Příjemnou noc, dnes je středa 28.10.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Silvie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

37 skola_pivinPoprvé si místní děti sedly do zdejších školních lavic ve chvíli, kdy začala první světová válka. Základní škola v Pivíně si od té doby prošla časy dobrými, ale i zlými, kdy několikrát hrozilo její uzavření. Nikdy k tomu ale díky místním vedením obce nedošlo. Předminulý víkend se tak v Pivíně slavilo jubilejních 100 let provozu školy, během kterých z ní vyšlo přes sedm a půl tisíce žáků! Vše bylo spojeno s hodovými slavnostmi...

„Když jsem v roce 1998 nastoupil do funkce starosty, byla zde tendence školu zrušit. S tím jsem ale nemohl v žádném případě souhlasit. Pokud by totiž škola měla zaniknout, zmizela by z obce i radost, dětské štěbetání a vesnice by v přeneseném významu vymřela. V těch letech výrazně pomohl tehdejší poslanec Miloslav Vlček, který nám sehnal pět a půl milionu korun na rekonstrukci školy. Její provoz jsme samozřejmě museli z velké části platit sami, stála obecní kasu hodně peněz, ale v žádném případě toho nelitujeme,“ svěřil se Večerníku starosta Pivína Jan Vrána.

37 skola_pivin2Právě díky zmíněné státní dotaci se podařilo pivínskou základní školu nejenom zrekonstruovat, ale navíc fasádě budovy vrátit podobu, kterou měla v roce 1914. „Dalo to rovněž hodně práce, muselo se vycházet z dobových dokumentů. A také bustu Jana Amose Komenského na fasádě jsme museli předělat do původního decentního stavu. Za minulého režimu byl totiž Komenský natřen hned několika barvami, což nebylo příliš důstojné,“ uvedl dále Vrána.

Oslavy 100. výročí základní školy, kde se učí děti od první do páté třídy, probíhaly po celé sobotní odpoledne, načež večer byly zakončeny slavnostním ohňostrojem. V obci se sešly celé generace absolventů školy, ředitelka, pedagogové a pochopitelně i děti připravili velmi bohatý kulturní program.

V sobotu 6. září se Pivínští také rozhodli vysadit v blízkosti školy lípu. Dvě pamětihodné už tu mají, přičemž jednu zasadil T. G. Masaryk, druhou Ludvík Svoboda. Ta nová by podle starosty Jana Vrány měla vydržet minimálně také sto let...

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...

Total Comments

-