Dobré ráno, dnes je úterý 29.9.2020
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

01 vyslap 005FOTOGALERIE: Nikde jinde v regionu se na poměrně malé ploše neobjeví tolik lidí, jako na Nový rok na Kosíři. Za uplynulých sedmadvacet ročníků oblíbeného výšlapu se však na vrcholku hanáckého Mont Blancu nesešlo tolik poutníků jako letos. Letos podruhé navíc mohli chodci povystoupit ještě o nějaký ten metr výš. Rozhledna, která byla na vrcholu Kosíře slavnostně otevřená v červnu 2013, byla během mrazivého dne přístupná i tentokrát. A její spád okusil i PROSTĚJOVSKÝ Večerník.

Také tentokrát se ukázalo, že bez výšlapu na Kosíř si tisíce lidí už ani nedokáží začátek nového roku vůbec představit. Vrcholovou medaili si z Kosíře letos odneslo přesně 3 706 poutníků. „Dosavadní rekord pocházel ze začátku roku 2013, kdy ji dostalo 3 643 návštěvníků. Třítisícová hranice byla překonána ještě v roce 2011. Jisté je, že na vrcholu se během dne vystřídalo určitě více lidí. Někteří sem pouze přišli, ale medaili si nevzali,“ svěřil se Večerníku Vladimír Grézl z TJ Sigma Lutín, která oblíbenou akci pořádá společně s hasiči ze Slatinek. Ti se starají především o skvělý vrcholový guláš ze zvěřiny.
Mezi ty, kteří si vrcholovou medaili letos z Kosíře nakonec neodnesli, patřil i majitel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem. Na vrchol totiž dorazil krátce před čtvrtou hodinou odpoledne, kdy už byl pořadatelský tým na cestě zpět do Slatinek. „Hlavním cílem pro nás byla samotná cesta. Při ní jsme navštívili mimo jiné zaniklý feudální statek Gabrielov, kde se dříve chovali ušlechtilí koně. Zastavili jsme se i na dalších památných místech Kosíře,” zmínil se Václav Obr, který výšlap absolvoval i se svojí čtyřčlennou družinou oblečenou ve stylových hábitech.
Všichni, kteří na Nový rok dorazili na Kosíř, zde mohli jako na jednom z mála míst na Prostějovsku zažít i trochu adrenalinu z výšek. Museli tedy před tím ovšem vyšplhat na osmadvacet metrů vysokou rozhlednu. „Jsem tu už počtvrté. Ten krásný výhled se jen tak neomrzí, občas je vidět i Praděd. Dnes ale určitě ne, viditelnost je poměrně dost špatná,” komentoval situaci na vrcholku kosířské rozhledny jeden z přítomných.
Rozhledna se turistům opět oficiálně otevře o dubnových víkendech. V květnu pak přes Kosíř povede Mánesova stezka, kterou opět uspořádají turisté z Lutína. Jedná se o pochod na 15 a 25 kilometrů, běh na 20 km a cyklovyjížďka na 50 km. Start je plánovaný na stadionu v Lutíně.
O tradičním běhu na Kosíř, který se konal uplynulou sobotu, informujeme na straně 21 dnešního vydání.

Total Comments

  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-