Dobré ráno, dnes je sobota 14.12.2019
svátek slaví Lýdie,
zítra Radana a Radan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

47 laskovTohle mohlo skončit hodně ošklivě! Minulý pátek se v Laškově sesul rodinný dům, a to zcela sám od sebe. Sice zavalil zaparkované auto a na celý den uzavřel silnici v obci, nejdůležitější ale je, že nikdo nebyl zraněn. Naštěstí... Ono totiž není divu, že se stalo to, co se stalo. Objekt byl totiž v katastrofálním stavu a dlouhodobě ohrožoval místní lidi i projíždějící auta. Jeho majitel jej měl už do letošního února zbořit, rozhodnutí Stavebního úřadu však nerespektoval! Nyní se mu tak jeho nedbalost může pořádně prodražit...

Podle místních obyvatel bylo jen otázkou času, kdy k něčemu podobnému dojde. Nakonec se tak stalo v pátek 21. listopadu časně ráno. Část domu stojícího těsně u silnice v Laškově se zřítila. Na místo okamžitě vyjeli profesionální hasiči z Konice a Prostějova i ti dobrovolní z Laškova. „Jednotka po příjezdu na místo zjistila, že dům byl ve špatném technickém stavu. Jeho část včetně střechy se propadla dovnitř, další zase spadla na komunikaci a zaparkovaný automobil. Nejprve byla vyloučena přítomnost osob uvnitř domu. Hasiči následně místo opáskovali a povolali energetiky kvůli vypnutí elektrického proudu. Rovněž vytáhli zasypané auto i uklidili komunikaci. Pomocí výškové techniky dále odstranili převislé zbytky zdiva a střešní konstrukce,“ popsala Večerníku první chvíle po události Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje. Jak dodala, elektřina v obci pak nešla prakticky celý den.

Nikdo nebyl zraněn

Co je nejpodstatnější, tak zmíněná skutečnost, že v objektu ani v jeho přilehlém okolí se v inkriminované době nikdo nenacházel. „V domě nikdo nebydlel. Štěstím také bylo to, že ruina spadla už někdy o půl páté ráno, kdy tu nebyl žádný provoz,“ oddechl si starosta Laškova Ladislav Jedlička. Ten nám také prozradil, že na dům byl skutečně už před více jak rokem vydán demoliční výměr, se zemí měl být srovnaný nejpozději do konce letošního února. „Jeho majitel však toto nařízení nerespektoval. Vymlouval se přitom, že dům chce zrekonstruovat a prodat. Za celou dobu pro to ovšem nic neudělal...,“ sdělil jednička Večerníku s tím, že u žádného jiného objektu v obci zřícení nehrozí. 

Laxní majitel, který s rodinou bydlí v domě nedaleko ruiny, nyní zřejmě bude muset sáhnout hluboko do peněženky. „Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přestupku podle stavebního zákona a zjišťují všechny okolnosti a souvislosti,“ potvrdila zahájení šetření Irena Urbánková, tisková mluvčí Krajského ředitelství Policie Olomouckého kraje.

„Kdo mi co má chodit kolem domu?“

Sám majitel vidí v celé záležitosti pouze nafouknutou bublinu. „Vlastně se nic nestalo, nikdo ohrožen nebyl. Pozemek před domem patří mně a silnice částečně vede také po mém pozemku, takže nechápu, v čem je problém. Kolem mého domu nemá kdo co chodit!“ prohlásil pro Večerník Vlastimil Šoustal, který se v době, kdy se jeho neobývaný objekt zřítil, vracel z Německa.

Návrh na demolici ruiny z vepřovic vnímá jako zásah do soukromého vlastnictví! „Navíc dům jsem nemohl zbourat, protože je v něm umístěn takzvaný ´nástřešák´, který nese dráty elektrického vedení. Ten měl E.ON do konce letošního ledna odstranit, dosud tak ovšem neučinil,“ tvrdí Šoustal. 

Jaký bude další postup?

„Společnost E.ON musí v co nejbližší době přesunout dráty elektrického napětí tak, aby šly mimo ´nástřešák´ umístěný na poškozeném domě. Statik rozhodl, že majitel musí čelní zeď do čtrnácti dnů odbourat a to minimálně do přijatelné výšky tak, aby její sesutí neohrožovalo auta projíždějící po silnici,“ popsal nejbližší starosta Ladislav Jedlička. Udělá to? „Počítám s tím, ale zbourám pouze vrch a jinak čelní zeď nechám stát. Jednou tady zase postavím dům, takže i ten zbytek zdi se ještě může hodit,“ uzavřel Vlastimil Šoustal. Vše tedy nasvědčuje tomu, že ruina zříceného domu bude v Laškově strašit i nadále..

Ojedinělý případ

Rozpadajících se a opuštěných domů je v celém regionu pěkná řádka. Ovšem případů, kdy věc dojde až takhle daleko, je zatím relativně málo. „Nestává se to příliš často, ale občas zasahujeme u událostí, kdy je dům narušen v důsledku uvolnění zeminy, či se zřítí kvůli podmáčenému terénu,“ zalovila v paměti Vladimíra Hacsiková. V Prostějově k něčemu podobnému došlo naposledy vloni v únoru, kdy se pod náporem těžkého sněhu zřítila část střechy slévárny ve Vrahovické ulici.

Total Comments

  • Soledo
  • Lázně Slatinice
  • Zima PV
  • Kendrion
  • Praktik
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Máme rozpočet i vyhlášky.

Důležité úterní jednání prostějovského zastupitelstva se nijak neprodlužovalo. Komunální politici celkem racionálně projednali a schválili nejdůležitější dokument města. Na světě je tak nejen rozpočet města Prostějov na rok 2020, ale i nové vyhlášky o hazardu, odpadu či psech.

I tak se dá vydělávat!

Nová móda se rozšiřuje mezi prostějovskými dívkami, které hodlají využívat nejen své přirozené krásy, ale i tvrdé povahy. Jak jinak než přes internet si našly přivýdělek, který je hodně za hranou mravního chování, nicméně nese to. A tak mladé holky poroučí mužům a inkasují „lehce“ vydělané peníze...

Total Comments

Osobnost týdne

ONDŘEJ HAVELKA

49 havelkaFenomenální zpěvák, herec a tanečník se ve čtvrtek představil se svým Melody Makers prostějovským fanouškům na prknech divadla. A jak jinak než především swingovou hudbou z třicátých let.

Total Comments

Číslo týdne

 3 528

Výtěžek z prodeje vlastnoručně vyrobených pamlsků při nedávném Restaurant Day věnoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník psímu útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Odměnou byl ve čtvrtek veselý psí štěkot.

Total Comments

Výrok týdne

„JDU SI ZAKOUŘIT, TO SE NEDÁ POSLOUCHAT!“

První náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil si od výtek opozice musel dát během zastupitelstva nejednu „rauchpauzu“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments