Dobrý večer, dnes je pátek 24.1.2020
svátek slaví Milena,
zítra Miloš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

50 zastupiterlstvoNení to tajemství, Večerník o tom už informoval v předešlých číslech. Návrh rozpočtu statutárního města Prostějov pro příští rok je kompletní a počítá se v něm s deficitem okolo tří desítek milionů korun. Jak ovšem vysvětluje primátor magistrátu Miroslav Pišťák, schodek bude v pohodě srovnán penězi z rezervních fondů. A tím se stane vlastně vyrovnaným.


V úterý 17. prosince od 15.00 hodin začne v rámci posledního letošního zasedání Zastupitelstva města Prostějova jednání o jednotlivých položkách rozpočtu na rok 2014. Není snad nikdo, kdo by pochyboval, že bude schválen. Přestože první muž magistrátu nerad hovoří o konkrétních číslech předtím, než pro rozpočet zvedne ruku většina zastupitelů, Večerníku ve čtvrtek poskytl exkluzivně alespoň základní informace.
„Rozpočet vyrovnaný není, naše výdaje v roce 2014 budou vyšší než příjmy, a to o několik desítek milionů korun. My tento problém ale řešíme tím, že využijeme vlastních finančních rezerv města k tomu, abychom schodek mezi příjmy a výdaji dorovnali. Pokud pro takto připravený rozpočet zastupitelé zvednou ruku, stane formálně vyrovnaným,“ objasnil své záměry první muž prostějovské radnice Miroslav Pišťák.
Není to však poprvé, co vedení města sahá do rezervních fondů, aby pokrylo rozdíl v rozpočtu mezi vyššími náklady a plánovanými příjmy. „Celou tu dobu, co já odpovídám na radnici za finance, tomu tak bylo. Nikdy nedošlo k situaci, že bychom rozpočet měli nepokrytý. I za cenu toho, že bychom museli sáhnout do úspor. A rezervy máme naštěstí vždycky k dispozici. Je to dáno i tím, že vždy v průběhu roku se některé výdajové objemy neuskuteční. Jde hlavně o stavební investice, někdy se opozdí naplánované akce či platby. A velmi důležitou roli hraje v posledních letech i to, jak jsou nastaveny státní či regionální dotace. Do rezerv města samozřejmě plynou i peníze z prodeje městského majetku,“ vysvětlil dále primátor.
Jak se Večerník ještě dozvěděl, nový rozpočet pamatuje v roce 2014 na stavební investice částkou ve výši bezmála sto padesát milionů korun. „Je to slušná částka, celkové investice se podílejí na rozpočtu města zhruba až pětadvaceti procenty. Svědčí to o tom, že máme relativně možnost investovat dost peněz, i když já osobně bych chtěl, aby to bylo ještě více. Ale jsem přesvědčen o tom, že rozpočet Prostějova pro rok 2014 je sestaven rozumně a v rámci možností, které v současné ekonomické situaci města, ale i státu, máme,“ uzavřel toto téma, alespoň před samotným úterním hlasováním, Miroslav Pišťák.
Další informace z prostředí radnice nejen k zítřejšímu veřejnému zasedání zastupitelstva najdete na straně 11 dnešního vydání.

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments