Dobrý podvečer, dnes je středa 27.5.2020
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

obr kocar

Řidiči na Prostějovsku se v sobotu nestačili divit, když se proti nim ze zatáčky vyřítil kočár, který jakoby vyjel z dávných časů. Pokud by se jim něco podobného přihodilo na moři, jistě by jej považovali za dopravní prostředek samotného bludného Holanďana. Cestovní kočár Landauer doprovázený čtveřicí statných hulánů působil na moderních silnicích doslova jako přelud. Jeho úkolem bylo originálním způsobem upozornit na zahájení turistické sezóny v Muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem. 

Spanilou jízdou po obcích regionu v sobotu vstoupilo Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem do své další sezóny. V ní muzeum, jehož je Prostějovský Večerník tradičním mediálním partnerem, oslaví čtvrté výročí existence. Letos během své jízdy cestovního kočár Landauer zastavil ve více jak desítce obcí včetně města Prostějova. Netradiční průvod všude vzbuzoval nebývalý zájem a stával se vděčným objektem pro fotografování. Václav Obr během krátkých zastávek lidem zvěstoval poselství o lásce, naději a víře stejně jako o úctě k našim předkům a jejich řemeslnickému umění. „V každé z našich obcí je řada staveb a památek z minulosti, kterých bychom si měli vážit a o které bychom měli pečovat, jinak bychom s nimi ztratili něco, co už se k nám nikdy nevrátí,” zdůrazňoval přítomným Václav Obr.  

Po silnicích regionu s kočárem urazil trasu dlouhou přes pětapadesát kilometrů. „Koníci, kteří nás táhli byli nejen krásní, ale i dostatečně rychlí. Přestože jsme měli skutečně našlapaný program, všude jsme dorazili včas a například do Plumlova jsme dojeli s předstihem. Jen mě mrzelo, že jsem se zde nemohl setkat s někdejším správcem zdejšího zámku Stanislavem Burešem, který nedávno zemřel. Hlavně díky němu jsem zde strávil deset krásných let. Například tento cestovní kočár Landauer, který si později zahrál i ve filmu o císařovně Sissi, jsem opravoval právě na zámku v Plumlově. Bylo to v době, kdy celé muzeum kočárů bylo jen hodně nereálným snem,” zavzpomínal Václav Obr. Bohatý program byl po oba víkendové velikonoční dny připraven v depozitáři Muzea kočárů, kde se mohli návštěvníci vyzkoušet vše, co souvisí s tradičními svátky jara.

V každé z předchozích sezon dokázal Václav Obr a lidé kolem jeho muzea kočárů přijít s něčím novým, co často překračovalo hranice regionu. Letošní novinkou by mělo být otevření galerie nad budovou muzea, kde budou k vidění historické dokumenty a fotografie související se stavbou kočárů. Vrcholem celého roku v Čechách pod Kosířem pak bude červencový sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického JOSEFKOL, který byl nedávno nominován na Cenu Olomouckého kraje jako akce roku 2012. 

 

 

Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments