Dobré poledne, dnes je středa 24.4.2019
svátek slaví Jiří,
zítra Marek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

04 zabijackaZabijačku si vzít nedáme! I když hrozí, že nás někdo udá a bude nám hrozit i pokuta. Tak by se dal shrnout organizátorů oblíbených akcí s dobrým jídlem v regionu.

Jak už Večerník informoval před dvěma roky, v České republice platí nařízení, které by při striktním dodržování fakticky zrušilo všechny zabijačky. Podle přísných regulí Evropské unie dosud nehotová potravina musí být zpracována v podniku, který je pod státním veterinárním dozorem. A to v případě veřejně pořádaných zabijaček obvykle neplatí. Za porušení tohoto pravidla pak dokonce hrozí sankce. „Krajské veterinární správy v této souvislosti v celé republice dosud udělily pokuty za přibližně sto dvacet tisíc korun,“ uvedl mluvčí veterinární správy Petr Pejchal s tím, že impulzem pro návštěvu kontrolorů přitom bylo vždy udání. 

Navzdory předpisům Evropské unic i samotným udavačům se někteří organizátoři nevzdávají. „Je to akce pro lidi, při které máme solidní návštěvnost a všem náramně chutná. Rádi bychom v ní pokračovali i nadále,“ prohlásil pro Večerník starosta Vrbátek Ivo Zatloukal, kde už šest let vždy na Mikuláše pořádají oblíbené „Vepřobraní“.

Naopak v Jednově podobnou akci nedávno zrušili. Hlavním důvodem k tomuto kroku však byl fakt, že nenaplnila očekávání organizátorů. „Pravdou ale je, že legislativa Evropské unice k pořádání podobných akcí určitě nikoho nepovzbudí,“ míní starostka Suchdola Jitka Zahálková. Právě tam místní hasiči v zabijačkách pokračují i nadále. „Jednu dělají zrovna v sobotu. Je to však čistě pro ně, nikoho mimo sbor na ni nezvou,“ upřesnila Zahálková.

Je skutečně riziko udělení pokuty tak vysoké? Neoblomní propagátoři dobrého jídla si to tak úplně nemyslí. „Když dáte málo sousedům, tak vás udají. Pokud ale nebudete škudlit, vše proběhne bez problémů,“ smál se Ivo Zatloukal z Vrbátek, kde před obecním úřadem každoročně poráží průměrně třímetrákového pašíka.   

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments