Dobré odpoledne, dnes je pondělí 27.5.2019
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

13 11 nahrobekProstějovští konšelé předminulé úterý vyhlásili záměr výpůjčky části pozemku v parčíku před kostelem sv. Jana Nepomuckého na Vojáčkově náměstí v Prostějově o výměře dvou metrů čtverečních sdružení Komitét pro udržování památek z války roku 1866 ke zřízení nového válečného hrobu a umístění náhrobku.

„Záměrem tohoto sdružení je na tomto pozemku umístit nízký pískovcový náhrobek pruského poručíka Ernsta von Frankenberga z 2. východopruského granátnického pluku, který roku 1866 v době prusko - rakouské války zemřel na tyfus v nemocnici kláštera Milosrdných bratří. Pohřben byl na hřbitově v areálu kláštera a jeho pluk mu nechal na hrob umístit jednoduchý pískovcový náhrobek, který byl ale časem odcizen. Komitét pro udržování památek z války roku 1866 náhrobek náhodou získal od soukromého sběratele, zajistil rekonstrukci a má zájem ho vrátit zpět do Prostějova,“ objasnil Miroslav Pišťák, primátor Statutárního města Prostějov.

Problém byl v tom, že zahrada v klášteře Milosrdných bratří je ve velmi zanedbaném stavu, veřejně nepřístupná a v současné době nelze ani určit, na kterém místě se náhrobek původně nacházel. „Z toho důvodu by sdružení chtělo umístit náhrobek na nové místo v blízkosti kláštera,“ dodal první muž magistrátu s tím, že vedení města proti tomuto záměru vůbec nic nemá.  

Zásadních připomínek nemají ani památkáři. Žadatel byl ale městem upozorněn na skutečnost, že bude zapotřebí si k realizaci předem vyžádat i souhlasné stanovisko ministerstva obrany, neboť toto pietní místo bude podle zákona válečným hrobem.  

Total Comments

 • KSČM
 • Box
 • Interforst
 • Prostějov Cup 2019
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste o víkendu volit do Evropského parlamentu? A koho?

P3_hanaci
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Noc kostelů táhla.

Fenomenální akce přitáhla stovky zájemců o prohlídky kostelů po celém Česku, Prostějovsko nevyjímaje. Svatostánky otevřely své útroby při dalším ročníku Noci kostelů a návštěvníci se tak mohli dostat i do prostor, kam se běžný smrtelník jen tak nedostane. A potěšitelným faktem bylo i to, že možnosti využili i nevěřící.

Zmlácený sudí.

Prostějovský fotbalový rozhodčí Petr Antoníček byl po finálovém utkání MOL Cupu napaden fanoušky poraženého Baníku Ostrava, kteří mu jako videorozhodčímu vyčítali schválení pokutového kopu ve prospěch pražské Slavie, načež jeden z nich jej udeřil pěstí a povalil na zem. Většímu násilí zabránila až hlídka Městské policie v Olomouci...

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Drahoš
21 drahos
Prostějov uplynulou středu navštívil senátor a v minulosti i kandidát na prezidenta České republiky Jiří Drahoš. Zavítal na radnici i do muzea, stihl i besedu se studenty. A Večerníku poskytl exkluzivní rozhovor, na který se můžete těšit ještě do prázdnin.

Total Comments

Číslo týdne

1

A hop do přehrady! Nejlepším možným výsledkem skončilo první měření vody v plumlovské nádrži, kde je na začátek sezóny kvalitní voda bez sinic a jiných nepříjemností. Přehrada stejně jako Poděbrady u Olomouce dostala jedničku.

Total Comments

Výrok týdne

„Každej furt kecá o suchu a já jsem mokrej jako myš!“

Jeden z promočených bezdomovců před místním nádražím takto hudroval v lijáku, který během minulé středy zkrápěl nejen město Prostějov

Total Comments