Příjemnou noc, dnes je pátek 13.12.2019
svátek slaví Lucie,
zítra Lýdie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

VIDEO + FOTO: Uplynulou neděli se v zámeckém parku Čech pod Kosířem po roce opět utkala vojska tří císařů. K jejich prvnímu setkání zde došlo v roce 2011, od té doby organizátoři ušli kus cesty. Historická bitva dostala opět zajímavý scénář, ovšem počet rekvizit a zejména jejich zapojení do příběhu se znovu dostalo zlepšení. To samé se dá říci o propojení bojové choreografie s dramatickou scénickou hudbou. Přestože návštěvnost ve srovnání s předchozími ročníky poněkud poklesla, i tak si na akci našlo cestu kolem pěti stovek diváků. Večerník byl mezi nimi!

Do daleka se rozléhající dunivé výstřely, dusot koňských kopyt, hustý dým stoupající z hlavní pušek i těžkých děl, jezdci, dělostřelci i pěšáci oblečení do historických uniforem rakouské, francouzské či ruské armády a v neposlední řadě civilní obyvatelstvo, které útrapami války trpí ze všech nejvíc. Tak to vše opět po roce přinesla ukázka historické bitvy, kterou svedla vojska při své pouti ke Slavkovu, kde se v roce 1805 konala slavná bitva tří císařů. 

Po předchozích krvavých střetech o francouzskou pokladnu pluku zakopanou u Slatinic či loňské rekonstrukci vypálení Olšan, Třebčína, Slatinic a Lutína se tentokrát na bojišti rozhodovalo o osudu do té doby poklidného města. „Pojďme na chvíli nahlédnout do našich dějin, ať víme, co se v budoucnu může přihodit i nám,“ vyzval stovky přítomných diváků majitel místního Muzea kočárů a zároveň hlavní organizátor celé akce Václav Obr v roli starého muže provázejícího malého chlapce po zavátých stopách historie.

Přítomní diváci se pak spolu s nimi přenesli o stovky let nazpět a sledovali válečnou řež, kterou mezi sebou svedli všeho schopní dobyvatelé a hrdinní obránci města. Zatímco jedni chtěli hlavně získat válečnou čest i kořist, ti druzí bojovali nejen za sebe, ale také za svůj domov a rodinu. Jedno však obě skupiny měly společné: šlo jim o holý život...

„Letos jsem zde podruhé. Jsem rád, že se u nás něco podobného pravidelně pořádá. Ovšem po předchozí zkušenosti jsme tentokrát vyrazili pouze se starším synem. Toho mladšího jsme raději nechali doma. Ty hrozivé rány z děla, to by nebylo nic pro něj. Chápu však, že něco podobného ke každé pořádné historické bitvě prostě patří,“ nechal se před Večerníkem slyšet jeden z přítomných návštěvníků.

Zda se na bitvu vojsk tří císařů budeme moci vypravit i po páté, to se teprve ukáže. Jisté však je, že důvod k návštěvě Čech pod Kosířem budou mít lidé opět za pár týdnů. Místo vojenské řeže tu však tentokrát dostanou příležitost, aby se zklidnili a rozjímali při Adventních večerech v Muzeu kočárů. Ten první se bude konat v sobotu 13. prosince od 17.00 hodin a vystoupí na něm Moravské mužské pěvecké sdružení v Olomouci, o týden později se tamtéž představí sopranistka Karolína Žmolíková. Velkým zážitkem bude nepochybně i recitál Vlasty Rédla, který do Muzea kočárů zavítá 9. ledna příštího roku. Total Comments

  • Soledo
  • Lázně Slatinice
  • Zima PV
  • Kendrion
  • Praktik
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Máme rozpočet i vyhlášky.

Důležité úterní jednání prostějovského zastupitelstva se nijak neprodlužovalo. Komunální politici celkem racionálně projednali a schválili nejdůležitější dokument města. Na světě je tak nejen rozpočet města Prostějov na rok 2020, ale i nové vyhlášky o hazardu, odpadu či psech.

I tak se dá vydělávat!

Nová móda se rozšiřuje mezi prostějovskými dívkami, které hodlají využívat nejen své přirozené krásy, ale i tvrdé povahy. Jak jinak než přes internet si našly přivýdělek, který je hodně za hranou mravního chování, nicméně nese to. A tak mladé holky poroučí mužům a inkasují „lehce“ vydělané peníze...

Total Comments

Osobnost týdne

ONDŘEJ HAVELKA

49 havelkaFenomenální zpěvák, herec a tanečník se ve čtvrtek představil se svým Melody Makers prostějovským fanouškům na prknech divadla. A jak jinak než především swingovou hudbou z třicátých let.

Total Comments

Číslo týdne

 3 528

Výtěžek z prodeje vlastnoručně vyrobených pamlsků při nedávném Restaurant Day věnoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník psímu útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Odměnou byl ve čtvrtek veselý psí štěkot.

Total Comments

Výrok týdne

„JDU SI ZAKOUŘIT, TO SE NEDÁ POSLOUCHAT!“

První náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil si od výtek opozice musel dát během zastupitelstva nejednu „rauchpauzu“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments