Příjemnou noc, dnes je středa 28.10.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Silvie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

35 elegantni2Ne každý ví, že v regionu máme skutečnou raritu! U nejvyššího vrcholu Drahanské vrchoviny Skalky ale stojí jedna ze dvou unikátních meteorologických stanic monitorujících množství srážek na celém území naší republiky. Zatímco stejně sloužící radar ve vojenském prostoru Brdy je veřejnosti nepřístupný, dveře toho stojícího na Skalkách u Protivanova se vždy jednou do roka široké mase otevřou. Naposledy se zvědavci z jeho vrcholu mohli rozhlédnout uplynulou sobotu. Večerník u toho nemohl chybět…

Výsledky měření radaru stojícího na Skalkách můžeme fakticky každý den sledovat v televizních relacích o počasí. Sobotní návštěvníci měli ale šanci dozvědět se spoustu zajímavých informací o jeho fungování. „Pokud vidíte na snímcích z radaru modrou barvu, znamená to, že v daném místě slabě prší, při zelené padá vody již více, oranžová s červenou pak představuje průtrž mračen a bílá kroupy,“ vysvětlil úvodem přednášky Vladimír Šimko z Českého hydrometeoroligického ústavu, který zájemce po objektu prováděl. „Čím dál častěji se bohužel potýkáme s rušením signálu našeho radaru, který způsobují poskytovatelé bezdrátového internetu. Snažíme se s tím bojovat, ale je to boj s větrnými mlýny,“ posteskl si Šimko nad rušivými modrými paprsky šířícími se od radaru, které však neoznačují žádné srážky.

Po úvodních informacích o fungování stanice návštěvníci vyrazili na vrchol pětatřiceti metrové věže. Zdolat přitom museli celkem 178 schodů, které některým z nich daly pořádně zabrat. Nahoře byli všichni odměněni jedinečným výhledem do širokého okolí. K samotnému radaru umístěnému na vrcholu celé stavby se ovšem lidé nedostali. „Radar je stále v chodu a točí se, takže by nás smetl ze střechy dolů,“ odůvodnil Šimko. 

Radar na Skalkách funguje od roku 1995 a je plně automatizovaný. „Dvakrát do měsíce ho zkontrolujeme, ale jinak v těchto prostorách po celý rok nikdo není,“ potvrdil. Po dvaceti letech by se zařízení na vrcholu věže mělo vyměnit. „Bylo vypsáno výběrové řízení, jehož výsledky by měly být známy již brzy. Výměna obou radarů proběhne příští rok a přijde asi na padesát milionů korun,“ prozradil zástupce Českého hydrometeoroligického ústavu. 

Kdo prohlídku jedinečné budovy stojící na turisticky atraktivním místě v sobotu nestihl, bude mít příležitost zase až za rok...
35 elegantni1

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...

Total Comments

-