Velmi nepovedený fotbalový podzim za sebou má tým z Kralic na Hané. „Áčko“ hrající v krajském přeboru je už třetí sezónu za sebou na chvostu tabulky. Nyní už je ale situace vážná, tým body potřebuje jako sůl.

Ovšem ani na domácí půdě proti litovelskému Tatranu výběr kouče Petra Navrátila neuspěl. Mužstvo totiž uplynulou sobotu do podzimní derniéry Přeboru Olomouckého KFS vyrazilo v zalátané sestavě, což bylo vidět zejména na hře směrem dopředu. Domácí celek se střelecky nejenže nedokázal prosadit, ale vytvořil si jen pramálo šancí. Litovel naopak jednu proměnila a po závěrečném hvizdu mohla slavit.

Favoritem utkání byl litovelský Tatran. Ten se pohybuje dlouhodobě v tabulce okolo desátého místa. Navíc z posledních tří zápasů bral výhru, výhru v penaltách a pouze jednou prohrál. Dalo by se říct, že mu vcelku dařilo. To Kralice na Hané sice taktéž zapisovaly body, bylo jich však méně. V sezóně navíc ani jednou naplno nebodovaly. Týmu navíc chyběli třeba Cibulka nebo Blahoušek, trenér Navrátil tak neměl moc koho střídat.

Utkání začalo celkem v tempu. Zprvu Kralice měly více míč na kopačkách a snažily se dobývat vápno soupeře, později začala přebírat iniciativu Litovel. Dostávala se do šancí, byla více na balónu. A hlavně bylo vidět, že je rychlejší. Kralicím po půlhodině prospělo, že se hrálo více ve vzduchu, kde dominance Tatranu nebyla taková. Litovel přesto vstřelila gól, pro nastřelenou ruku však nebyl uznán. Rovněž po jedné ze standardek hostů cinklo břevno. Zápas byl často přerušován menšími fauly a nenabízel moc fotbalové krásy.

Druhá půle byla o akcích Tatranu, který se taky více než půl hodiny před koncem utkání dostala do vedení. Kralice na Hané se snažily poté bušit do soupeřovy obrany, ale nedostávaly se ke střelám. Hrozily tak zejména po rozích nebo standardních situacích. Jenže střely nepřicházely. Naopak Litovel nadále hrozila z rychlých protiútoků. Otevřená obrana Kralic hostující hráče pouštěla do přečíslení a moc nechybělo k navýšení skóre. K němu nedošlo, k vyrovnání však taky ne.

Už ve 2. minutě se dostal ke střele Knebl, obrana ale míč srazila na roh. Krátce poté střílel Šrom, jeho pokus dopadl podobně. Šestá minuta už znamenala vážné ohrožení kralické brány. Domácí si dlouho dávali přednost ve střelbě, až do jejich kombinace vpadl Dostál, který poslal nahrávkou do brejku Ďurďu. Skóre se však neměnilo. Krátce poté mohly do šance Kralice, Šup se ale srazil při cestě za míčem s brankářem. Až po čtvrthodině hry se dostali do první šance domácí, Šup střílel na růžek z pravého křídla, míč jej ale minul. V obrovské šanci se záhy objevil Tatran. Ve 20. minutě byl v dostřelu brány faulován Šana, z následné standardky trefil Kvapil břevno – míč se k úlevě domácích odrazil pryč. Třiatřicátá minuta už ale přinesla gól. Brankář domácích špatně rozehrál a byla z toho první branka zápasu. Ale neuznaná, hráč byl totiž trefený do ruky. Do konce poločasu se snažily ještě Kralice dostat do šance díky aktivitě Šupa a Barana. Střely však k vidění nebyly.

Úvod druhé půle šance nepřinesl. v 60. minutě už se však skóre měnilo. Knebl přistrčil míč Dostálovi a ten se dokázal prosadit z úhlu – 0:1. Domácí tento úder probral a začal tlak Kralic. Ty však měly jeden zásadní problém, nedokázaly se dostat do finál ní fáze. Kombinovaly, snažily se, tlačily, ale neohrožovaly branku. V 71. minutě si na sebe Jurtík vykoledoval faul a byla z toho standardka od postranní čáry, ale z dobré vzdálenosti. Zůstala však nevyužita. Přibývaly hlavně protiútoky Tatranu. V 76. minutě se dostal k nebezpečné střele Knebl, Hlačík však ránu zblokoval. Litovel hrozila díky Dostálovi a Dragonovi, kteří se opakovaně utrhávali do brejků. V 84. minutě mohl dvakrát Dostál dávat na druhou tyč spoluhráči, míč však neprošel. V poslední minutě zase hrozil střídající Habermann, mladík však u tyče nedal, následně zazvonila právě i tyčka.

Jednoznačně hostující Vojtěch Šrom. Nyní útočník Litovle, jejíž je odchovancem, v minulosti byl však ligovým brankářem chytajícím třeba za Opavu. Šrom v utkání ukázal, že dobře čte hru a dokáže se dostat do akcí.

V první půli dostala pořádně zabrat cedule „Radegast“ vyvěšená na budově fotbalového bufetu. Ve druhé půli se pak diváci i jednou zasmáli, kdy jeden z hráčů zamutoval a jeho „pojď!“ bylo ve zvukové úrovni zpěváka Mika. Hláška „Hrej, nebo si kup lístek!“ pak patří do zlatého fondu fanouškovských mouder. Ukázalo se taky, že hráči občas zavzpomínají na dětská léta – třeba přelézáním plotů kvůli lovení zakopnutých míčů.

Zprvu klidná, ostatně diváků příliš nedorazilo. Po neuznání gólu Litovle se hodně přiostřila. A hádanice pokračovaly i po příchodu ze šatny po přestávce. Také fanoušci se začali přidávat, nejčastěji žádali po sudím karty.

Petr NAVRÁTIL - FC Kralice na Hané:

„Není moc co hodnotit, byl to spíše boj než fotbal. Taktak jsme ten výsledek ukopali. Nepřišli mi stabilní hráči, chybělo celkem pět hráčů. Musel jsem sáhnout do béčka hrajícího okresní přebor, taky to bylo na hře vidět. Mrzí mě, že je to poslední zápas, máme závěrečnou a asi ji zrušíme. Nemám moc chuť to hodnotit. Hrálo se o šest bodů. A když se vám na to vykašlou hráči ze základu, tak co s tím?! Bude to problematické krajský přebor zachránit, pokud v zimě nepřijdou posily. Tohle není I.B třída, zde je to o pohybu, o kvalitě. Kluci, co dělali náhradníky a museli do utkání naskočit, nemají na to odehrát na této úrovni celý zápas.“

Jiří KOHOUT - TJ Tatran Litovel:

„Pro nás je to vítězství, jako by to bylo se Šternberkem. Protože víme, že domácí mají zkušené mužstvo, navíc body potřebují. Odehráli jsme jeden z nejlepších zápasů v sezóně – bohužel pro Kralice na Hané. Hráli jsme disciplinovaně, důrazně a nepouštěli jsme moc soupeře do šancí. To bylo pro nás důležité. Už v prvním poločase jsme měli šance, padlo břevno, byl tam neuznaný gól. Měli jsme ke gólu blíže. Moc si výsledku cením, je spravedlivý a vyhráli jsme zaslouženě.“

Statistiky

FC Kralice na Hané – TJ Tatran Litovel 0:1 (0:0)

15. kolo Krajského přeboru Olomouckého KFS

FC Kralice na Hané (oboje zprava, 4-4-2)

Žluté karty: 71. Dostál

Střídání: 54. Pěček za Bednáře, 64. Dragon za Ďurďu, 90. Tomášek za Knebla, 90. Habermann za Šroma

Trenér: Jiří Kohout

Rozhodčí: Konečný – Machala, Štěpán

Diváků: 80

Krajský přebor muži:

3. kolo: Šternberk – Jeseník 1:0 (1:0). Branka: 16. Kryl. * Ústí – Brodek u Přerova 4:2 (4:0). Branky: 24. a 36. Holoubek, 3. Zagol, 44. Pančochář – 75. Kudlička, 87. Schmidt. Žluté karty: 61. Černotský, 88. Vyka – 44. Šebesta. * Želatovice – Zábřeh 3:1 (1:1). Branky: 9. Zehnálek, 86. Koutný, 77. Jemelka – 5. Žák. Žluté karty: 86. Strnad, 88. Novák (oba Z). * Medlov – Rapotín 4:2 (3:1). Branky: 12. a 22. Muzinkant, 30. Kasal, 67. Klos – 10. Charvát, 89. Ševčík. Žluté karty: 67. Cejpek, 78. Boško (oba R). * Kralice n./H. – Litovel 0:1 (0:0). Branka: 60. Dostál. Žluté karty: 35. Répal, 48. Jurtík – 71. Dostál. * Dolany – Velké Losiny 1:3 (0:2). Branky: 75. Foukal – 18. Navrátil, 45. Mátl, 86. Simon. Žluté karty: 44. Blaho, 47. Doubrava, 69. Grossmann – 55. Macek. Červená karta: 34. Hatala (VL). * Bohuňovice – Mohelnice 2:4 (0:2). Branky: 62. Kožuch, 82. Veselský – 3. a 79. Ryba, 30. Kuba, 73. Cikryt. Žluté karty: 88. Nesvadba – 62. Brulík.

1.                 Šternberk    15                11                0                  4                  34:12           35                0

2.                 Ústí             15                11                0                  4                  43:22           32                1

3.                 Medlov        15                10                0                  5                  33:19           29                3

4.                 Želatovice    15                9                  0                  6                  35:22           29                1

5.                 Mohelnice    15                10                0                  5                  38:27           29                2

6.                 Jeseník        15                8                  0                  7                  28:21           26                1

7.                 Zábřeh        15                7                  0                  8                  31:28           23                0

8.                 Lipová         14                8                  0                  6                  19:27           22                3

9.                 Velké Losiny                   15                6                  0                  9                  25:28           20                0

10.               Litovel          15                7                  0                  8                  18:31           20                1

11.               Bohuňovice 15                7                  0                  8                  23:32           19                2

12.               Lutín            14                6                  0                  8                  25:29           18                3

13.               Rapotín       15                6                  0                  9                  24:29           17                3

14.               Brodek u Přerova           15                6                  0                  9                  26:38           17                2

15.               Dolany         15                3                  0                  12                19:40           11                0

16.               Kralice n./H.                   15                4                  0                  11                21:37           10                3