Dobré dopoledne, dnes je úterý 7.7.2020
svátek slaví Bohuslava,
zítra Nora
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

VIDEO + FOTOGALERIE: Pod slovem Vánoce si každý z nás představí něco jiného. A podle toho je i prožije. Něco jiného od nich očekává majitel prodejny elektra, něco jiného učitelka základní školy a něco jiného farář z vesnické farnosti. Šanci prožít během těchto čím dál více komerčních „svátků“ něco skutečně svátečního dostali všichni, kteří včera, tj. v neděli 29. prosince dorazili do chrámu svatého Bartoloměje v Želči.

V želečském farním kostele se konal tradiční vánoční koncert. Pod vedením Dagmar Kolářové na něm společně vystoupili Dómský komorní sbor a orchestr Brno. Do zaplněného chrámu si našli cestu nejen milovníci vážné hudby, ale všichni, pro které se slovo Vánoce nesmrsklo pouze na pobíhání po supermarketu, smaženou rybu a pojídání cukroví před televizní obrazovkou. „Kdy už jindy, než v těchto dnech, bychom se měli zastavit, abychom byli schopni naplno prožít radost z Kristova narození. A právě dobrá hudba má tu jedinečnou schopnost zastavit na chvíli čas a povznést naši duši k něčemu vyššímu, co přesahuje naše každodenní pachtění,“ uvedl vystoupení místní farář.
Krátce na to se kostelem, zasvěceném patronovi horníků a vinářů, rozezněly tóny koled v podání Dómského komorního sboru. Smíšený pěvecký sbor vznikl před pěti lety v Brně a tvoří jej převážně mladé nadějné zpěvačky. Za svou krátkou existenci už stihl vystoupit při několika exkluzivních příležitostech, mezi něž nepochybně patřila i mše vedená papežem Benediktem XVI. při jeho návštěvě moravské metropole. V doprovodném orchestru pak na basu hrál také prostějovský rodák Rosťa Tománek.
Kromě několika koled byla na programu především skladba Gloria od slavného italského skladatele Antonia Vivaldiho. Posluchači se tak na vlastní uši mohli přesvědčit, že Vivaldi není jen Čtvero ročních období. Všem bylo po skončení koncertu jasné, že tento „červený kněz“, jak se mu kvůli barvě jeho vlasů přezdívalo, dokázal složit nádhernou hudbu i na slova starobylého hymnu Gloria in excelisis Deo čili Sláva Bohu na výsostech.
Koncert si vysloužil dlouhý potlesk vděčného publika, v němž byly zastoupeny skutečně všechny generace. Nechybělo v něm dokonce i přibližně půlroční miminko, které krásné barokní hudbě naslouchalo s neobyčejně soustředěným výrazem. „V duchu jsem se přenesl do dob, kdy Vánoce ještě měly svůj pravý smysl a lidé uměli žít ve větší harmonii se svým okolím, druhými lidmi i se sebou samými,“ nechal se po skončení vánočního koncertu v Želči slyšet jeden z jeho návštěvníků.

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-