odpoledni vyjeli na Prostějovsku již ke třetímu požáru. Opět hoří les v Přemyslovicích tentokráte na jiném místě a naštěstí byl požár včas zpozorován a nedochází k velkému rozhoření. K události bylo vysláno pět jednotek, postupně se snaží požár lokalizovat. Hasiči zřídili dopravu vody pomocí čerpadel z nedalekého jezírka.

K požáru odpadu po výrobě peletek vyjelo také sedm jednotek do Čelechovic na Hané, kde hoří odpad v jámě. Hasičům se během chvíle podařilo požár lokalizovat a v tuto chvíli pokračují v dohašování požáru.

K dalšímu požáru skládky v současnosti míří také pět jednotek do obce Hrubčice na Prostějovsku. Dle prvotních informací by se nemělo jednat o požár velkého rozsahu a vyslané jednotky by situaci měli bez problémů zvládnout.

Situaci stále sledujeme a informace vám prostřednictvím stránek www.vecernikpv.cz budeme přinášet v časových aktualizacích.

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-