Příjemnou noc, dnes je pondělí 26.10.2020
svátek slaví Erik,
zítra Šarlota a Zoe
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

48 vlakUž brzy se dočkají! V polovině prosince začne platit nový jízdní řád Českých drah, který počítá i s obnovením provozu na tolik diskutované trati mezi Dzbelem a Chornicemi. Podle exkluzivního sdělení prvního náměstka Olomouckého kraje Aloise Mačáka pojedou v tomto úseku čtyři páry, čímž tak skončí tříletá pauza. Vůbec první vlak ze Dzbelu do Chornic by měl na koleje vyrazit příští neděli 14. prosince v 8:17 hodin. Večerník bude u toho!   

Poslední osobní vlak projel na této regionální trati 12. prosince 2011. Od té doby se spojení mezi Dzbelem a Chornicemi přerušilo. Důvodem byly úspory ze strany Pardubického kraje, který musel na provoz nepříliš vytíženého a ztrátového spoje Českým drahám doplácet. Rozhodnutí tehdy přineslo velkou kritiku obyvatelstva a především občanů z Konicka. Několikrát v průběhu tříroční odmlky se sice jednalo o evokaci rozhodnutí, jednou už bylo obnovení dokonce avizováno, když provoz měla od závěru loňského roku zajišťovat společnost Arriva. Po jedné zkušební jízdě z října 2013 však od záměru odstoupila. Až teď. Po náporu ze strany Olomouckého kraje přece jen došlo k další dohodě. „Chceme napravit chyby, které Pardubický kraj způsobil,“ vyjádřil se exkluzivně pro Večerník Alois Mačák (ČSSD), první náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady Statutárního města Prostějova.

„K neobjednání vlaků mezi Dzbelem a Chornicemi od prosince 2011 došlo vinou velmi nepodařené optimalizace dopravní obslužnosti v Pardubickém kraji, která s námi nebyla předem vůbec projednána. Na základě našeho dlouhodobého tlaku na zástupce Pardubického kraje se podařilo toto spojení opět obnovit a dát do pořádku. Vlaky vyjedou na trať poprvé v neděli 14. prosince, kdy začne platit nový jízdní řád,“ potvrdil Večerníku již neodvratnou skutečnost druhý muž Krajského úřadu v Olomouci.

„Představitelé Olomouckého a Pardubického kraje se v létě 2013 dohodli na společném postupu při koncepčním řešení mezikrajské dopravy. Ta je řešena nezávislým subjektem, který nyní zpracovává návrhovou část studie řešení mezikrajské dopravy a vychází z koncepčních materiálů Olomouckého kraje. Toto obnovené spojení usnadní život nejen místním obyvatelům. Do určité míry tímto podporujeme jak mobilitu pracovní síly, tak i cestovní ruch,“ vzkazuje Alois Mačák s tím, že objednávka těchto vlaků vyjde Olomoucký kraj zhruba na jeden milion korun.

Sami lidé obnovení provozu na tradiční trati pochopitelně vítají. Byť někteří si již navykli na zcela jiný způsob dopravy a je otázkou, kdy a zda-li vůbec usednou do souprav znovu. „Až začnou vlaky zase jezdit, bude to jenom dobře. Nicméně ty tři roky udělaly své. Ti, kteří vlakem pravidelně dojížděli do práce, si museli nějak poradit. Začali využívat buď auta, nebo autobusy,“ potvrdila již jiný trend obyvatelů Jana Konečná, starostka Dzbelu. „Jenom doufám, že to zase neskončí jako minule, když slibovali, že vlaky pojedou a nakonec z toho nic nebylo...,“ vyjádřil obavu Pavel Kovařík, jeden z milovníků tohoto způsobu dopravy. 

Na trase mezi Dzbelem a Moravskou Třebovou budou tedy pendlovat čtyři páry osobních vlaků. „V pracovní dny pojedou vlaky ze Dzbelu do Chornic v 6:35, 16.17 a v 8:17, 18.17 každý den až do Moravské Třebové. Ze Dzbelu do Prostějova vlaky v pracovní dny pojedou v 6.15, v 8.12 a v 15.56, o víkendu v 7.12 a denně v 17.56,“ prozradila Kateřina Šubová, tisková mluvčí Českých drah. 

 

V souvislosti s obnovou provozu na trati se mluví také o návaznosti. Z nového jízdního řádu vyplývá, že doba na přestup ve Dzbelu se bude obvykle pohybovat kolem dvaceti minut. Nejkratší pauza by měla trvat devět minut, nejdelší pak celých třiapadesát minut.

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-