Příjemnou noc, dnes je pondělí 27.5.2019
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

11 kvadrantSpory o pozemky se táhnou už několik let. Až nyní se zdá, že výkup parcel od soukromých majitelů, nutných ke zdárnému propojení Anglické ulice s jižním kvadrantem, je konečně na spadnutí. Majitel bývalého mlýna na začátku Krasické ulice projevil souhlas s prodejem pozemků, na nichž v budoucnu povede spojovací komunikace od jednoho rondelu v Anenské po druhý rondel v Krasické ulici. Jenomže to je pouze dílčí část celkového plánu. Radní se totiž hrozí finanční náročnosti celého projektu.

 „Propojení stávajícího jižního kvadrantu s Anglickou ulicí je součástí strategického plánu města v souvislosti s rozvojem a koncepcí dopravy v Prostějově. Proto teď nemůže být diskuze o tom, jestli vůbec tuto náročnou investici chceme, nebo ne,“ řekl Večerníku zcela jasně Zdeněk Fišer, náměstek primátora statutárního města Prostějov, který je na radnici zodpovědný za stavební investice.

Jižní kvadrant se v posledních dvou letech svého provozu osvědčil. Sice ne tak, jak si původně architekti přáli, ale Prostějované si bez něj dopravní provoz už nedovedou představit. „Tento vnitřní obchvat se původně budoval pro vozidla, která ze směru od Mostkovic či Kostelce na Hané mířila na dálnici směrem na Brno a jejichž řidiči tak museli složitě projíždět centrem města. Jenomže nedávný dopravní výzkum ukázal, že jižní kvadrant takto využívá jen dva tisíce vozidel během celých čtyřiadvaceti hodin, což je hrozně málo. Na druhé straně je spojka mezi Krasickou a Určickou ulicí přehlcena auty, která míří například do Kauflandu nebo dál do průmyslové zóny. Tím chci jenom říct, že jižní kvadrant má určitě své opodstatnění, i když trochu jiné, než pro jaký byl stavěn,“ vysvětlil Zdeněk Fišer.

Horší ale je, co bude dál. Jak Večerník už dříve informoval, čeká se na letní měsíce, kdy hygienici provedou náročná měření hluku, aby na jižní kvadrant mohla být konečně vpuštěna nákladní vozidla. Ale plánuje se také již uvedené propojení s Anglickou ulicí. „Tato investice je plně v režii města, což předpokládá obrovské náklady. Nejenom na výkupy pozemků, ale také na směny parcel, vybudování náhradních hřišť a zařízení dvou tělovýchovných jednot. Samozřejmě budeme muset také vyčlenit peníze z vlastního rozpočtu na samotnou realizaci silničních komunikací. Propojení Anglické ulice s jižním kvadrantem znamená v reálu dva nové rondely a zhruba stopadesátimetrovou komunikaci. Nové okružní křižovatky budou v Anenské ulici před sběrným dvorem a na začátku Krasické ulice,“ popsal Zdeněk Fišer, co město čeká.

On ani jeho kolegové z vedení města si zatím netroufají odhadnout, kolik celá akce bude stát. „Zatím je připravena jen určitá studie, projektová dokumentace by měla být hotova do konce tohoto roku. Z ní teprve bude patrná finanční náročnost. Co se týká výkupu pozemků a náhrad či postavení nových hřišť, která se budou muset kvůli propojení silnic zrušit, to vše by mělo být vyřešené rovněž během tohoto roku. Kdy však začneme stavět a kolik to všechno bude stát, to opravdu v tuto chvíli nelze říct,“ uvedl Zdeněk Fišer, náměstek primátora Prostějova.

Večerník po diskuzi s dalšími odborníky zjistil, že město bude muset sáhnout pořádně hluboko do městské pokladny. Podle našich odhadů se náklady na celkové propojení Anglické ulice s jižním kvadrantem včetně výkupu pozemků budou pohybovat mezi šedesáti až sedmdesáti miliony korun! A z toho jde opravdu tak trochu strach... 

Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Interforst
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Noc kostelů táhla.

Fenomenální akce přitáhla stovky zájemců o prohlídky kostelů po celém Česku, Prostějovsko nevyjímaje. Svatostánky otevřely své útroby při dalším ročníku Noci kostelů a návštěvníci se tak mohli dostat i do prostor, kam se běžný smrtelník jen tak nedostane. A potěšitelným faktem bylo i to, že možnosti využili i nevěřící.

Zmlácený sudí.

Prostějovský fotbalový rozhodčí Petr Antoníček byl po finálovém utkání MOL Cupu napaden fanoušky poraženého Baníku Ostrava, kteří mu jako videorozhodčímu vyčítali schválení pokutového kopu ve prospěch pražské Slavie, načež jeden z nich jej udeřil pěstí a povalil na zem. Většímu násilí zabránila až hlídka Městské policie v Olomouci...

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Drahoš
21 drahos
Prostějov uplynulou středu navštívil senátor a v minulosti i kandidát na prezidenta České republiky Jiří Drahoš. Zavítal na radnici i do muzea, stihl i besedu se studenty. A Večerníku poskytl exkluzivní rozhovor, na který se můžete těšit ještě do prázdnin.

Total Comments

Číslo týdne

1

A hop do přehrady! Nejlepším možným výsledkem skončilo první měření vody v plumlovské nádrži, kde je na začátek sezóny kvalitní voda bez sinic a jiných nepříjemností. Přehrada stejně jako Poděbrady u Olomouce dostala jedničku.

Total Comments

Výrok týdne

„Každej furt kecá o suchu a já jsem mokrej jako myš!“

Jeden z promočených bezdomovců před místním nádražím takto hudroval v lijáku, který během minulé středy zkrápěl nejen město Prostějov

Total Comments