Příjemnou noc, dnes je neděle 25.10.2020
svátek slaví Beáta,
zítra Erik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

37 urcice„Přejme si, aby se tady a teď nebesa dotkla země,“ uvedl na počátku slavnostní mše svaté pomocný biskup olomoucký a titulární biskup thunudrumský Mons. Josef Hrdlička. V jistém smyslu se jeho přání o předminulém víkendu vyplnilo, protože druhý ročník obnovené pouti k Panně Marii Určické se díky píli organizátorů opravdu vydařil.

„Jsem rád, že nezůstalo jen u premiéry. Letos jsme se navíc posunuli po organizační stránce této pouti zase o kousek dál,“ svěřil se exkluzivně Večerníku P. Mgr. Leszek Rackowiak, administrátor určické farnosti Duchovní rozměr pouti byl totiž dvoudenní, přičemž již v sobotu 6. září byla příležitost k duchovní přípravě.

O den později, tj. v neděli 7. září od osmi hodin ráno vyrazil průvod asi tuctu poutníků ze sedmi kilometrů vzdálených Vřesovic, do Určic dorazil krátce po půl jedenácté. To už se k místnímu kostelu sv. Jana Křtitele sjížděli vzácní hosté. Jako první dorazila z Vídně Její císařská a královská výsost arcivévodkyně Ulrika Habsbursko-Lotrinská s manželem Dr. Michaelem Mackem v doprovodu iniciátora obnovené poutní tradice, historika a prostějovského rodáka PhDr. Marka Vařeky.

Z Brna přijel PhDr. Ludvík Belcredi s manželkou, velkopřevor Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského v České republice. Určický starosta Vlastimil Konšel rovněž přivítal svého prostějovského kolegu, primátora a rovněž člena řádu sv. Lazara Miroslava Pišťáka. „Právě účast vzácných hostů, zástupců řádů sv. Lazara a Salvatoriánů je novým prvkem letošní druhé poutě, která díky poutníkům z Vřesovic naplnila svůj název,“ připomněl Rackowiak.

Úderem jedenácté hodiny začala slavnostní mše svatá, v jejímž průběhu biskup Hrdlička zmínil význam lokálních dějin spjatých s generacemi navzájem si blízkých lidí, které jsou vždy autentičtější než ty „velké“, národní. Nelze je také snadno falšovat a upravovat podle momentální vůle mocných.

Při biskupových slovech se přítomní zadívali pozorně na zázračný obraz, který vlastně zobrazuje matku s dítětem v náručí. „Právě toto je diskrétní, tiché poselství Panny Marie,“ zdůraznil Mons. Hrdlička.

V dnešní komerční době jsou pro mnoho žen děti překážkou v seberealizaci, ve vlastní kariéře. „Mateřství v sobě nese oběti, jenže toto slovo bylo z moderního jazyka vymazáno. Doba si žádá požitky tady a teď. Ale národ bez dětí, to je národ bez budoucnosti, který v běhu času vyšumí,“ apeloval na význam a důležitost rodiny.

Po závěrečném požehnání se účastníci pouti odebrali do prostor obecního úřadu, kde pro ně obec ve spolupráci s farností připravila občerstvení a oběd. „Díky Dr. Vařekovi, který má ke zdejší farnosti a farníkům velmi blízko, jsme loni po stotřinácti letech obnovili poutní tradici, což lze v dnešní době považovat s trochou nadsázky za hrdinský čin,“ nebál se použít velkého příměru starosta obce. „Dalo by se říci, že k tomuto kroku jsme přistoupili až po generální opravě kostela

a věže, která započala už v polovině devadesátých let a končila v roce 2009, což je mimochodem zhruba dvojnásobek doby, kdy byl v osmnáctém století kostel stavěn. Při dnešních stavebních možnostech byl problém samozřejmě v otázce financí. Dalším krokem bude rekonstrukce místních komunikací v okolí kostela a oprava budovy fary,“ plánuje do budoucna Konšel.

Pěvecký sbor při katedrále sv. Petra a Pavla v Brně a kapela Hanačka se postaraly o hudební stránku vydařené akce, která bude pokračovat i příští rok v září opět při příležitosti svátku narození Panny Marie.

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-