Příjemnou noc, dnes je neděle 25.8.2019
svátek slaví Radim,
zítra Luděk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

13 11 nahrobekProstějovští konšelé předminulé úterý vyhlásili záměr výpůjčky části pozemku v parčíku před kostelem sv. Jana Nepomuckého na Vojáčkově náměstí v Prostějově o výměře dvou metrů čtverečních sdružení Komitét pro udržování památek z války roku 1866 ke zřízení nového válečného hrobu a umístění náhrobku.

„Záměrem tohoto sdružení je na tomto pozemku umístit nízký pískovcový náhrobek pruského poručíka Ernsta von Frankenberga z 2. východopruského granátnického pluku, který roku 1866 v době prusko - rakouské války zemřel na tyfus v nemocnici kláštera Milosrdných bratří. Pohřben byl na hřbitově v areálu kláštera a jeho pluk mu nechal na hrob umístit jednoduchý pískovcový náhrobek, který byl ale časem odcizen. Komitét pro udržování památek z války roku 1866 náhrobek náhodou získal od soukromého sběratele, zajistil rekonstrukci a má zájem ho vrátit zpět do Prostějova,“ objasnil Miroslav Pišťák, primátor Statutárního města Prostějov.

Problém byl v tom, že zahrada v klášteře Milosrdných bratří je ve velmi zanedbaném stavu, veřejně nepřístupná a v současné době nelze ani určit, na kterém místě se náhrobek původně nacházel. „Z toho důvodu by sdružení chtělo umístit náhrobek na nové místo v blízkosti kláštera,“ dodal první muž magistrátu s tím, že vedení města proti tomuto záměru vůbec nic nemá.  

Zásadních připomínek nemají ani památkáři. Žadatel byl ale městem upozorněn na skutečnost, že bude zapotřebí si k realizaci předem vyžádat i souhlasné stanovisko ministerstva obrany, neboť toto pietní místo bude podle zákona válečným hrobem.  

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments