Dobré ráno, dnes je středa 5.8.2020
svátek slaví Kristián,
zítra Oldřiška
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

49 drahany 004FOTOGALERIE: Tohle zná snad každý. Krteček si chce udělat kalhotky, ale absolutně netuší, jak na to. Poprosí tedy ostatní zvířátka, aby mu pomohla. Zatímco na začátku je pouze polní len, na konci jsou hotové kalhoty s opravdu velkými kapsami. Ze známé pohádky mimo jiné vyplývá, že o krejčovině a dalších řemeslech dříve měli povědomí snad všichni včetně mravenců, čápa ba i raka. Pokud by se o nich chtěl Krteček něco dozvědět v současné době, bylo by pro něj zřejmě nejlepší, kdyby vyrazil na adventní jarmark, který se uplynulou sobotu konal v Drahanech. Večerník tak učinil!

Mnoho obcí pořádá v tomto období vánoční výstavy, na kterých jsou k vidění i zakoupení nejrůznější rukodělné výrobky. V Drahanech šli v tomto směru ještě o něco dál a rozhodli se, že návštěvníkům při této příležitosti přímo ukážou, jak takové výrobky vznikají. Do zdejšího Muzea Drahanské vrchoviny se tak uplynulou sobotu sjeli řemeslníci nejrůznějších oborů. 

„Líbí se vám tato kožená peněženka? Tak tu jsem zrovna před pár minutami právě dodělal,“ zmínil se sedlář Petr Havelka, který se zabývá ručním zpracováním kůží. Nejen jeho bylo v Drahanech možné sledovat přímo při práci. Ze Sulíkova u Boskovic dorazila rodina Čigelských. Její členové přítomným ukázali, jak se z vlny ostříhané z ovce na jednoduchém kolovratu vytvořily vlněné nitě, které známe už smotané do klubíček. 

O kousek dál pak Jiřina Pařilová z Otinovsi na malém stavu tkala z těchto vlněných a nabarvených nití krásnou šálu. „Na barvení vlny stačí potravinová barviva, jsou levná a výsledek je perfektní,“ prozradila švarná žena, která mimo tkaní ovládá i předení, plstění, síťování, činění kůží či výrobu svíček z palmového vosku. To vše se jí náramně hodí, vždyť s manželem hospodaří na rozlehlé ekofarmě, kde kromě ovcí či krav chovají také koně a pěstují snad všechnu myslitelnou zeleninu. Ke svému životu si tak vystačí téměř výhradně s tím, co takzvaně „dům dá“.  

 

Kromě všech podob ovčí vlny od chumáčků nezpracované suroviny až po svetry či ponožky bylo možné v Drahanech vidět také ruční výrobu krásných perníčků, mýdel, potřeb pro rybáře a další v dnešní době už často zapomenutá řemesla. Po skončení jarmarku pak ve zdejším kostele proběhl koncert středověké duchovní hudby, na němž vystoupila skupina Magna mysteria z Otrokovic. „Věřím, že příští rok se tu sejdeme zase, jenom doufám, že tentokrát dorazí o něco více zvědavců,“ vyjádřil se pro Večerník hlavní organizátor akce Pavel Moš, který je zároveň i kurátorem Muzea Drahanské vrchoviny. To na poslední den v roce připravuje pohádkovou akci se soutěžemi pro děti. Už nyní pak chystá také jinde nevídané Sýrobraní, které bude spojené s ochutnávkami desítek druhů sýrů. Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-