Příjemnou noc, dnes je pátek 23.10.2020
svátek slaví Teodor,
zítra Nina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

41 region volbyV menších městech a obcích regionu si lidé vzájemně vidí až do talíře. Při volbách do zastupitelstev se neorientují podle stranické příslušnosti, ale podle toho, co je kdo zač a zda je ochotný ve svém volném čase něco udělat pro rozvoj obce. To se potvrdilo i při letošních komunálních volbách, kdy měly navrch politicky nezávislé osobnosti. 

Z tradičních stran své velmi dobré postavení potvrdila snad jen KDU-ČSL. Výrazný ústup naopak zaznamenala ODS. 

Volby v obcích na Prostějovsku táhly. Statistici dokonce u nás zaznamenali nejvyšší volební účast v Olomouckém kraji a to 49,92%. Pro srovnání například na Olomoucku přišlo k urnám pouze 41,19% oprávněných voličů. Statutární město Prostějov se svojí účastí 34,76 % mělo přitom druhou nejnižší účast ze všech obcí na okrese. Méně lidí už přišlo pouze v Srbcích (28,99 %). Naopak nejvyšší účast byla tentokrát v Bílovicích-Lutotíně (82,15%), druhý těsně skončil Alojzov (82,13%), třetí byly Vitčice (80,42%) a až na čtvrtém místě skončily Hačky (79,55%), které volební účasti na okrese tradičně vévodily.  

Zejména v malých obcích stranická příslušnost k úspěchu ve volbách ničím nepřispěje. Proto se nelze vůbec divit, že nejvíce zastupitelů (547 zastupitelů, 62,51%) získalo v regionu Sdružení nezávislých kandidátů a další místní sdružení. Svoji výsadní pozici na venkově obhájila i KDU-ČSL (97 zastupitelů, 11,09%). Je to dokonce o sedm zastupitelů více než v posledních komunálních volbách v roce 2010. Třetí skončila ČSSD (56 zastupitelů, 6,40%), což je téměř na chlup stejný výsledek jako posledně (57 zastupitelů). Naopak ústup ze slávy zažili komunisté, kterým se zřejmě nedaří obnovit jejich členskou základnu. Ze stran sice skončily čtvrtí (32 zastupitelů, 3,66%) ovšem ve srovnání 

 

s rokem 2010 přišli o celou dvacítku zastupitelů! Obrovský „sešup“ u nás dle očekávání zažila ODS. Zatímco ještě před čtyřmi roky za tehdy nejsilnější pravicovou stranu do zastupitelstev na Prostějovsku zasedlo 52 zastupitelů, letos jich je pouze dvacet! Nijak výrazněji u nás neuspěly ani další politické strany jako ANO (12 zastupitelů), TOP 09 (10 zastupitelů) či Úsvit přímé demokracie, který na celém okrese získal pouze dva zastupitele. Přitom podobně zaměřeným Věcem veřejným se před čtyřmi roky podařilo „urvat“ devatenáct zastupitelů, letos z politické mapy okresu zcela zmizely. Kuriozitou je jeden zastupitel v regionu, který bude hájit zájmy strany Moravané. 

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-