Příjemnou noc, dnes je pátek 13.12.2019
svátek slaví Lucie,
zítra Lýdie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
V Přemyslovicích dohořelo...Shořel les a v srdcích milovníků přírody zůstala jen tlustá rýha... I tak lze nejvýstižněji shrnout apokalypsu, která je v tuto chvíli k vidění blízko Přemyslovic. Právě tam se hned dvakrát během tří dnů rozhořelo deset hektarů lesního prostoru, aby po zelených urostlých stromech zbyly jen ohořelé pařezy (viz. snímek). Pohled to byl skutečně tristní…

Po takřka třech dnech ukončily jednotky HZS Olomouckého kraje dohašování a kontrolu požářiště u rozsáhlého požáru lesa v Přemyslovicích, na kterém postupně pracovalo hned devět jednotek. Odhadovaná škoda rozsáhlého požáru postupně překročila dva miliony korun! Co je příčinou vzniku požáru již šetří vyšetřovatelé.

Vše vypuklo v neděli v podvečer. „Krátce před půl šestou přijala linka tísňového volání informaci o rozsáhlém požáru a to v lese nedaleko Přemyslovic. Na místo byly ihned vyslány jednotky v druhém stupni. Na pomoc přiletěl i vrtulník s bambivakem a provádí shozy do zasažených míst,“ informoval média Zdeněk Hošák, mluvčí HZS Olomouckého kraje. Hustý černý kouř z lesa viditelný již z Olomouce nevěstil nic příjemného. Oznamovatel navíc při komunikaci s operačním střediskem uvedl, že v lese hoří vzrostlé stromy a plameny šlehají až do korun stromů. Navíc nedělní silný vítr v následujících několika minutách rozšířil žár až na plochu odhadovaných deseti hektarů. Kyvadlovou dopravou na nedaleké louce bylo zřízeno plnící místo a hasiči zhruba v dvou minutových intervalech prováděli zásobování. Hasiči dováží k místu události vodu z nedalekých vodních zdrojů. „Hasičům se po třech a půl hodinách přece jen podařilo požár lokalizovat. I přes již prakticky nulovou viditelnost museli ale ještě večer procházet místo po místě a důkladně prolévat žhavá místa, prohořené pařezy a na některých místech stále hořící hrabanku,“ popisoval horké chvíle Hošák. Tak se dělo až do pondělního brzkého rána, následně bylo místo předáno majiteli.

Jenže, ouha. Operační středisko v pondělí o půl desáté ráno přijalo informaci o znovu rozhoření na několika místech. Na místo tak byly opětovně vyslány jednotky HZS, situace si následně vyžádala i povolání dalších sil, a to z důvodu několika ohnisek na velké rozloze. Stav se nelepšil ani o půl druhé odpoledne, kdy velitel zásahu postupně povolává další jednotky s cisternovými vozidly. Devět jednotek řeší dopravu vodykyvadlově cisternami z více nedalekých vodních zdrojů.

Oheň dostávají hasiči pod kontrolu až ve večerních hodinách, ale nadále pokračuje dohašování rozsáhlého požáru lesa. „Provádí se rozhrabávání a prolévání požářiště, ve 21:00 hodin dojde k prostřídání zasahujících hasičů. Ti zde zůstanou na dohled také i v nočních hodinách,“ informoval v pondělí večer přímo z místa neštěstí Zdeněk Hošák.

„Celkem pět jednotek pokračovalo v dohašování a kontrole požářiště až do ranních hodin úterý 1. května, kdy byl proveden opětovný průzkum celého prostoru za použití termokamery a krátce před 7.00 hodin hasiči místo události předali majiteli s poučením o dalším dohledu nad požářištěm v následujících šestnácti hodinách. Všechny jednotky HZS odjely,“ prozradil dnes mluvčí Z. Hošák.

Rušné odpoledne zažívají hasiči na Prostějovsku i nadále. V brzkém odpoledni vyjeli na Prostějovsku již ke třetímu požáru. Opět hoří les v Přemyslovicích tentokráte na jiném místě a naštěstí byl požár včas zpozorován a nedochází k velkému rozhoření. K události bylo vysláno pět jednotek, postupně se snaží požár lokalizovat. Hasiči zřídili dopravu vody pomocí čerpadel z nedalekého jezírka.

K požáru odpadu po výrobě peletek vyjelo také sedm jednotek do Čelechovic na Hané, kde hoří odpad v jámě. Hasičům se během chvíle podařilo požár lokalizovat a v tuto chvíli pokračují v dohašování požáru.

K dalšímu požáru skládky v současnosti míří také pět jednotek do obce Hrubčice na Prostějovsku. Dle prvotních informací by se nemělo jednat o požár velkého rozsahu a vyslané jednotky by situaci měli bez problémů zvládnout.

Situaci stále sledujeme a informace vám prostřednictvím stránek www.vecernikpv.cz budeme přinášet v časových aktualizacích.

Total Comments

  • Soledo
  • Lázně Slatinice
  • Zima PV
  • Kendrion
  • Praktik
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Máme rozpočet i vyhlášky.

Důležité úterní jednání prostějovského zastupitelstva se nijak neprodlužovalo. Komunální politici celkem racionálně projednali a schválili nejdůležitější dokument města. Na světě je tak nejen rozpočet města Prostějov na rok 2020, ale i nové vyhlášky o hazardu, odpadu či psech.

I tak se dá vydělávat!

Nová móda se rozšiřuje mezi prostějovskými dívkami, které hodlají využívat nejen své přirozené krásy, ale i tvrdé povahy. Jak jinak než přes internet si našly přivýdělek, který je hodně za hranou mravního chování, nicméně nese to. A tak mladé holky poroučí mužům a inkasují „lehce“ vydělané peníze...

Total Comments

Osobnost týdne

ONDŘEJ HAVELKA

49 havelkaFenomenální zpěvák, herec a tanečník se ve čtvrtek představil se svým Melody Makers prostějovským fanouškům na prknech divadla. A jak jinak než především swingovou hudbou z třicátých let.

Total Comments

Číslo týdne

 3 528

Výtěžek z prodeje vlastnoručně vyrobených pamlsků při nedávném Restaurant Day věnoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník psímu útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Odměnou byl ve čtvrtek veselý psí štěkot.

Total Comments

Výrok týdne

„JDU SI ZAKOUŘIT, TO SE NEDÁ POSLOUCHAT!“

První náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil si od výtek opozice musel dát během zastupitelstva nejednu „rauchpauzu“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments