Příjemnou noc, dnes je pátek 2.10.2020
svátek slaví Olívie a Oliver,
zítra Bohumil
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

47 laskovTohle mohlo skončit hodně ošklivě! Minulý pátek se v Laškově sesul rodinný dům, a to zcela sám od sebe. Sice zavalil zaparkované auto a na celý den uzavřel silnici v obci, nejdůležitější ale je, že nikdo nebyl zraněn. Naštěstí... Ono totiž není divu, že se stalo to, co se stalo. Objekt byl totiž v katastrofálním stavu a dlouhodobě ohrožoval místní lidi i projíždějící auta. Jeho majitel jej měl už do letošního února zbořit, rozhodnutí Stavebního úřadu však nerespektoval! Nyní se mu tak jeho nedbalost může pořádně prodražit...

Podle místních obyvatel bylo jen otázkou času, kdy k něčemu podobnému dojde. Nakonec se tak stalo v pátek 21. listopadu časně ráno. Část domu stojícího těsně u silnice v Laškově se zřítila. Na místo okamžitě vyjeli profesionální hasiči z Konice a Prostějova i ti dobrovolní z Laškova. „Jednotka po příjezdu na místo zjistila, že dům byl ve špatném technickém stavu. Jeho část včetně střechy se propadla dovnitř, další zase spadla na komunikaci a zaparkovaný automobil. Nejprve byla vyloučena přítomnost osob uvnitř domu. Hasiči následně místo opáskovali a povolali energetiky kvůli vypnutí elektrického proudu. Rovněž vytáhli zasypané auto i uklidili komunikaci. Pomocí výškové techniky dále odstranili převislé zbytky zdiva a střešní konstrukce,“ popsala Večerníku první chvíle po události Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje. Jak dodala, elektřina v obci pak nešla prakticky celý den.

Nikdo nebyl zraněn

Co je nejpodstatnější, tak zmíněná skutečnost, že v objektu ani v jeho přilehlém okolí se v inkriminované době nikdo nenacházel. „V domě nikdo nebydlel. Štěstím také bylo to, že ruina spadla už někdy o půl páté ráno, kdy tu nebyl žádný provoz,“ oddechl si starosta Laškova Ladislav Jedlička. Ten nám také prozradil, že na dům byl skutečně už před více jak rokem vydán demoliční výměr, se zemí měl být srovnaný nejpozději do konce letošního února. „Jeho majitel však toto nařízení nerespektoval. Vymlouval se přitom, že dům chce zrekonstruovat a prodat. Za celou dobu pro to ovšem nic neudělal...,“ sdělil jednička Večerníku s tím, že u žádného jiného objektu v obci zřícení nehrozí. 

Laxní majitel, který s rodinou bydlí v domě nedaleko ruiny, nyní zřejmě bude muset sáhnout hluboko do peněženky. „Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přestupku podle stavebního zákona a zjišťují všechny okolnosti a souvislosti,“ potvrdila zahájení šetření Irena Urbánková, tisková mluvčí Krajského ředitelství Policie Olomouckého kraje.

„Kdo mi co má chodit kolem domu?“

Sám majitel vidí v celé záležitosti pouze nafouknutou bublinu. „Vlastně se nic nestalo, nikdo ohrožen nebyl. Pozemek před domem patří mně a silnice částečně vede také po mém pozemku, takže nechápu, v čem je problém. Kolem mého domu nemá kdo co chodit!“ prohlásil pro Večerník Vlastimil Šoustal, který se v době, kdy se jeho neobývaný objekt zřítil, vracel z Německa.

Návrh na demolici ruiny z vepřovic vnímá jako zásah do soukromého vlastnictví! „Navíc dům jsem nemohl zbourat, protože je v něm umístěn takzvaný ´nástřešák´, který nese dráty elektrického vedení. Ten měl E.ON do konce letošního ledna odstranit, dosud tak ovšem neučinil,“ tvrdí Šoustal. 

Jaký bude další postup?

„Společnost E.ON musí v co nejbližší době přesunout dráty elektrického napětí tak, aby šly mimo ´nástřešák´ umístěný na poškozeném domě. Statik rozhodl, že majitel musí čelní zeď do čtrnácti dnů odbourat a to minimálně do přijatelné výšky tak, aby její sesutí neohrožovalo auta projíždějící po silnici,“ popsal nejbližší starosta Ladislav Jedlička. Udělá to? „Počítám s tím, ale zbourám pouze vrch a jinak čelní zeď nechám stát. Jednou tady zase postavím dům, takže i ten zbytek zdi se ještě může hodit,“ uzavřel Vlastimil Šoustal. Vše tedy nasvědčuje tomu, že ruina zříceného domu bude v Laškově strašit i nadále..

Ojedinělý případ

Rozpadajících se a opuštěných domů je v celém regionu pěkná řádka. Ovšem případů, kdy věc dojde až takhle daleko, je zatím relativně málo. „Nestává se to příliš často, ale občas zasahujeme u událostí, kdy je dům narušen v důsledku uvolnění zeminy, či se zřítí kvůli podmáčenému terénu,“ zalovila v paměti Vladimíra Hacsiková. V Prostějově k něčemu podobnému došlo naposledy vloni v únoru, kdy se pod náporem těžkého sněhu zřítila část střechy slévárny ve Vrahovické ulici.

Total Comments

 • Ano
 • SPD
 • Vinotéka Hruška
 • ČSSD
 • Interforst
 • Bellis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-