Dobré dopoledne, dnes je sobota 4.7.2020
svátek slaví Prokop,
zítra Státní svátek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

44 ajetamNedočkavě nad nahozenými pruty vysedávali už začátkem letošního května. Kromě zklidnění po meditaci na březích čerstvě napuštěné plumlovské přehrady si ovšem domů až na výjimky nic neodnesli. V průběhu uplynulého týdne se situace pro příslušníky Petrova cechu zásadně změnila. V říjnu totiž byly do přehrady vypuštěny tisíce kaprů a candátků a stovky línů, štik, sumců a amurů. Po osazení následovala desetidenní doba hájení, která v úterý 28. října skončila. 

Po pěti letech bez vody byla rybářská sezóna na plumlovské přehradě konečně oficiálně spuštěna. A hned se ukázalo, že asi tisícovka prostějovských rybářů situaci na dlouho vypuštěné nádrži sledovala s ještě větší netrpělivostí než masa běžných rekreantů. Zatímco plavci se letos v létě k nádrži vraceli velice opatrně a vzhledem ke kolísavé kvalitě vody jejich počet rychle upadal, rybáři hned po osazení a zahájení rybolovu vzali nádrž útokem. 

V pátek odpoledne jste jich na všech březích plumlovské přehrady mohli napočítat desítky. „Byl jsem tady v úterý, ve středu, ve čtvrtek a jsem tu i dnes. Sice jsem za tu dobu chytil jenom dvě ryby, jednu v úterý a jednu před chvílí, ale zase se sem brzy vrátím,“ svěřil se Večerníku jeden z přítomných rybářů, který si po pěti hodinách prosezených u vody balil své nářadíčko. „Je všeobecně známo, že čas strávený na rybách se do života nepočítá. A kdo je trpělivý, ten tu uvidí i věci, které by jinde neviděl. Třeba včera večer si k hrázi přišla zaplavat skupinka pěkných otužilkyň,“ prozradil s úsměvem muž. 

Kousek od něj právě tahal z vody kapra asi dvanáctiletý kluk, který k přehradě vyrazil s otcem. „Táta dnes chytil jednu rybu, ale já už mám druhou. Je pěkná, měří asi šestačtyřicet centimetrů. Škoda, že si můžu domů vzít každý den jenom jednu,“ hlásil pokračovatel rodinné tradice. 

 

Ryby za čtyři sta tisíc 

 

Podobně bohaté úlovky přitom nebyly v pátek na přehradě ničím výjimečným. „Osazení přehrady už skončilo. Počítali jsme, že do ní vypustíme tisíc dvouletých a čtyři tisíce tříletých kaprů, dále pak tři stovky línů, tisíc štik, pět tisíc malých candátů, stovku sumců a stovku amurů. To se v podstatě podařilo naplnit. A až na candáty, které jsme museli nakoupit, jsme si vystačili s rybami z našich rybníků,“ potvrdil hospodář prostějovských rybářů Pavel Kosek. V přehradě tak skončily ryby z Prostějova, Hamer, Čelechovic, Dětkovic a Otaslavic, jejichž celková hodnota se šplhala ke čtyřem stům tisíc korun. Nejvíce ryb bylo do přehrady vypuštěno v polovině října. „Poté následovalo deset dní hájení, aby měly šanci se ve vodě aklimatizovat a nestaly se snadnou kořistí lovců. Od úterý však mohou všichni rybáři, kteří mají platné povolenky, bez problémů chytat,” potvrdil nám Pavel Kosek. 

Prostějovský rybářský svaz má dle dostupných informací asi tisícovku členů, po chudých letech s vypuštěnou přehradou se letos prodalo přibližně sedm stovek povolenek. Rybáře na přehradě pak v závislosti na počasí budeme moci vídat až do Silvestra.  

 

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-