Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 13.8.2020
svátek slaví Alena,
zítra Alan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

49 volbyUž je téměř dva měsíce po komunálních volbách a v Bílovicích-Lutotíně se teprve první prosincový den konalo ustavující zasedání nového zastupitelstva. I když vzhledem k výpadku elektrického proudu v historické budově se žudrem byl i tento termín ještě odpoledne na vážkách. Nakonec se za velkého zájmu občanů jednání přece jen uskutečnilo. A Večerník vše sledoval naživo!

Připomeňme, že při vysoké volební účasti dvaaosmdesáti procent byl oficiální rozdíl mezi vítěznou kandidátní listinou Občané pro obec a druhým seskupením Nezávislí pro obec pouhé čtyři hlasy. Tato fakta také v úvodním slově shrnul předseda volební komise Bohuslav Janál. Vyjmenoval také pořadí zvolených zastupitelů podle obdržených hlasů s poznámkou, že by se toto pořadí v povolebním uspořádání mělo zohlednit. Současně také zmínil podezření na manipulaci s volebními lístky, kvůli němuž byl podán ke Krajskému soudu v Brně návrh na přepočítání volebních hlasů, což však soud zamítl pro nepředložení konkrétních důkazů. V podstatě jediným argumentem byla možnost záměny hlasovacích lístků z důvodů podobného názvu obou kandidátek...

Starosta Jan Toman viděl jako nepříliš šťastnou účast studentů, kteří volby berou jako dobře placenou brigádu bez vztahu k dané obci a z toho vyplývající odpovědnosti. Slova se následně ujal Jan Klička, jeden z navrhovatelů přepočítání hlasů, coby předseda jakési komise, která 22. listopadu na podnět starosty rozpečetila obálky a přes rozhodnutí soudu hlasy přepočítala. Došla k závěru, že kandidátka Občané pro obec měla obdržet 1402 hlasů a Nezávislí pro obec 1425 hlasů, čímž by se počet mandátů v zastupitelstvu otočil. Klička své vystoupení uzavřel s tím, že požadavek na přepočítání byl oprávněný, přičemž po vyhlášení výsledků je možné zapečetěné obálky otevřít.

V následné emotivní diskusi vystoupila s moudrými slovy starousedlice paní Kalendová, která připomněla, že ani za protektorátu nebyla obec tak rozdělena, jako nyní. „Kam jsme dnes došli?“ položila spoluobčanům naléhavou otázku a ocitovala známý nápis na prostějovské radnici: ´Svorností malé obce vzkvétají, nesvorností velké obce hynou´. „Moc prosím o sjednocení naší dědiny,“ uzavřela své vystoupení.

Zatímco starosta Toman uvedl na svou obhajobu, že se od 11. října neúčastnil povolebního dění, což Večerník měl možnost sám poznat, zapisovatelka jedné ze dvou okrskových komisí překvapivě přiznala, že vykázané výsledky mohou být skutečně chybné... Dalšího slova se ujal lídr vítězné kandidátky Miroslav Hochvald. „Nejsem nadšen ze vzniklé situace, ale naše kandidátka šla do voleb kvůli změně politické kultury v obci,“ zdůraznil s tím, že v předchozím období komunikace mezi starostou a zastupiteli vázla. Jako jeden z mála kandidátů na starostu přednesl před volbami základní body volebního programu - přinést do obce finance z externích zdrojů, řešit potřebné investice, zapojit do práce maximum občanů, podpořit drobné podnikání.

Při volbách nového starosty podal Jaroslav Babiánek návrh, aby byl zohledněn počet hlasů pro jednotlivé kandidáty, který ovšem nebyl přijat. Následně byl pěti hlasy proti čtyřem zvolen novým starostou obce Miroslav Hochvald. Nato opustil sál zastupitel Vladimír Tesař a posléze příznivci minulého starosty, kteří argumentovali morální odpovědností neodstavit od funkce člověka, který má čtyři roky do důchodu...

Místostarostou byl zvolen Martin Smutný a dále předsedové finančního a kontrolního výboru. „Věřím, že dnešní emoce se zklidní a nové vedení obce najde společnou řeč i s těmi, kteří dnes ze sálu odešli,“ uzavřel ustavující zasedání nový starosta.

Total Comments

  • prodej zveriny
  • Babi leto
  • Gulas Fest
  • Olympic
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se díváte na tzv. boj s chudobou?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zbrzdila.

Zatímco koronavirové číslo z předminulého týdne kdekoho vystrašilo, uplynulý týden by mohl zklidnit i ty největší pesimisty. Přírůstek jedenácti nakažených je sice nemilý, nicméně z celkového pohledu se nejedná o žádný citelný nárůst a tím pádem je vyloučeno, že bychom zde aktuálně měli nějaké ohnisko.

Chování policistů.
Pokud je pravda to, co tvrdí zaměstnanci krasického aquaparku, je tak na pováženou, proč si platíme státní složky. Poté, co se v „Koupelkách“ rozhořel konflikt se skupinkou Romů, přijela hlídka Policie ČR, avšak místo vyřešení problémů se s výtečníky jen přátelsky pozdravila! A tak si tady žijeme…

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Irena BLAŽKOVÁ

Po Faltýnkovi, Oklešťkovi a R. Fialovi se stala čtvrtou zástupkyní Prostějovska v Parlamentu Poslanecké sněmovny ČR. Dlouholetá starostka Vranovic-Kelčic nahradila přerovského kolegu Petra Vránu.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2,8

Prostějovsko si i ke konci července drží nejnižší podíl nezaměstnaných osob v Olomouckém kraji, přičemž oproti předchozímu měsíci číslo lidí bez práce dokonce mírně pokleslo.

Total Comments

Výrok týdne

„OPRAVOVAT CHCEME UŽ NA JAŘE“

Primátor Statutárního města Prostějov František Jura přivítal rozhodnutí Nejvyššího soudu, které zamítlo dovolání společnosti Manthellan.

Total Comments

-