Příjemnou noc, dnes je úterý 21.8.2018
svátek slaví Johana,
zítra Bohuslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE Z celkové nadmořské výšky „neuvěřitelných“ 467 metrů nad mořem se od soboty můžete rozhlédnout do všech stran úrodné Hané. Zadarmo to však nebude. Nejprve totiž musíte zdolat vrchol hanáckého Mont Blancu, který ční v nadmořské výšce 442 metrů. Zbylých pětadvacet metrů je nutno překonat výstupem celkem stopadesátosm schodů nové rozhledny, která byla právě v sobotu 22. června 2013 slavnostně otevřena. Ten výhled za to však určitě stojí!

Kosíř v  sobotu zažil nejpamátnější den ve své historii. Dalekoširoký výhled po Hané i Drahanské vrchovině tu mohli poprvé vyzkoušet stovky návštěvníků. Ti sem dorazili  na slavnostní otevření nové rozhledny. „Pozorně poslouchám názory přicházejících a ještě jsme nezaznamenal ani jeden negativní. Je sice pravdou, že původně plánovaná rozhledna měla být až o deset metrů vyšší, ale každý metr navíc, stojí spoustu peněz. Osobně jsem se přesvědčil, že z ochozu ve výšce pětadvacet metrů nad vrcholem Kosíře je po okolním kraji báječný rozhled,“ prohlásil v  sobotu spokojený senátor a někdejší hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík, který stavbu na podzim loňského roku výkopem s  krumpáčem v  ruce zahájil.

Kosířan se raduje i hrozí

Novou rozhlednu ve svém panství uvítal i populární Kosířan. „Čekal jsem dlouho, ale nakonec jsem se dočkal. Je to největší sláva na Kosíři za dobu jeho tisícileté existence. Doufám, že rozhledna vydrží aspoň tři sta let a že sem přivede tisíc lidí každý týden. Ale jestli se jen jeden z  nich bude chovat k  přírodě špatně, tak ho touto velkou sukovicí přetáhnu přes holou prdel,“ prohlásil vousatý, ale rázný patron hanáckého Mont Blancu.

Někteří dárci byli zklamáni

Za stavbou rozhledny stálo především devět obcí sdružených v mikroregionu Kosířsko. „O stavbu rozhledny jsme se snažili několik let, její projekt jsme museli opakovaně měnit. Jsme rádi, že se nám to zejména díky spolupráci s  Lesy ČR, Olomouckým krajem a desítkami dobrovolných dárců podařilo dotáhnout do zdárného konce,“ poděkovala všem z pódia předsedkyně mikroregionu Hana Rozsypalová. Dárců z  řad veřejnosti se skutečně našlo požehnaně. Přestože jeden schod stál minimálně deset tisíc korun, ve finále se prodaly všechny. Výtěžek sbírky tak přesáhl půldruhého milionu korun. Jména dárců měla být vyryta do jednotlivých schodů.  Tak tomu ještě v  sobotu ve všech případech nebylo! Náprava by však měla být v  dohledné době sjednána.

Existovalo několik variant 

Rozhlednu vyprojektovalo studio New Work brněnského architekta Svatopluka Sládečka. „Mně se tato stavba líbí. Myslím si, že původní návrh vyšší kamenné rozhledy byl jednak zbytečně drahý, jednak do tohoto místa tak dobře nezapadal. V tomto případě je jen dobře, že se o konečné podobě rozhledny nějaký čas debatovalo,“ mínil Václav Obr, majitel muzea kočárů, který už v těchto dnech připravuje další ročník Josefkolu.

Úpravy budou pokračovat

Otevřením rozhledny však zvelebování vrcholu Kosíře neskončilo. Stavbu jednak čekají poslední úpravy, kromě ní by na vrcholu mělo vzniknout také nové ohniště a altánek. To vše plánují vybudovat Lesy ČR. Ty rovněž chtějí opravit přístupové cesty na Kosíř. S  pracemi by se mělo začít již v červenci. Od Čelechovic až na vrchol Kosíře by díky tomu měla ještě letos vést nová asfaltová cesta.  Patrné je i to, že stavební ruch související s  výstavbou rozhledny se na okolí Velkého Kosíře výrazně podepsal. Dojde však i na úpravy terénu, v  okolí stavby by měly být vysazeny i nízké stromy.

Otevřeno je každý den 

Pokud chcete na rozhlednu vyrazit už nyní, neváhejte. Už od neděle je rozhledna  přístupná veřejnosti a to každý den od devíti hodin ráno do sedmi večer. Během sezony, která potrvá do konce září, bude pro turisty k dispozici stálá služba v suterénu. Za vyhlídku zaplatí dospělí u pokladny dvacetikorunu, děti polovic. V provozu tu bude také kiosek se suvenýry a toalety.

Total Comments

  • Letní Kino Kostelec na Hané
  • Okupace spren 1968
  • Laski
  • Pv leto
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Kterého úspěchu prostějovských sportovců si více považujete?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

A přece to klaplo!

Přestože ještě během úvodu minulého týdne panovaly obavy, jak dopadne měření kvality vody prováděné hygieniky, nakonec dopadlo vše dobře! V pátek ráno tak mohlo být slavnostně otevřeno nově rekonstruované koupaliště ve Vrahovicích. A první návštěvníci se začali hrnout!

Čeká se na tragédii?

Pád mostu v italském Janově získal pochopitelnou publicitu ve všech světových médiích. Pět desítek mrtvých budiž výstrahou i pro nás. A co rozpadající se dálniční estakáda v Prostějově? Z ní odpadávají kusy betonu, přesto Ředitelství silnic a dálnic s rekonstrukcí stále otálí.

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA BROŽOVÁ
brozovaHerečka, zpěvačka a v poslední době i televizí moderátorka potěšila ve čtvrtek večer i prostějovské diváky. Na náměstí T. G. Masaryka v rámci Prostějovského léta vystoupila na koncertním pódiu společně s Radimem Schwabem.

Total Comments

Číslo týdne

50
Už dnes pozdě večer si všichni připomeneme 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. První okupační vojáci překročili naše hranice už před půlnocí 20. srpna 1968. Řádění převážně sovětských vojsk v Prostějově se věnuje dnešní speciální příloha Večerníku.

Total Comments

Výrok týdne

Všichni novináři v plavkách nebo raději bez nich!

Mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová zvala novináře na páteční slavnostní otevření vrahovického koupaliště neotřelým způsobem
Exprostějovský primátor Miroslav Pišťák se v exkluzivním rozhovoru pro Večerník svěřil, že dnes již vidí svoji rezignaci z roku 2016 jinak...

Total Comments