Dobré ráno, dnes je pátek 23.10.2020
svátek slaví Teodor,
zítra Nina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

36 slapka 001FOTOGALERIE: Pro všechny vyznavače rekreační cyklistiky je to svátek, který v regionu nemá konkurenci. Tradiční Smržická šlapka se letos jela už pošestnácté a přilákala přes devět stovek cyklistů nejrozmanitějšího věku, což byla po loňském rekordu (1050 účastníků - pozn.red.) druhá historicky nejvyšší účast. Pořadatelé z místního Klubu českých turistů si mnuli ruce, v sobotu se náramně vydařilo počasí a akce tak neměla chybu. 

Zvýšený výskyt cyklistů na silnicích okolo Smržic dával uplynulou sobotu ráno jasně najevo, že se tady něco děje. A taky že ano, vždyť právě byl zahájen v pořadí už šestnáctý ročník Smržické šlapky. Tato oblíbená cyklistická akce nemá v regionu konkurenci, a když se navíc vydařilo počasí, bylo jasné, že účast bude znovu atakovat hranici jednoho tisíce lidí. 

„Dnes se na Smržickou šlapku sjelo celkem devětsetpatnáct účastníků, nejoblíbenější trasou se stala silniční třicítka, na kterou vyjelo stopětatřicet cyklistů. Druhý největší počet jezdců, zejména s malými dětmi, se zúčastnil nejkratší trasy na deset kilometrů po cyklostezkách kolem Hloučely, kterou jelo stotřicet cyklistů. Velký zájem byl také o trasy pro horská kola. Trať dlouhou osmadvacet kilometrů se rozhodlo zvládnout stočtrnáct cyklistů, na ´čtyřicítku´ o dva více a devětapadesát kilometrů jelo stojedenáct cyklistů. Na svých trasách museli všichni projet rozbahněnými cestami mezi Krakovcem a Bu-dětskem a velice si to pochvalovali,“ rozebral pro Večerník letošní účast i ohlasy Zdeněk Balcařík, předseda pořádajícího Klubu českých turistů. 

Nejstarším účastníkem letošní Smržické šlapky, ostatně jako v předešlých několika ročnících, byl vyhlášen Karel Ošťádal z domova důchodců v Kostelci na Hané, který ve svých osmaosmdesáti letech zvládl trasu dlouhou třicet kilometrů. „Kolo je mým nejlepším přítelem a tato akce je pro mě velmi prestižní. Chyběl jsem na ní jenom jednou, asi před třemi nebo čtyřmi roky, kdy strašně pršelo. Jestli mi bude sloužit zdraví, budou mě tady ve Smržicích vídat ještě hodně let,“ svěřil se Večerníku nejstarší matador akce. 

Naopak nejmladším absolventem se stal Jakub Pelíšek ze Smržic, kterého rodiče vyvezli na desetikilometrovou silniční trasu. „Zpestřením Smržické šlapky je vždy vyhlášení nejrychlejšího jezdce na trase ze Smržic na Praděd a zpátky. Tentokrát zůstal vítězný pohár doma ve Smržicích a do cíle dojeli v nejlepším čase David a Jakub Kaštylovi. Zvládli to ve skvělém čase šesti hodin a patnácti minut. Bratři dojeli současně, ale po vzájemné dohodě určili jako rychlejšího Davida, který také obdržel vítězný pohár,“ dodal s úsměvem Zdeněk Balcařík. 

 

Většina účastníků však nepřijela podávat podobné extrémní výkony, ale užít si závěru léta a pohodově se projet naší krásnou hanáckou krajinou. Skvělé počasí jim v tom vyšlo maximálně vstříc.

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-