Dobré dopoledne, dnes je sobota 4.7.2020
svátek slaví Prokop,
zítra Státní svátek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

47 laskovTohle mohlo skončit hodně ošklivě! Minulý pátek se v Laškově sesul rodinný dům, a to zcela sám od sebe. Sice zavalil zaparkované auto a na celý den uzavřel silnici v obci, nejdůležitější ale je, že nikdo nebyl zraněn. Naštěstí... Ono totiž není divu, že se stalo to, co se stalo. Objekt byl totiž v katastrofálním stavu a dlouhodobě ohrožoval místní lidi i projíždějící auta. Jeho majitel jej měl už do letošního února zbořit, rozhodnutí Stavebního úřadu však nerespektoval! Nyní se mu tak jeho nedbalost může pořádně prodražit...

Podle místních obyvatel bylo jen otázkou času, kdy k něčemu podobnému dojde. Nakonec se tak stalo v pátek 21. listopadu časně ráno. Část domu stojícího těsně u silnice v Laškově se zřítila. Na místo okamžitě vyjeli profesionální hasiči z Konice a Prostějova i ti dobrovolní z Laškova. „Jednotka po příjezdu na místo zjistila, že dům byl ve špatném technickém stavu. Jeho část včetně střechy se propadla dovnitř, další zase spadla na komunikaci a zaparkovaný automobil. Nejprve byla vyloučena přítomnost osob uvnitř domu. Hasiči následně místo opáskovali a povolali energetiky kvůli vypnutí elektrického proudu. Rovněž vytáhli zasypané auto i uklidili komunikaci. Pomocí výškové techniky dále odstranili převislé zbytky zdiva a střešní konstrukce,“ popsala Večerníku první chvíle po události Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje. Jak dodala, elektřina v obci pak nešla prakticky celý den.

Nikdo nebyl zraněn

Co je nejpodstatnější, tak zmíněná skutečnost, že v objektu ani v jeho přilehlém okolí se v inkriminované době nikdo nenacházel. „V domě nikdo nebydlel. Štěstím také bylo to, že ruina spadla už někdy o půl páté ráno, kdy tu nebyl žádný provoz,“ oddechl si starosta Laškova Ladislav Jedlička. Ten nám také prozradil, že na dům byl skutečně už před více jak rokem vydán demoliční výměr, se zemí měl být srovnaný nejpozději do konce letošního února. „Jeho majitel však toto nařízení nerespektoval. Vymlouval se přitom, že dům chce zrekonstruovat a prodat. Za celou dobu pro to ovšem nic neudělal...,“ sdělil jednička Večerníku s tím, že u žádného jiného objektu v obci zřícení nehrozí. 

Laxní majitel, který s rodinou bydlí v domě nedaleko ruiny, nyní zřejmě bude muset sáhnout hluboko do peněženky. „Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přestupku podle stavebního zákona a zjišťují všechny okolnosti a souvislosti,“ potvrdila zahájení šetření Irena Urbánková, tisková mluvčí Krajského ředitelství Policie Olomouckého kraje.

„Kdo mi co má chodit kolem domu?“

Sám majitel vidí v celé záležitosti pouze nafouknutou bublinu. „Vlastně se nic nestalo, nikdo ohrožen nebyl. Pozemek před domem patří mně a silnice částečně vede také po mém pozemku, takže nechápu, v čem je problém. Kolem mého domu nemá kdo co chodit!“ prohlásil pro Večerník Vlastimil Šoustal, který se v době, kdy se jeho neobývaný objekt zřítil, vracel z Německa.

Návrh na demolici ruiny z vepřovic vnímá jako zásah do soukromého vlastnictví! „Navíc dům jsem nemohl zbourat, protože je v něm umístěn takzvaný ´nástřešák´, který nese dráty elektrického vedení. Ten měl E.ON do konce letošního ledna odstranit, dosud tak ovšem neučinil,“ tvrdí Šoustal. 

Jaký bude další postup?

„Společnost E.ON musí v co nejbližší době přesunout dráty elektrického napětí tak, aby šly mimo ´nástřešák´ umístěný na poškozeném domě. Statik rozhodl, že majitel musí čelní zeď do čtrnácti dnů odbourat a to minimálně do přijatelné výšky tak, aby její sesutí neohrožovalo auta projíždějící po silnici,“ popsal nejbližší starosta Ladislav Jedlička. Udělá to? „Počítám s tím, ale zbourám pouze vrch a jinak čelní zeď nechám stát. Jednou tady zase postavím dům, takže i ten zbytek zdi se ještě může hodit,“ uzavřel Vlastimil Šoustal. Vše tedy nasvědčuje tomu, že ruina zříceného domu bude v Laškově strašit i nadále..

Ojedinělý případ

Rozpadajících se a opuštěných domů je v celém regionu pěkná řádka. Ovšem případů, kdy věc dojde až takhle daleko, je zatím relativně málo. „Nestává se to příliš často, ale občas zasahujeme u událostí, kdy je dům narušen v důsledku uvolnění zeminy, či se zřítí kvůli podmáčenému terénu,“ zalovila v paměti Vladimíra Hacsiková. V Prostějově k něčemu podobnému došlo naposledy vloni v únoru, kdy se pod náporem těžkého sněhu zřítila část střechy slévárny ve Vrahovické ulici.

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-