Dobré odpoledne, dnes je pondělí 16.9.2019
svátek slaví Ludmila,
zítra Naděžda
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

24 otvirak_11Tak tomu se říká pořádná řež! Jedním z hlavních bodů programu úterního jednání Zastupitelstva Statutárního města Prostějov byl návrh nového územního plánu. Kdo čekal, že rozvržení města na stavební parcely, obytné či průmyslové zóny a podobně, bude odhlasováno během pár minut, ten se škaredě spletl. A co víc, podle opozičních stran je Územní plán Prostějova natolik špatně vypracovaný, že jednání o něm chtěly dokonce odložit! To se nakonec nestalo, přestože si kvůli němu vjeli pořádně do vlasů i uznávaní architekti...

Jakmile řídící schůze primátor Miroslav Pišťák (ČSSD) otevřel rozpravu k novému územnímu plánu, zřejmě netušil, že diskuze o něm potrvá bezmála dvě hodiny. Kromě jiných se jako jeden z prvních přihlásil o slovo prostějovský architekt František Fröml. „Nový územní plán je časovanou bombou a plný procedurálních chyb. Jestli ho dneska odhlasujete, může se to výrazným způsobem obrátit proti vám. Tento návrh je naprosto zmanipulovaný a hrozí, že město bude muset vracet čtyřmilionovou evropskou dotaci, kterou již obdrželo,“ varoval zastupitele Fröml. „Podstata pochybení je v tom, že dokončený návrh územního plánu, který byl v souladu se stavebním zákonem představen občanům při veřejném projednávání, doznal posléze neoprávněně změn. Zákon přitom připouští pouze úpravy vyvolané veřejným projednáním nebo projednáním s dotčenými orgány státní správy. Pokud zpracovatel územního plánu, architekt Kynčl tvrdí, že změny dělal na základě požadavků vedení města, měl si vyžádat podepsaný podklad, který by byl schválen zastupitelstvem. Místo toho ale na veřejném projednávání předložil jakýsi dokument s vylobbovanými změnami, které se pokusil skrytě vpašovat do územního plánu. Omezil tak jednoznačně právo občanů na podání připomínek. Ze strany pana Kynčla jde o hrubé porušení zákona a také jsem na něho podal oznámení Komoře architektů České republiky,“ šokoval prostějovské zastupitele František Fröml.
Vzápětí prostějovský architekt doporučil komunálním politikům odložit schválení územního plánu s tím, aby nechali Jakuba Kynčla plán bezplatně dopracovat. „Včetně dvouset sedmdesáti připomínek občanů i různých podnikatelských subjektů, které nejsou v tomto návrhu Územního plánu Prostějova zapracovány. Zároveň doporučuji, aby pan Kynčl vrátil městu neoprávněně proplacené finanční prostředky,“ dodal Fröml.
S jeho názory pochopitelně nesouhlasil samotný zpracovatel Územního plánu Prostějova architekt Jakub Kynčl z Brna, jehož služby si magistrát za tímto účelem objednal. „Já se k celé záležitosti vyjádřím jen velice stručně. Je totiž pravda, že pan Fröml na mě podal oznámení na Komoru architektů ČR, a tudíž nyní nemohu svoji práci otevřeně komentovat až do prošetření. Řeknu jen, že vše, co tady pan kolega Fröml řekl, je nesmysl a mnohdy demagogie. I kdybychom chtěli územní plán zmanipulovat či snad dokonce zfalšovat, existuje při jeho tvorbě tolik dalších hráčů v podobě státních orgánů, že by si něco takového ani nikdo nemohl vůbec dovolit,“ uvedl jako odpověď na drsná slova Jakub Kynčl.
„Pan architekt Fröml tady vyřkl hodně tvrdá slova a obvinění. Já jakékoliv pochybení odmítám, celý proces pořizování nového Územního plánu Prostějova proběhl v naprostém souladu se stavebním zákonem. Pan Fröml si tady zřejmě vyřizuje soukromé účty s panem Kynčlem, jde čistě o osobní boj,“ přidala na závěr svůj vlastní názor Hana Dostálová z prostějovského stavebního úřadu.
Přestože tedy v úterý padlo v souvislosti s Územním plánem Prostějova na jednání zastupitelstva hodně tvrdých slov, návrh byl nakonec díky hlasům koalice schválen!
PROSTĚJOVSKÝ Večerník se k celé problematice ještě vrátí v příštích vydáních.

Total Comments

 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments