Dobré ráno, dnes je čtvrtek 21.11.2019
svátek slaví Albert,
zítra Cecílie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE Z celkové nadmořské výšky „neuvěřitelných“ 467 metrů nad mořem se od soboty můžete rozhlédnout do všech stran úrodné Hané. Zadarmo to však nebude. Nejprve totiž musíte zdolat vrchol hanáckého Mont Blancu, který ční v nadmořské výšce 442 metrů. Zbylých pětadvacet metrů je nutno překonat výstupem celkem stopadesátosm schodů nové rozhledny, která byla právě v sobotu 22. června 2013 slavnostně otevřena. Ten výhled za to však určitě stojí!

Kosíř v  sobotu zažil nejpamátnější den ve své historii. Dalekoširoký výhled po Hané i Drahanské vrchovině tu mohli poprvé vyzkoušet stovky návštěvníků. Ti sem dorazili  na slavnostní otevření nové rozhledny. „Pozorně poslouchám názory přicházejících a ještě jsme nezaznamenal ani jeden negativní. Je sice pravdou, že původně plánovaná rozhledna měla být až o deset metrů vyšší, ale každý metr navíc, stojí spoustu peněz. Osobně jsem se přesvědčil, že z ochozu ve výšce pětadvacet metrů nad vrcholem Kosíře je po okolním kraji báječný rozhled,“ prohlásil v  sobotu spokojený senátor a někdejší hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík, který stavbu na podzim loňského roku výkopem s  krumpáčem v  ruce zahájil.

Kosířan se raduje i hrozí

Novou rozhlednu ve svém panství uvítal i populární Kosířan. „Čekal jsem dlouho, ale nakonec jsem se dočkal. Je to největší sláva na Kosíři za dobu jeho tisícileté existence. Doufám, že rozhledna vydrží aspoň tři sta let a že sem přivede tisíc lidí každý týden. Ale jestli se jen jeden z  nich bude chovat k  přírodě špatně, tak ho touto velkou sukovicí přetáhnu přes holou prdel,“ prohlásil vousatý, ale rázný patron hanáckého Mont Blancu.

Někteří dárci byli zklamáni

Za stavbou rozhledny stálo především devět obcí sdružených v mikroregionu Kosířsko. „O stavbu rozhledny jsme se snažili několik let, její projekt jsme museli opakovaně měnit. Jsme rádi, že se nám to zejména díky spolupráci s  Lesy ČR, Olomouckým krajem a desítkami dobrovolných dárců podařilo dotáhnout do zdárného konce,“ poděkovala všem z pódia předsedkyně mikroregionu Hana Rozsypalová. Dárců z  řad veřejnosti se skutečně našlo požehnaně. Přestože jeden schod stál minimálně deset tisíc korun, ve finále se prodaly všechny. Výtěžek sbírky tak přesáhl půldruhého milionu korun. Jména dárců měla být vyryta do jednotlivých schodů.  Tak tomu ještě v  sobotu ve všech případech nebylo! Náprava by však měla být v  dohledné době sjednána.

Existovalo několik variant 

Rozhlednu vyprojektovalo studio New Work brněnského architekta Svatopluka Sládečka. „Mně se tato stavba líbí. Myslím si, že původní návrh vyšší kamenné rozhledy byl jednak zbytečně drahý, jednak do tohoto místa tak dobře nezapadal. V tomto případě je jen dobře, že se o konečné podobě rozhledny nějaký čas debatovalo,“ mínil Václav Obr, majitel muzea kočárů, který už v těchto dnech připravuje další ročník Josefkolu.

Úpravy budou pokračovat

Otevřením rozhledny však zvelebování vrcholu Kosíře neskončilo. Stavbu jednak čekají poslední úpravy, kromě ní by na vrcholu mělo vzniknout také nové ohniště a altánek. To vše plánují vybudovat Lesy ČR. Ty rovněž chtějí opravit přístupové cesty na Kosíř. S  pracemi by se mělo začít již v červenci. Od Čelechovic až na vrchol Kosíře by díky tomu měla ještě letos vést nová asfaltová cesta.  Patrné je i to, že stavební ruch související s  výstavbou rozhledny se na okolí Velkého Kosíře výrazně podepsal. Dojde však i na úpravy terénu, v  okolí stavby by měly být vysazeny i nízké stromy.

Otevřeno je každý den 

Pokud chcete na rozhlednu vyrazit už nyní, neváhejte. Už od neděle je rozhledna  přístupná veřejnosti a to každý den od devíti hodin ráno do sedmi večer. Během sezony, která potrvá do konce září, bude pro turisty k dispozici stálá služba v suterénu. Za vyhlídku zaplatí dospělí u pokladny dvacetikorunu, děti polovic. V provozu tu bude také kiosek se suvenýry a toalety.

Total Comments

  • ZŠ Melantrichova
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U POSLEDNÍHO HALÍŘE?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bílá pastelka zabrala.

Jubilejní dvacátá sbírka na speciální služby pro nevidomé, slabozraké a na podporu speciálních výukových programů měla širokou odezvu i mezi dětmi základních škol a studenty středních škol v Prostějově. Dohromady se mezi školní mládeží v Prostějově vybralo 60 328 korun.

Opět bez tiskové konference.

Radní už podruhé za sebou prokázali, že o setkání s novináři zřejmě příliš nestojí. Informace z magistrátu o jednání rady města v úterý 19. listopadu sice došla, jedním dechem ale bylo sděleno, že se tradiční následná tisková konference konat nebude... Vivat transparentnost!

Total Comments

Osobnost týdne

JAN DOLANSKÝ

46 dolanskySpolečně s dalšími známými herci se v prostějovském divadle představil v rámci akce Noc divadel ve hře Perfect Days. Partnery mu byli například Jan Hofman, Lenka Vlasáková a Dana Syslová.

Total Comments

Číslo týdne

 30

Celý minulý týden se logicky nesl ve znamení oslav a připomínek třicátého výročí listopadových událostí roku 1989. Vrcholem všeho byly nedělní oslavy sametové revoluce na prostějovském náměstí T. G. Masaryka.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SI PŘEČETL  ROZHOVOR S PANEM  ŠLAMBOREM, TAK JSEM  SI MUSEL DÁT SKLENIČKU  STUDENÉ VODY!“

Předseda Oblastního sdružení ODS Prostějov Petr Sokol žasne, jak po třiceti letech někteří vidí sametovou revoluci...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments