Příjemnou noc, dnes je úterý 28.1.2020
svátek slaví Otýlie,
zítra Zdislava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

52 pivinVelkou slávu zažil ve čtvrtek 18. prosince Pivín. Slavnostně se tu otevřely hned dvě stavby, ze kterých by měli mít radost zejména řidiči. Rekonstrukce průtahu obcí a vznik nové silnice spojující Pivín se Skalkou přišly celkem na pětatřicet milionů korun. Jedná se o vůbec první spojnici mezi oběma obcemi. Za Olomoucký kraj se otevření zúčastnil hejtman Jiří Rozbořil a náměstek pro dopravu Alois Mačák. Průjezdná je nyní i silnice mezi Holubicemi a Sečí, stejně jako komunikace spojující Vícov s Ohrozimí.


V Pivíně nejenže opravili silnici, ale vznikla tu i kanalizace a nová místa k stání. Rekonstrukce se dočkalo i obecní osvětlení. Stavba stála celkem osmadvacet milionů korun, přičemž většina byla hrazena z Regionální operačního programu Střední Morava. Olomoucký kraj ze svého rozpočtu přispěl částkou šesti milionů korun, obec zaplatila sedm milionů, na které si Pivín vzal úvěr. „Kolem obou staveb bylo strašně moc řečí, musím přiznat, že ne každý s těmito investicemi vždy souhlasil. Výsledek je ale takový, že vesnice nyní vypadá úplně jinak a věřím, že nejen současníci, ale i lidé, kteří přijdou po nás, budou rádi, že se to všechno podařilo dotáhnout do konce,“ prohlásil pro Večerník starosta Pivína Jan Vrána, který v první řadě poděkoval Olomouckému kraji za spolufinancování obou projektů.
Vybudování samotné spojnice mezi Skalkou a Pivínem o délce necelých dvou kilometrů trvalo čtyři měsíce a přesáhlo částku sedmi milionů korun. Polovinou přispělo hejtmanství, o tu druhou se podělily obě obce. „Pivín a Skalka dlouhodobě usilovaly o vybudování obslužné komunikace, která by nejkratší cestou spojila obě obce. Nová silnice zcela jistě zlepší jak historicky danou vzájemnou vazbu, tak především zkvalitní dostupnost pro místní obyvatele. Jsem tedy rád, že lidé z obou sousedních obcí už nebudou muset zbytečně jezdit objížďkou dlouhou devět kilometrů,“ konstatoval hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil s tím, že silnice je určená pouze autům do 3,5 tuny.

Uzavírka mezi Ohrozimí a Vícovem se o týden protáhla

Opravy s sebou vždy přináší komplikace a velmi nelibě je nesli například ve Vícově. Silnice spojující obec s Ohrozimí byla uzavřena od začátku listopadu, znovuotevřená měla být 12. prosince. Termín opětovného zprovoznění se však o týden posunul. „Absolutně nechápu, co na tom tak dlouho dělají. Nejde o nic zásadního, pouze opravují propustek pod silnicí. Přitom se tam řadu týdnů vůbec nic neděje. Něco takového by v Německu měli hotové za tři dny. Přijde mi to jako socialistická práce za kapitalistické peníze...,“ netajil své rozhořčení Miroslav Vilímek z Vícova. Podobná stížnost rozhodně nebyla ojedinělá. „Situace je u nás hrozná. Objížďky jsou pro místní nepříjemné a obcí jezdí nyní mnohem víc aut včetně náklaďáků. Na špatný stav jsem upozorňovala například odbor dopravy prostějovského magistrátu,“ potvrdila Večerníku starostka Vícova Jana Rozsívalová, která si společně s ostatními oddychla, když byla silnice mezi Vícovem a Ohrozimí konečně zprůjezdněna. Stalo se tak v pátek 19. prosince.

Do Lipové po koberci za 56,5 milionů

Dokonce několik měsíců byla neprůjezdná také silnice v úseku mezi Holubicemi a Sečí, která dále pokračuje do Lipové. Její stav byl dlouhodobě katastrofální. Začátkem prosince se ji po rozsáhlé rekonstrukci podařilo zprůjezdnit. „Rádi bychom poděkovali Olomouckému kraji a všem těm, kteří se podíleli na stavbě nové silnice do Lipové. Dlouho jsme o opravu silnice usilovali a jsme moc rádi, že jsme se konečně dočkali,“ uvedla Martina Karkošková z Lipové. Celkové náklady na rekonstrukci komunikace byly stanoveny na necelých 56,5 mil Kč, přičemž 47,4 mil. šly z evropských peněz, zbytek zaplatil Olomoucký kraj.

52 pivin2

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

Co říkáte na rekordně nízké návštěvy při hokejových zápasech Jestřábů?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Pomáhající děti.

Hezkým činem začali rok 2020 na ZŠ E. Valenty v Prostějově, kde žákyně třídy 6. B zorganizovaly dobrovolnou sbírku na pomoc rodině z Mostkovic, které před nedávnými Vánocemi shořel dům. A vybralo se rovných dvacet tisíc korun! Tomu se rozhodně říká dobrý skutek s velkým „S“ hodný následování. Přidáte se?

Kanibalismus na Prostějovsku.

Pěstní souboje jsou vcelku běžným prostředkem k vyřizování sporů, ovšem aby se lidé navzájem pojídali, to jsme tu ještě neměli! V uplynulých dnech jsme zaznamenali dva případy, kdy jeden muž ukousl rivalovi při rvačce dolní ret, na druhého pak pořvávala tlupa spoluobčanů, že si „pochutnal“ na šestnáctileté slečně…

Total Comments

Osobnost týdne

PETR KOUKAL
04 koukal img 4104
Historicky nejlepší český badmintonista se musel porvat s diagnózou rakoviny varlat. Po konci kariéry založil Nadaci Petra Koukala, jejímž hlavním projektem je STK pro chlapy. Ten si klade za cíl, aby se o muži o své zdraví začali starat stejně jako o své auto. V Prostějově na plesu společnosti Koutný převzal šek na 250 tisíc korun, které vzešly z prodeje žiraf uháčkovaných zaměstnanci této oděvní firmy.

Total Comments

Číslo týdne

137


Po roční pauze se uplynulou neděli do jediného lyžařského areálu na Prostějovsku vrátila Kladecká lyže. Závod byl dokonce zařazen do Jihomoravského lyžařského poháru, díky čemuž se mohl těšit z rekordní účasti celkem 137 závodníků a závodnic. Mnozí z nich do Kladek dorazili právě z Brna.

Total Comments

Výrok týdne

„V PROSTĚJOVĚ UŽ SE NETANČÍ, ALE JENOM SKÁČE“


Taneční mistr Jiří Šindler, známý z působení v Domě služeb v Olomoucké ulici, si v exkluzivním rozhovoru takto postěžoval na kvalitu a (ne)zájem nejen o kurzy.

Total Comments