Příjemnou noc, dnes je pondělí 14.10.2019
svátek slaví Agáta,
zítra Tereza
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

03 radnice2Procházet v těchto dnech prostějovskou radnicí není jenom tak. Na chodbách je rozmístěno lešení, z vnitřku budovy se ozývá neustálý rachot kladiv, vrtaček a dalších nástrojů. Rekonstrukce věže totiž vstoupila do další fáze, na kterou prostějovští radní vyčlenili pro letošní rok devět milionů korun. Další tři nebo čtyři pak magistrát zaplatí za vícepráce, které souvisí se stavem podlah v některých kancelářích. Oproti původnímu předpokladu se totiž přišlo na to, že podlahy jsou v havarijním stavu a propadlé...

„Harmonogram stavebních a rekonstrukčních prací uvnitř radnice pokračuje zatím podle plánu. Zejména jde o rekonstrukci elektroinstalace, rozvody stupaček, vody a kanalizace ve staré části budovy. Rozkopaná místa se nyní musí uvést do původního stavu, včetně obkladů, nátěrů a položení podlahových krytin,“ seznámil nás se současným stavem průběhu rekonstrukce radnice Zdeněk Fišer, náměstek primátora Prostějova. Jak ale Večerník mohl na vlastní oči vidět, interiér historické budovy radnice se hemží stavebními dělníky i dnes. „Na letošní rok bylo v rozpočtu města vyčleněno dalších devět milionů korun na nutné rekonstrukční práce. Právě v těchto dnech se pokračuje v další instalaci rozvodné sítě, a to v těch nejstarších prostorách radnice. Tedy na chodbách, v obřadní síni a přilehlých historických místnostech, ve kterých kdysi zasedala rada města. Tady je určitý problém v tom, že v těchto částech jsou drahé štukatury a dřevěné obklady. Ty se postupně rozebírají a pod nimi povede nová elektroinstalace. Rozebírat se zde budou i podlahy, protože ve stropech spodních místností je ještě původní elektřina z roku 1914. Tady se právě nesmí porušit ona historická štukatura, ta by šla pak těžko opravit. A kdyby ano, tak velmi nákladně,“ řekl dále Zdeněk Fišer.

Tento rok čekají Prostějov velkolepé oslavy 100. výročí radnice, takže konšelé počítají oproti původním předpokladům ještě s rekonstrukcí fasády budovy. „Nepůjde ovšem o celkovou rekonstrukci, jak by se mohlo zdát. Bude provedena jen v místech, kde jsou římsy. Tady totiž nebezpečně odpadávají ty části fasády, které nejdříve popraskaly a pak za ně zatekla voda. Tyto vadné části se odstraní a nahradí novými,“ upřesnil rozsah rekonstrukce fasády radnice Zdeněk Fišer. Veškeré práce by měly být ukončeny na jaře příštího roku tak, aby se mohly začít připravovat velkolepé oslavy kulatého výročí radnice.

Total Comments

 • GJW
 • Jaro pojištění
 • Ski půjčovna
 • ME korfbal
 • Dyne
 • Sad Smržice
 • Hokej Florýk
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zámek památkou roku.

V obrovský souboj lidí hlasujících na sociálních sítích se proměnila soutěž o moravskou památku roku, která se v posledních letech dočkala významné obnovy, či dokonce záchrany. A podařilo se, zvítězil zámek v Čechách pod Kosířem, který přeskočil konkurenta z Kunína.


Letošní úroda?

Tragédie! Špatné, mizerné, bída. Taková slova nejčastěji padají v souvislosti s takřka veškerou úrodou. Jak sadaři, tak zemědělci si stěžují na celou řadu věcí, které způsobily, že letošek nevypadá vůbec utěšeně. Nedařilo se příliš třeba obilninám nebo cukrovce, tradičním plodinám na Hané. Někdejší bašta tak pláče a ačítají se ztráty...

Total Comments

Osobnost týdne

MICHAL DLOUHÝ
40 dlouhy
Známý herec minulé úterý společně s Kateřinou Lojdovou předvedl v Prostějově excelentní výkon v divadelní hře Válka Roseových. Nebylo divu, že si po konci šel pětkrát pro potlesk diváků na otevřené scéně.

Total Comments

Číslo týdne

 1 988
Na Prostějovsku pracují aktuálně legálním způsobem necelé dvě tisícovky cizinců. Podle odborníků bude tento počet i nadále stoupat, protože práce je tolik, že zaměstnavatelé už z domácích zdrojů nemají kde brát.

Total Comments

Výrok týdne

„Už posedmé mi bourají domov!“

Jeden z bezdomovců od místního nádraží si Večerníku postěžoval, že bydlet v polorozpadlých nemovitostech není vůbec nic jednoduchého a dlouhotrvajícího.

Total Comments