Dobré ráno, dnes je úterý 7.4.2020
svátek slaví Heřman a Hermína,
zítra Ema
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

27 podhradakČtyři měsíce po napuštění vybagrovného Podhradského rybníku v něm páteční měření opět odhalilo sinice. V tuto chvíli se jedná o množství, které by případné plavce pod plumlovským zámkem nemělo nijak ohrozit. „Sinic v Podhradském rybníce je tisíc buněk na jeden mililitr vody, což je na rybník velmi slušný výsledek.Hygienická hranice pro zákaz koupání uvádí, že obsah sinic v jednom mililitru vody nesmí překročit sto tisíc buněk,“ prozradila Večerníku nová tisková mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Podle pátečních měření by kvalita vody v „Podhraďáku“ na stupnici od jedné do pěti dostala známku dvě. „Množství sinic je v normě, průhlednost vody je nyní osmdesát centimetrů, což je velmi dobré,” doplnila Tomíčková zásadní informaci pro všechny, kteří by se v těchto horkých dnech chtěli v Podhraďáku na vlastní nebezpečí vykoupat.

Alarmující je však skutečnost, že přítoky do Podhradského rybníka obsahují podobné množství živin potřebných pro rozvoj jedovatých sinic jako v minulých letech. Obzvláště v těchto teplých a suchých dnech do rybníka se tak děje ve velké koncentraci. Tato situace by se mohla zlepšit po dokončení kanalizace v Plumlově. Práce na ní by měly být hotové letos na podzim. Nějaký čas však ještě bude trvat, než se na ni obyvatelé napojí. Pomoci by také měla připravovaná stavba čističky odpadních vod ve Vícově.

Rybník i po jeho napuštění znečišťovaly splašky z trativodu ústícího v prostoru pod zámkem. K tomu už by docházet nemělo. „V této věci spolupracujeme s městem Plumlov,“ reagovala Gabriela Tomíčková. Podhradský rybník byl letos na jaře napuštěn poté, co byl loni kvůli dlouholetému výskytu jedovatých sinic vybagrován. Akce přišla na více jak 23 milionů korun.

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar