Příjemnou noc, dnes je pondělí 27.5.2019
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

19 obrazyV posledních letech nakoupil prostějovský magistrát desítky uměleckých děl, v nichž hrály prim především obrazy rodáků. Jenomže problém tkví v tom, že se podobné artefakty hromadí a pomalu je není kam dávat. I z těchto důvodů radní zamítli nákup dalších kusů, přestože samotný primátor na ně zálusk měl!

„Rada města provedla velmi razantní zákrok při rozhodování o nákupu uměleckých děl. Zatímco i já jsem navrhoval pořídit do městské sbírky další tři historické obrazy, většina mých kolegů radních to zamítla. Přiznávám, že se tak stalo proti mé vůli,“ konstatoval pro Večerník Miroslav Pišťák, primátor Statutárního města Prostějov. „I já jsem holt někdy přehlasován...,“ pousmál se ale vzápětí na důkaz, že výsledek bere sportovně. Podle jeho dalších slov proběhla v radě města o tomto tématu velmi rozsáhlá diskuze. „Samozřejmě se diskutovalo i o tom, jak v nákupu uměleckých děl pokračovat dál v budoucnosti. Teď už to ale bude zřejmě záležitostí nového zastupitelstva. Mezi radními se objevovaly požadavky, aby se daleko více nakupovala díla současných autorů,“ přidal na vysvětlenou primátor.

Magistrátem koupená díla, a nejedná se pouze o obrazy, však provází ještě jeden problém. Údajně už je totiž pomalu není kam dávat! „Většina městem zakoupených obrazů je v současné době v depozitáři prostějovského muzea. Do budoucna budeme muset vymyslet nějakou stálou expozici,“ připustil první náměstek primátora Statutárního města Prostějov Jiří Pospíšil s tím, že již několik let se uvažuje o jejím zřízení ve volných prostorách prostějovského zámku, kde v současnosti probíhá rekonstrukce.

„Vznik městské galerie samozřejmě podporujeme, ale musíme v tomto smyslu postupovat ve spolupráci s Muzeem Prostějovska. Zatím bychom chtěli realizovat některé výstavy děl, která jsme v poslední době koupili. Do určité míry se pro stálou galerii skutečně nabízí zámek, ovšem zdejší prostory bychom raději využili i pro jiné aktivity. Diskuze tedy o tom probíhají intenzivně. Všechna umělecká díla ale nejsou uschována v depozitáři bez toho, že by byla volně přístupná návštěvníkům. Některé historické obrazy s velkou uměleckou hodnotou máme pověšeny v kancelářích členů rady města,“ uzavřel toto téma primátor Miroslav Pišťák.

Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Interforst
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Noc kostelů táhla.

Fenomenální akce přitáhla stovky zájemců o prohlídky kostelů po celém Česku, Prostějovsko nevyjímaje. Svatostánky otevřely své útroby při dalším ročníku Noci kostelů a návštěvníci se tak mohli dostat i do prostor, kam se běžný smrtelník jen tak nedostane. A potěšitelným faktem bylo i to, že možnosti využili i nevěřící.

Zmlácený sudí.

Prostějovský fotbalový rozhodčí Petr Antoníček byl po finálovém utkání MOL Cupu napaden fanoušky poraženého Baníku Ostrava, kteří mu jako videorozhodčímu vyčítali schválení pokutového kopu ve prospěch pražské Slavie, načež jeden z nich jej udeřil pěstí a povalil na zem. Většímu násilí zabránila až hlídka Městské policie v Olomouci...

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Drahoš
21 drahos
Prostějov uplynulou středu navštívil senátor a v minulosti i kandidát na prezidenta České republiky Jiří Drahoš. Zavítal na radnici i do muzea, stihl i besedu se studenty. A Večerníku poskytl exkluzivní rozhovor, na který se můžete těšit ještě do prázdnin.

Total Comments

Číslo týdne

1

A hop do přehrady! Nejlepším možným výsledkem skončilo první měření vody v plumlovské nádrži, kde je na začátek sezóny kvalitní voda bez sinic a jiných nepříjemností. Přehrada stejně jako Poděbrady u Olomouce dostala jedničku.

Total Comments

Výrok týdne

„Každej furt kecá o suchu a já jsem mokrej jako myš!“

Jeden z promočených bezdomovců před místním nádražím takto hudroval v lijáku, který během minulé středy zkrápěl nejen město Prostějov

Total Comments