Dobré odpoledne, dnes je pondělí 23.9.2019
svátek slaví Berta,
zítra Jaromír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

49 volbyUž je téměř dva měsíce po komunálních volbách a v Bílovicích-Lutotíně se teprve první prosincový den konalo ustavující zasedání nového zastupitelstva. I když vzhledem k výpadku elektrického proudu v historické budově se žudrem byl i tento termín ještě odpoledne na vážkách. Nakonec se za velkého zájmu občanů jednání přece jen uskutečnilo. A Večerník vše sledoval naživo!

Připomeňme, že při vysoké volební účasti dvaaosmdesáti procent byl oficiální rozdíl mezi vítěznou kandidátní listinou Občané pro obec a druhým seskupením Nezávislí pro obec pouhé čtyři hlasy. Tato fakta také v úvodním slově shrnul předseda volební komise Bohuslav Janál. Vyjmenoval také pořadí zvolených zastupitelů podle obdržených hlasů s poznámkou, že by se toto pořadí v povolebním uspořádání mělo zohlednit. Současně také zmínil podezření na manipulaci s volebními lístky, kvůli němuž byl podán ke Krajskému soudu v Brně návrh na přepočítání volebních hlasů, což však soud zamítl pro nepředložení konkrétních důkazů. V podstatě jediným argumentem byla možnost záměny hlasovacích lístků z důvodů podobného názvu obou kandidátek...

Starosta Jan Toman viděl jako nepříliš šťastnou účast studentů, kteří volby berou jako dobře placenou brigádu bez vztahu k dané obci a z toho vyplývající odpovědnosti. Slova se následně ujal Jan Klička, jeden z navrhovatelů přepočítání hlasů, coby předseda jakési komise, která 22. listopadu na podnět starosty rozpečetila obálky a přes rozhodnutí soudu hlasy přepočítala. Došla k závěru, že kandidátka Občané pro obec měla obdržet 1402 hlasů a Nezávislí pro obec 1425 hlasů, čímž by se počet mandátů v zastupitelstvu otočil. Klička své vystoupení uzavřel s tím, že požadavek na přepočítání byl oprávněný, přičemž po vyhlášení výsledků je možné zapečetěné obálky otevřít.

V následné emotivní diskusi vystoupila s moudrými slovy starousedlice paní Kalendová, která připomněla, že ani za protektorátu nebyla obec tak rozdělena, jako nyní. „Kam jsme dnes došli?“ položila spoluobčanům naléhavou otázku a ocitovala známý nápis na prostějovské radnici: ´Svorností malé obce vzkvétají, nesvorností velké obce hynou´. „Moc prosím o sjednocení naší dědiny,“ uzavřela své vystoupení.

Zatímco starosta Toman uvedl na svou obhajobu, že se od 11. října neúčastnil povolebního dění, což Večerník měl možnost sám poznat, zapisovatelka jedné ze dvou okrskových komisí překvapivě přiznala, že vykázané výsledky mohou být skutečně chybné... Dalšího slova se ujal lídr vítězné kandidátky Miroslav Hochvald. „Nejsem nadšen ze vzniklé situace, ale naše kandidátka šla do voleb kvůli změně politické kultury v obci,“ zdůraznil s tím, že v předchozím období komunikace mezi starostou a zastupiteli vázla. Jako jeden z mála kandidátů na starostu přednesl před volbami základní body volebního programu - přinést do obce finance z externích zdrojů, řešit potřebné investice, zapojit do práce maximum občanů, podpořit drobné podnikání.

Při volbách nového starosty podal Jaroslav Babiánek návrh, aby byl zohledněn počet hlasů pro jednotlivé kandidáty, který ovšem nebyl přijat. Následně byl pěti hlasy proti čtyřem zvolen novým starostou obce Miroslav Hochvald. Nato opustil sál zastupitel Vladimír Tesař a posléze příznivci minulého starosty, kteří argumentovali morální odpovědností neodstavit od funkce člověka, který má čtyři roky do důchodu...

Místostarostou byl zvolen Martin Smutný a dále předsedové finančního a kontrolního výboru. „Věřím, že dnešní emoce se zklidní a nové vedení obce najde společnou řeč i s těmi, kteří dnes ze sálu odešli,“ uzavřel ustavující zasedání nový starosta.

Total Comments

 • Interforst
 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Vadí vám změna strategie prostějovského volejbalového klubui v extralize žen?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Hasiči v novém.

Tak se vrahovičtí dobrovolní hasiči přece jen dočkali! Minulý týden radní slavnostně otevřeli zrekonstruovanou hasičskou zbrojnici ve Vrahovicích. Stavební investice za více než deset milionů korun trvala osm měsíců. Sám primátor František Jura vyslovil uspokojení nad notně zmodernizovanou zbrojnicí.

Případ „Naiclerová“ odložen.

 Údajný vandal, který prostějovské zastupitelce Haně Naiclerové postříkal 15. března tohoto roku osobní vozidlo barvou, zůstává neznámý. Podle vyjádření policie se vyšetřovatelům nepodařilo pachatele vypátrat a případ tak byl odložen. Sama zastupitelka poslala Večerníku hodně podivné vyjádření...

Total Comments

Osobnost týdne

ŠUMICA
38 sumice
Nedělní odpoledne zpestřila návštěvníkům Smetanových sadů známá cimbálovka. Náladu posluchačů nepokazilo ani trochu chladnější počasí, takže se zpívalo i tančilo.

Total Comments

Číslo týdne

 1 000 000
Rovný milion korun došel na účet prostějovské radnice jako dotace z Olomouckého kraje na obnovu městských památek. Radní tuto sumu rozdělili na doporučení komise šesti subjektům, které se postarají o opravy památkově chráněných objektů. Například sokolovny na Skálově náměstí.urza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„PŮJDU JIM DOMLUVIT, ABY TO NEDĚLALY!“
První náměstek prostěhjovského primátora Jiří Pospíšil takto ironicky reagoval na kritiku opozičníhozastupitele Kapounka, který poukázal na kálení labutí u drozdovického rybníka

Total Comments