Příjemnou noc, dnes je neděle 27.9.2020
svátek slaví Jonáš,
zítra Václav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

04 splaskyRevitalizace plumlovské přehrady si vyžádala investice minimálně dvěstěšedesát milionů korun. Za další miliony se na jejím začátku buduje čistící pásmo. K čemu je to všechno platné, když přímo do ní i nadále tečou splašky z domů i chat nacházejících se v okolí nádrže. Nejvíce šokující je pak fakt, že stále přibývají nové trativody!

Cokoliv vypustí lidé žijící v okolí plumlovské přehrady jinam než do žumpy či do kanalizace, to skončí přímo v nádrži. A v tom se budeme už toto léto koupat. V mnoha případech to není vůbec nic pěkného. Do přehrady totiž mimo jiné ústí desítky trativodů vedoucích ze septiků a kuchyní několika stovek chatařů! „Nedávno jsme objevili dalších jedenáct černých výpustí. Vedou jak z chatových oblastí, tak i z obytných domů. Některé trativody jsou přitom důmyslně skryté. Až se přehrada opět zcela zaplní vodou, nebudou už vidět, protože budou ústit pod hladinou. A stále přibývají nové...,“ potvrdila problém Gabriela Tomíčková, tisková mluvčí Povodí Moravy. Na nelegální trativody upozorňují vedení provozovatele lidé i dozor nádrže.

Černé výpusti vznikají, přestože už čtyři roky probíhá revitalizace přehrady. Ta má zajistit čistou vodu bez jedovatých sinic. Právě splašky jsou pro tyto bakterie tou nejlepší potravou. Za jejich vypouštění hrozí pokuty v řádu desítek tisíc korun. Mnozí lidé si s tím však hlavu příliš nelámou...

„U přehrady bydlím pětadvacet let a za tu dobu jsem neviděl, že by někdo z mých sousedů někdy vyvážel žumpu. A situace se v tomto směru za poslední roky vůbec  nezměnila,“ potvrdil Večerníku Petr Zlámal. Nad počínáním některých lidí mu přitom zůstává rozum stát. „Nechápu to. Vypustí do přehrady sračky a pak se do ní jdou koupat,“ kroutí hlavou Zlámal. Jeho slova potvrdil i provozovatel občerstvení na pláži u nádrže. „Když byla v přehradě ještě voda, pamatuji si, jak se z potoka tekoucího od Čubernice do nádrže dostávalo něco hnědého a hustého. Míchalo se to s vodou v přehradě, která měla úplně jinou barvu i konzistenci,“ popsal nám vlastní zkušenost Miloš Láznička. Pokud vypouštění splašků do přehrady neskončí, pak bylo celé nákladné bagrování i další nákladná opatření naprosto zbytečná. „Část špinavé vody se vymění, část odpadních látek však zůstává v bahně, z něhož se uvolňují živiny podporující množení sinic,“ upozornila v této souvislosti Gabriela Tomíčková. Z toho vyplývá, že nebude trvat dlouho a přehrada bude opět plná jedovatých bakterií. Otázkou zůstává, proč se absence kanalizací obcí nad přehradou a černé výpusti nezačaly řešit dřív, než se začalo se samotným bagrováním...

Total Comments

  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-