Příjemnou noc, dnes je středa 28.10.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Silvie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

32 kosir_rozhlednaRozhledna na vrcholu Velkého Kosíře se konečně noří z mlhy. Její kamenné přízemí by se mělo začít stavět už letos v říjnu. Projekt zachránila třímilionová dotace od Olomouckého kraje. Jak ukazuje konečná dřevěná varianta, v případě kosířské rozhledny se vyplatilo počkat.

O stavbě nové rozhledny na Kosíři se hovoří už od roku 2008. Podle nejoptimističtějších předpovědí se kamenná rozhledna měla začít stavět už před dvěma roky. Rozpočet byl tehdy odhadnutý na 13 milionů korun. Od tohoto projektu však dal ruce pryč Olomoucký kraj. Ten  naopak třímilionovou dotací podpořil novou, „odlehčenou” dřevěnou variantu stavby. Ta vyjde i levněji, a to na  6,9 milionů korun. „V současné době připravujeme vypsání výběrového řízení na stavitele rozhledny na Kosíři. Se stavbou chceme začít nejpozději v říjnu letošního roku. Rádi bychom, aby už letos bylo hotové kamenné přízemí. Celá rozhledna by pak měla být dokončena v květnu příštího roku,” informovala nás Hana Rozsypalová, předsedkyně mikroregionu Kosířsko. Stavbu dřevěné varianty rozhledny na Kosíři třemi miliony korun podpořil Olomoucký kraj. Zbytek nákladů má jít z veřejné sbírky, od místních podnikatelů a také z rozpočtu obcí mikroregionu Kosířsko. Známá je v této souvislosti sbírka, ve které si lidé mohli koupit některý z celkem 201 schodů budoucí rozhledy. V tuto chvíli je na účtu sbírky celkem 641 tisíc korun. Prodalo se celkem 47 schodů. „U některých schodů máme podepsány smlouvy, ale dosud nebyly zaslány peníze. Do dvou měsíců bychom však chtěli mít všechny peníze na účtě. Zbytek jsme připraveni dofinancovat z rozpočtu mikroregionu Kosířsko, který sdružuje celkem devět obcí,” potvrdila Hana Rozsypalová.

Ještě při tradičním novoročním výšlapu na Kosíři lidé mohli vybírat mezi dřevěnou i kamennou  variantu.  Zastánci kamenné rozhledny argumentovali především trvanlivostí stavby. Nakonec  zvítězila levnější dřevěná varianta. Jaká bude její životnost? „Předpokládáme, že sto let, ale čas to prověří,” reagovala Hana Rozsypalová. Pro dřevěnou variantu však kromě výrazně nižších nákladů mluví i její krása. Její konečný vzhled je na první pohled vhodnější než původní kamenný návrh.   

Stavbu 25 metrů vysoké rozhledny by mělo provázet i kácení jehličnatých stromů na vrcholu Kosíře. „Na jejich místě se zasadí vhodnější listnaté stromy menšího vzrůstu tak, aby bylo z rozhledny možno lépe pozorovat široké okolí,” doplnil architekt  Svatopluk Sládeček, který stojí za konečným návrhem celé stavby.  Stromy z místních lesů by měly posloužit jako materiál k výrobě dřevěných nosných prvků této rozhledny.

Nová stavba bude stát na místě bývalé rozhledny, která byla místním turistickým spolkem slavnostně vztyčena v roce 1927. Šlo o jednoduchou dřevěnou konstrukci a dosahovala výšky 26 metrů. Tato rozhledna zde stála až do roku 1939, kdy musela být pro špatný technický stav odstraněna.

Jak bude rozhledna vypadat?

Rozhledna na Kosíři je navržena jako dřevěný kužel, který bude posazený na nízkém, kameny obloženém soklu. Vyhlídková plošina kruhového půdorysu je zakončena lehkou prstencovitou stříškou. Do podstavy kužele bude umístěno základní zázemí, nutné pro provoz budovy. Nacházet se zde bude WC pro návštěvníky, prodejna suvenýrů i nádrže na užitkovou vodu. Odpad ze sociálního zařízení bude sveden do jímky nedaleko místa stavby. Po obvodu podstavy se vine venkovní točitá rampa, po které vystoupáme ke schodišti vedoucímu na vrchol rozhledny. Kapotáž schodiště vytváří prostorovou „stříbrnou stuhu”, která celou věž obtáčí. Tento motiv má nejen funkci ochrany před povětrnostními vlivy, ale jde i o výrazný estetický prvek. Zatímco konstrukce rozhledny je navržena jako vzdušná stavba, schodiště je kryto oplechovanými stěnami a střechou. Návštěvníkovi se již během výstupu otevřou rozmanité pohledy na okolní krajinu přes kruhová okénka ve stěně schodiště, až dosáhne vyhlídkové plošiny ve výšce 25 metrů. 

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...

Total Comments

-