Příjemnou noc, dnes je středa 21.8.2019
svátek slaví Johana,
zítra Bohuslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

05 prochazkaVedení Městské knihovny v Prostějově došla trpělivost se čtenáři, ze kterých se postupem času stali notoričtí „nevraceči“. Z celkového počtu více než šesti tisíc klientů knihovny jde sice pouze o nepatrné procento nespolehlivých, přesto už toto městské zařízení začíná počítat škody v řádech desítek tisíc korun.

A jak jeho ředitel Aleš Procházka Večerníku prozradil, k podání už je připraveno prvních pět žalob!

 „Začal bych tím, že těch klientů, kteří na pokutách kvůli prodlení z vracení knih dluží naší knihovně částky v řádech desítek korun, je poměrně dost. Tyto problémy ale většinou neřešíme, takoví čtenáři knihy po prvním upozornění vrátí a pokutu řádně uhradí. V některých případech pokuta naroste až do té nejvyšší možné částky, což je dvě stě korun. Jenomže může nastat situace, kdy čtenář přijde a zjistí, že má zaplatit takovou pokutu, vymluví se, že tolik peněz u sebe nemá a že zaplatí příště. Pak ho ale zase dlouhou dobu nevidíme, takže pokuta narůstá znovu. A takových klientů máme bohužel více...,“ prozradil ředitel Městské knihovny v Prostějově Aleš Procházka počátek problémů, které čtenáři způsobují svým nezodpovědným počínáním. 

Knihovně však v současnosti chybí i některé vzácnější knihy, které by její vedení pochopitelně rádo dostalo nazpět. „Zatím jsme o ně nepřišli až do chvíle, než tomu dotyčnému člověku prokážeme, že nám ji už nikdy nevrátí. To už je záležitost složitého vymáhání našich pohledávek. Pokud čtenář knihu ztratil, musí ji po odečtení amortizace nahradit a navíc zaplatil padesátikorunový manipulační poplatek. I z tohoto důvodu pochybuji, že by nám lidé knihy nevraceli z toho důvodu, že by s nimi kšeftovali. To by se jim rozhodně nevyplatilo. A pokud ano, velmi riskují se zákonem,“ uvedl Aleš Procházka. 

Zároveň odmítl prozradit, kolik má knihovna v současnosti notorických „nevracečů“ knih a jaké se zatím vykazují škody. „Nechci být v tuto chvíli příliš konkrétní, ale nespolehlivých klientů máme poměrně dost. Mohu jen říci, že v současnosti je připraveno pět žalob na konkrétní osoby, které jsou pro nás takzvaně nejtěžšími případy. Po jejich podání tak už na dveře těchto lidí zazvoní policie, která se po nevrácených knihách bude pídit. A těmto pěti lidem, na které podáváme trestní oznámení, bohužel hrozí i exekuční řízení...,“ zdůraznil šéf prostějovské knihovny, že tady už fakt končí legrace! 

Jak ještě Aleš Procházka Večerníku prozradil, lidé ve snaze vyhnout se vrácení zapůjčených knih využívají mnohdy různé finty. „Mnozí hřeší na to, že se prostě odstěhují z Prostějova, ženy se vdají a změní si jméno, čímž si myslí, že už je nikdy nevypátráme. Chtěl bych ale zdůraznit, že my už vůči čtenářům nemůžeme být více vstřícnější, než jsme. Každý si zápůjční lhůtu může prodloužit telefonicky, prostřednictvím internetu či osobně. Všechno je otázkou dohody a nějakých dvou minut. Mnozí naši klienti tyto možnosti vítají a využívají je. Jiní zase zneužívají... Z některých případů mám také dojem, že lidé se stydí přijít a zaplatit pokutu. Je jim trapně, že se jim vůbec něco takové stalo. Jim mohu pouze vzkázat, ať z ničeho nemají obavy. Že někdo zmešká termín vrácení knihy, a to z různých důvodů, to se přece stane, kvůli tomu nikdo nikomu hlavu neutrhne. Horší je to ale v těch případech, kdy lidé si půjčí pět, deset nebo patnáct knih a nevrátí je třeba rok. A takové případy my v tuto chvíli řešíme prvními žalobami,“ vyslal Aleš Procházka všem knihomolům jasný vzkaz.

 

Total Comments

  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments