Dobré ráno, dnes je neděle 9.8.2020
svátek slaví Roman,
zítra Vavřinec
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

27 podhradakČtyři měsíce po napuštění vybagrovného Podhradského rybníku v něm páteční měření opět odhalilo sinice. V tuto chvíli se jedná o množství, které by případné plavce pod plumlovským zámkem nemělo nijak ohrozit. „Sinic v Podhradském rybníce je tisíc buněk na jeden mililitr vody, což je na rybník velmi slušný výsledek.Hygienická hranice pro zákaz koupání uvádí, že obsah sinic v jednom mililitru vody nesmí překročit sto tisíc buněk,“ prozradila Večerníku nová tisková mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Podle pátečních měření by kvalita vody v „Podhraďáku“ na stupnici od jedné do pěti dostala známku dvě. „Množství sinic je v normě, průhlednost vody je nyní osmdesát centimetrů, což je velmi dobré,” doplnila Tomíčková zásadní informaci pro všechny, kteří by se v těchto horkých dnech chtěli v Podhraďáku na vlastní nebezpečí vykoupat.

Alarmující je však skutečnost, že přítoky do Podhradského rybníka obsahují podobné množství živin potřebných pro rozvoj jedovatých sinic jako v minulých letech. Obzvláště v těchto teplých a suchých dnech do rybníka se tak děje ve velké koncentraci. Tato situace by se mohla zlepšit po dokončení kanalizace v Plumlově. Práce na ní by měly být hotové letos na podzim. Nějaký čas však ještě bude trvat, než se na ni obyvatelé napojí. Pomoci by také měla připravovaná stavba čističky odpadních vod ve Vícově.

Rybník i po jeho napuštění znečišťovaly splašky z trativodu ústícího v prostoru pod zámkem. K tomu už by docházet nemělo. „V této věci spolupracujeme s městem Plumlov,“ reagovala Gabriela Tomíčková. Podhradský rybník byl letos na jaře napuštěn poté, co byl loni kvůli dlouholetému výskytu jedovatých sinic vybagrován. Akce přišla na více jak 23 milionů korun.

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-