Dobré dopoledne, dnes je pondělí 16.9.2019
svátek slaví Ludmila,
zítra Naděžda
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

52 pivinVelkou slávu zažil ve čtvrtek 18. prosince Pivín. Slavnostně se tu otevřely hned dvě stavby, ze kterých by měli mít radost zejména řidiči. Rekonstrukce průtahu obcí a vznik nové silnice spojující Pivín se Skalkou přišly celkem na pětatřicet milionů korun. Jedná se o vůbec první spojnici mezi oběma obcemi. Za Olomoucký kraj se otevření zúčastnil hejtman Jiří Rozbořil a náměstek pro dopravu Alois Mačák. Průjezdná je nyní i silnice mezi Holubicemi a Sečí, stejně jako komunikace spojující Vícov s Ohrozimí.


V Pivíně nejenže opravili silnici, ale vznikla tu i kanalizace a nová místa k stání. Rekonstrukce se dočkalo i obecní osvětlení. Stavba stála celkem osmadvacet milionů korun, přičemž většina byla hrazena z Regionální operačního programu Střední Morava. Olomoucký kraj ze svého rozpočtu přispěl částkou šesti milionů korun, obec zaplatila sedm milionů, na které si Pivín vzal úvěr. „Kolem obou staveb bylo strašně moc řečí, musím přiznat, že ne každý s těmito investicemi vždy souhlasil. Výsledek je ale takový, že vesnice nyní vypadá úplně jinak a věřím, že nejen současníci, ale i lidé, kteří přijdou po nás, budou rádi, že se to všechno podařilo dotáhnout do konce,“ prohlásil pro Večerník starosta Pivína Jan Vrána, který v první řadě poděkoval Olomouckému kraji za spolufinancování obou projektů.
Vybudování samotné spojnice mezi Skalkou a Pivínem o délce necelých dvou kilometrů trvalo čtyři měsíce a přesáhlo částku sedmi milionů korun. Polovinou přispělo hejtmanství, o tu druhou se podělily obě obce. „Pivín a Skalka dlouhodobě usilovaly o vybudování obslužné komunikace, která by nejkratší cestou spojila obě obce. Nová silnice zcela jistě zlepší jak historicky danou vzájemnou vazbu, tak především zkvalitní dostupnost pro místní obyvatele. Jsem tedy rád, že lidé z obou sousedních obcí už nebudou muset zbytečně jezdit objížďkou dlouhou devět kilometrů,“ konstatoval hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil s tím, že silnice je určená pouze autům do 3,5 tuny.

Uzavírka mezi Ohrozimí a Vícovem se o týden protáhla

Opravy s sebou vždy přináší komplikace a velmi nelibě je nesli například ve Vícově. Silnice spojující obec s Ohrozimí byla uzavřena od začátku listopadu, znovuotevřená měla být 12. prosince. Termín opětovného zprovoznění se však o týden posunul. „Absolutně nechápu, co na tom tak dlouho dělají. Nejde o nic zásadního, pouze opravují propustek pod silnicí. Přitom se tam řadu týdnů vůbec nic neděje. Něco takového by v Německu měli hotové za tři dny. Přijde mi to jako socialistická práce za kapitalistické peníze...,“ netajil své rozhořčení Miroslav Vilímek z Vícova. Podobná stížnost rozhodně nebyla ojedinělá. „Situace je u nás hrozná. Objížďky jsou pro místní nepříjemné a obcí jezdí nyní mnohem víc aut včetně náklaďáků. Na špatný stav jsem upozorňovala například odbor dopravy prostějovského magistrátu,“ potvrdila Večerníku starostka Vícova Jana Rozsívalová, která si společně s ostatními oddychla, když byla silnice mezi Vícovem a Ohrozimí konečně zprůjezdněna. Stalo se tak v pátek 19. prosince.

Do Lipové po koberci za 56,5 milionů

Dokonce několik měsíců byla neprůjezdná také silnice v úseku mezi Holubicemi a Sečí, která dále pokračuje do Lipové. Její stav byl dlouhodobě katastrofální. Začátkem prosince se ji po rozsáhlé rekonstrukci podařilo zprůjezdnit. „Rádi bychom poděkovali Olomouckému kraji a všem těm, kteří se podíleli na stavbě nové silnice do Lipové. Dlouho jsme o opravu silnice usilovali a jsme moc rádi, že jsme se konečně dočkali,“ uvedla Martina Karkošková z Lipové. Celkové náklady na rekonstrukci komunikace byly stanoveny na necelých 56,5 mil Kč, přičemž 47,4 mil. šly z evropských peněz, zbytek zaplatil Olomoucký kraj.

52 pivin2

Total Comments

  • Basket
  • Floria Dušičky
  • Dny evropského dědictví
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Kdo je podle vás největším fotbalistou prostějovské historie?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments