Dobrý večer, dnes je pátek 24.1.2020
svátek slaví Milena,
zítra Miloš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

VIDEO + FOTOGALERIE: Pod slovem Vánoce si každý z nás představí něco jiného. A podle toho je i prožije. Něco jiného od nich očekává majitel prodejny elektra, něco jiného učitelka základní školy a něco jiného farář z vesnické farnosti. Šanci prožít během těchto čím dál více komerčních „svátků“ něco skutečně svátečního dostali všichni, kteří včera, tj. v neděli 29. prosince dorazili do chrámu svatého Bartoloměje v Želči.

V želečském farním kostele se konal tradiční vánoční koncert. Pod vedením Dagmar Kolářové na něm společně vystoupili Dómský komorní sbor a orchestr Brno. Do zaplněného chrámu si našli cestu nejen milovníci vážné hudby, ale všichni, pro které se slovo Vánoce nesmrsklo pouze na pobíhání po supermarketu, smaženou rybu a pojídání cukroví před televizní obrazovkou. „Kdy už jindy, než v těchto dnech, bychom se měli zastavit, abychom byli schopni naplno prožít radost z Kristova narození. A právě dobrá hudba má tu jedinečnou schopnost zastavit na chvíli čas a povznést naši duši k něčemu vyššímu, co přesahuje naše každodenní pachtění,“ uvedl vystoupení místní farář.
Krátce na to se kostelem, zasvěceném patronovi horníků a vinářů, rozezněly tóny koled v podání Dómského komorního sboru. Smíšený pěvecký sbor vznikl před pěti lety v Brně a tvoří jej převážně mladé nadějné zpěvačky. Za svou krátkou existenci už stihl vystoupit při několika exkluzivních příležitostech, mezi něž nepochybně patřila i mše vedená papežem Benediktem XVI. při jeho návštěvě moravské metropole. V doprovodném orchestru pak na basu hrál také prostějovský rodák Rosťa Tománek.
Kromě několika koled byla na programu především skladba Gloria od slavného italského skladatele Antonia Vivaldiho. Posluchači se tak na vlastní uši mohli přesvědčit, že Vivaldi není jen Čtvero ročních období. Všem bylo po skončení koncertu jasné, že tento „červený kněz“, jak se mu kvůli barvě jeho vlasů přezdívalo, dokázal složit nádhernou hudbu i na slova starobylého hymnu Gloria in excelisis Deo čili Sláva Bohu na výsostech.
Koncert si vysloužil dlouhý potlesk vděčného publika, v němž byly zastoupeny skutečně všechny generace. Nechybělo v něm dokonce i přibližně půlroční miminko, které krásné barokní hudbě naslouchalo s neobyčejně soustředěným výrazem. „V duchu jsem se přenesl do dob, kdy Vánoce ještě měly svůj pravý smysl a lidé uměli žít ve větší harmonii se svým okolím, druhými lidmi i se sebou samými,“ nechal se po skončení vánočního koncertu v Želči slyšet jeden z jeho návštěvníků.

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments