Příjemnou noc, dnes je středa 21.8.2019
svátek slaví Johana,
zítra Bohuslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

04 zabijackaZabijačku si vzít nedáme! I když hrozí, že nás někdo udá a bude nám hrozit i pokuta. Tak by se dal shrnout organizátorů oblíbených akcí s dobrým jídlem v regionu.

Jak už Večerník informoval před dvěma roky, v České republice platí nařízení, které by při striktním dodržování fakticky zrušilo všechny zabijačky. Podle přísných regulí Evropské unie dosud nehotová potravina musí být zpracována v podniku, který je pod státním veterinárním dozorem. A to v případě veřejně pořádaných zabijaček obvykle neplatí. Za porušení tohoto pravidla pak dokonce hrozí sankce. „Krajské veterinární správy v této souvislosti v celé republice dosud udělily pokuty za přibližně sto dvacet tisíc korun,“ uvedl mluvčí veterinární správy Petr Pejchal s tím, že impulzem pro návštěvu kontrolorů přitom bylo vždy udání. 

Navzdory předpisům Evropské unic i samotným udavačům se někteří organizátoři nevzdávají. „Je to akce pro lidi, při které máme solidní návštěvnost a všem náramně chutná. Rádi bychom v ní pokračovali i nadále,“ prohlásil pro Večerník starosta Vrbátek Ivo Zatloukal, kde už šest let vždy na Mikuláše pořádají oblíbené „Vepřobraní“.

Naopak v Jednově podobnou akci nedávno zrušili. Hlavním důvodem k tomuto kroku však byl fakt, že nenaplnila očekávání organizátorů. „Pravdou ale je, že legislativa Evropské unice k pořádání podobných akcí určitě nikoho nepovzbudí,“ míní starostka Suchdola Jitka Zahálková. Právě tam místní hasiči v zabijačkách pokračují i nadále. „Jednu dělají zrovna v sobotu. Je to však čistě pro ně, nikoho mimo sbor na ni nezvou,“ upřesnila Zahálková.

Je skutečně riziko udělení pokuty tak vysoké? Neoblomní propagátoři dobrého jídla si to tak úplně nemyslí. „Když dáte málo sousedům, tak vás udají. Pokud ale nebudete škudlit, vše proběhne bez problémů,“ smál se Ivo Zatloukal z Vrbátek, kde před obecním úřadem každoročně poráží průměrně třímetrákového pašíka.   

Total Comments

  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments