Příjemnou noc, dnes je úterý 28.1.2020
svátek slaví Otýlie,
zítra Zdislava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

48 vlakUž brzy se dočkají! V polovině prosince začne platit nový jízdní řád Českých drah, který počítá i s obnovením provozu na tolik diskutované trati mezi Dzbelem a Chornicemi. Podle exkluzivního sdělení prvního náměstka Olomouckého kraje Aloise Mačáka pojedou v tomto úseku čtyři páry, čímž tak skončí tříletá pauza. Vůbec první vlak ze Dzbelu do Chornic by měl na koleje vyrazit příští neděli 14. prosince v 8:17 hodin. Večerník bude u toho!   

Poslední osobní vlak projel na této regionální trati 12. prosince 2011. Od té doby se spojení mezi Dzbelem a Chornicemi přerušilo. Důvodem byly úspory ze strany Pardubického kraje, který musel na provoz nepříliš vytíženého a ztrátového spoje Českým drahám doplácet. Rozhodnutí tehdy přineslo velkou kritiku obyvatelstva a především občanů z Konicka. Několikrát v průběhu tříroční odmlky se sice jednalo o evokaci rozhodnutí, jednou už bylo obnovení dokonce avizováno, když provoz měla od závěru loňského roku zajišťovat společnost Arriva. Po jedné zkušební jízdě z října 2013 však od záměru odstoupila. Až teď. Po náporu ze strany Olomouckého kraje přece jen došlo k další dohodě. „Chceme napravit chyby, které Pardubický kraj způsobil,“ vyjádřil se exkluzivně pro Večerník Alois Mačák (ČSSD), první náměstek hejtmana Olomouckého kraje a člen Rady Statutárního města Prostějova.

„K neobjednání vlaků mezi Dzbelem a Chornicemi od prosince 2011 došlo vinou velmi nepodařené optimalizace dopravní obslužnosti v Pardubickém kraji, která s námi nebyla předem vůbec projednána. Na základě našeho dlouhodobého tlaku na zástupce Pardubického kraje se podařilo toto spojení opět obnovit a dát do pořádku. Vlaky vyjedou na trať poprvé v neděli 14. prosince, kdy začne platit nový jízdní řád,“ potvrdil Večerníku již neodvratnou skutečnost druhý muž Krajského úřadu v Olomouci.

„Představitelé Olomouckého a Pardubického kraje se v létě 2013 dohodli na společném postupu při koncepčním řešení mezikrajské dopravy. Ta je řešena nezávislým subjektem, který nyní zpracovává návrhovou část studie řešení mezikrajské dopravy a vychází z koncepčních materiálů Olomouckého kraje. Toto obnovené spojení usnadní život nejen místním obyvatelům. Do určité míry tímto podporujeme jak mobilitu pracovní síly, tak i cestovní ruch,“ vzkazuje Alois Mačák s tím, že objednávka těchto vlaků vyjde Olomoucký kraj zhruba na jeden milion korun.

Sami lidé obnovení provozu na tradiční trati pochopitelně vítají. Byť někteří si již navykli na zcela jiný způsob dopravy a je otázkou, kdy a zda-li vůbec usednou do souprav znovu. „Až začnou vlaky zase jezdit, bude to jenom dobře. Nicméně ty tři roky udělaly své. Ti, kteří vlakem pravidelně dojížděli do práce, si museli nějak poradit. Začali využívat buď auta, nebo autobusy,“ potvrdila již jiný trend obyvatelů Jana Konečná, starostka Dzbelu. „Jenom doufám, že to zase neskončí jako minule, když slibovali, že vlaky pojedou a nakonec z toho nic nebylo...,“ vyjádřil obavu Pavel Kovařík, jeden z milovníků tohoto způsobu dopravy. 

Na trase mezi Dzbelem a Moravskou Třebovou budou tedy pendlovat čtyři páry osobních vlaků. „V pracovní dny pojedou vlaky ze Dzbelu do Chornic v 6:35, 16.17 a v 8:17, 18.17 každý den až do Moravské Třebové. Ze Dzbelu do Prostějova vlaky v pracovní dny pojedou v 6.15, v 8.12 a v 15.56, o víkendu v 7.12 a denně v 17.56,“ prozradila Kateřina Šubová, tisková mluvčí Českých drah. 

 

V souvislosti s obnovou provozu na trati se mluví také o návaznosti. Z nového jízdního řádu vyplývá, že doba na přestup ve Dzbelu se bude obvykle pohybovat kolem dvaceti minut. Nejkratší pauza by měla trvat devět minut, nejdelší pak celých třiapadesát minut.

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

Co říkáte na rekordně nízké návštěvy při hokejových zápasech Jestřábů?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Pomáhající děti.

Hezkým činem začali rok 2020 na ZŠ E. Valenty v Prostějově, kde žákyně třídy 6. B zorganizovaly dobrovolnou sbírku na pomoc rodině z Mostkovic, které před nedávnými Vánocemi shořel dům. A vybralo se rovných dvacet tisíc korun! Tomu se rozhodně říká dobrý skutek s velkým „S“ hodný následování. Přidáte se?

Kanibalismus na Prostějovsku.

Pěstní souboje jsou vcelku běžným prostředkem k vyřizování sporů, ovšem aby se lidé navzájem pojídali, to jsme tu ještě neměli! V uplynulých dnech jsme zaznamenali dva případy, kdy jeden muž ukousl rivalovi při rvačce dolní ret, na druhého pak pořvávala tlupa spoluobčanů, že si „pochutnal“ na šestnáctileté slečně…

Total Comments

Osobnost týdne

PETR KOUKAL
04 koukal img 4104
Historicky nejlepší český badmintonista se musel porvat s diagnózou rakoviny varlat. Po konci kariéry založil Nadaci Petra Koukala, jejímž hlavním projektem je STK pro chlapy. Ten si klade za cíl, aby se o muži o své zdraví začali starat stejně jako o své auto. V Prostějově na plesu společnosti Koutný převzal šek na 250 tisíc korun, které vzešly z prodeje žiraf uháčkovaných zaměstnanci této oděvní firmy.

Total Comments

Číslo týdne

137


Po roční pauze se uplynulou neděli do jediného lyžařského areálu na Prostějovsku vrátila Kladecká lyže. Závod byl dokonce zařazen do Jihomoravského lyžařského poháru, díky čemuž se mohl těšit z rekordní účasti celkem 137 závodníků a závodnic. Mnozí z nich do Kladek dorazili právě z Brna.

Total Comments

Výrok týdne

„V PROSTĚJOVĚ UŽ SE NETANČÍ, ALE JENOM SKÁČE“


Taneční mistr Jiří Šindler, známý z působení v Domě služeb v Olomoucké ulici, si v exkluzivním rozhovoru takto postěžoval na kvalitu a (ne)zájem nejen o kurzy.

Total Comments