Dobré dopoledne, dnes je úterý 7.7.2020
svátek slaví Bohuslava,
zítra Nora
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

50 zastupiterlstvoNení to tajemství, Večerník o tom už informoval v předešlých číslech. Návrh rozpočtu statutárního města Prostějov pro příští rok je kompletní a počítá se v něm s deficitem okolo tří desítek milionů korun. Jak ovšem vysvětluje primátor magistrátu Miroslav Pišťák, schodek bude v pohodě srovnán penězi z rezervních fondů. A tím se stane vlastně vyrovnaným.


V úterý 17. prosince od 15.00 hodin začne v rámci posledního letošního zasedání Zastupitelstva města Prostějova jednání o jednotlivých položkách rozpočtu na rok 2014. Není snad nikdo, kdo by pochyboval, že bude schválen. Přestože první muž magistrátu nerad hovoří o konkrétních číslech předtím, než pro rozpočet zvedne ruku většina zastupitelů, Večerníku ve čtvrtek poskytl exkluzivně alespoň základní informace.
„Rozpočet vyrovnaný není, naše výdaje v roce 2014 budou vyšší než příjmy, a to o několik desítek milionů korun. My tento problém ale řešíme tím, že využijeme vlastních finančních rezerv města k tomu, abychom schodek mezi příjmy a výdaji dorovnali. Pokud pro takto připravený rozpočet zastupitelé zvednou ruku, stane formálně vyrovnaným,“ objasnil své záměry první muž prostějovské radnice Miroslav Pišťák.
Není to však poprvé, co vedení města sahá do rezervních fondů, aby pokrylo rozdíl v rozpočtu mezi vyššími náklady a plánovanými příjmy. „Celou tu dobu, co já odpovídám na radnici za finance, tomu tak bylo. Nikdy nedošlo k situaci, že bychom rozpočet měli nepokrytý. I za cenu toho, že bychom museli sáhnout do úspor. A rezervy máme naštěstí vždycky k dispozici. Je to dáno i tím, že vždy v průběhu roku se některé výdajové objemy neuskuteční. Jde hlavně o stavební investice, někdy se opozdí naplánované akce či platby. A velmi důležitou roli hraje v posledních letech i to, jak jsou nastaveny státní či regionální dotace. Do rezerv města samozřejmě plynou i peníze z prodeje městského majetku,“ vysvětlil dále primátor.
Jak se Večerník ještě dozvěděl, nový rozpočet pamatuje v roce 2014 na stavební investice částkou ve výši bezmála sto padesát milionů korun. „Je to slušná částka, celkové investice se podílejí na rozpočtu města zhruba až pětadvaceti procenty. Svědčí to o tom, že máme relativně možnost investovat dost peněz, i když já osobně bych chtěl, aby to bylo ještě více. Ale jsem přesvědčen o tom, že rozpočet Prostějova pro rok 2014 je sestaven rozumně a v rámci možností, které v současné ekonomické situaci města, ale i státu, máme,“ uzavřel toto téma, alespoň před samotným úterním hlasováním, Miroslav Pišťák.
Další informace z prostředí radnice nejen k zítřejšímu veřejnému zasedání zastupitelstva najdete na straně 11 dnešního vydání.

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-