Příjemnou noc, dnes je pátek 23.10.2020
svátek slaví Teodor,
zítra Nina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

36 jarmark 010FOTOGALERIE: Každý, kdo uplynulou sobotu dorazil do zámeckého parku v Čechách pod Kosířem, musel minimálně na chvíli pocítit hrdost, když pohlédl na šikovnost hanáckých rukou. Obvykle ne však svých vlastních, nýbrž těch, které patří někomu z řemeslníků, jenž v minulosti získali prestižní Hanácký stavovský glét. Kromě jejich výrobků si z víkendového jarmarku mohli lidé odnést i nezapomenutelné zážitky ze zajímavého doprovodného programu. Stejně jako Večerník...

Hanácký jarmark se letos nepochybně velice vydařil. Vynikal nejen příhodným počasím, ale zejména přátelskou a poklidnou atmosférou, která zaplnila celý zámecký park v Čechách pod Kosířem. Během akce bylo do oběhu uvedeno nové hanácké platidlo Hangroš. „Kdo chce, může ho získat v některé z našich soutěží. Kdo je na to ´zhnilé´, ten si ho pak může koupit za třicet korun. Naše měna tak má vyšší hodnotu než Euro a bez problémů je možné s ní zaplatit u některého z našich stánků,“ představil Hangroš moderátor celé akce Pepa Sýkora z občanského sdružení Letokruhy. 

Sympatický a veselý řemeslník známý pod přezdívku „Hanácký ďas“ částečně převzal roli, kterou si pro sebe vyhradil zakladatel Letokruhů Miroslav Srostlík Moravský. Známý řezbář se z Čech pod Kosířem, kde řadu let žil, nedávno odstěhoval a nyní působí neznámo kde... „Jeho myšlenky i pracovitost byly skutečně velmi inspirující. Na druhou stranu s ním bylo někdy obtížné vyjít. Nebyl totiž příliš otevřený názorům jiných,“ shodli se někteří z členů pořádajícího občanského sdružení.

Na jarmarku lidé mohli obdivovat šikovnost držitelů prestižního Hanáckého glétu, který mohli získat pouze řemeslníci, jež tradičním způsobem vyrábí originální a nezaměnitelné výrobky. „V současnosti má tento glét patnáct řemeslníků a také Skřevani z Drahanovic. Jeho první nositelkou je Jarmila Vitoslavská z Troubek, která jako poslední v republice ručně vyšívá hanácké kroje,“ zmínil se Pepa Sýkora. 

 

Jedním z vrcholů celého odpoledne pak byl křest videoklipu „Hasičská motlitba“, který vznikl pro místní hasičské muzeum. Všichni návštěvníci také mohli sledovat vystoupení kostelecké pěvecké skupiny No Problem či se zapojit do takzvaného „Hanáckého dovádění“, které nabídlo zábavu pro všechny generace.Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-