Dobré odpoledne, dnes je neděle 24.3.2019
svátek slaví Gabriel,
zítra Marián
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

24 otvirak_11Tak tomu se říká pořádná řež! Jedním z hlavních bodů programu úterního jednání Zastupitelstva Statutárního města Prostějov byl návrh nového územního plánu. Kdo čekal, že rozvržení města na stavební parcely, obytné či průmyslové zóny a podobně, bude odhlasováno během pár minut, ten se škaredě spletl. A co víc, podle opozičních stran je Územní plán Prostějova natolik špatně vypracovaný, že jednání o něm chtěly dokonce odložit! To se nakonec nestalo, přestože si kvůli němu vjeli pořádně do vlasů i uznávaní architekti...

Jakmile řídící schůze primátor Miroslav Pišťák (ČSSD) otevřel rozpravu k novému územnímu plánu, zřejmě netušil, že diskuze o něm potrvá bezmála dvě hodiny. Kromě jiných se jako jeden z prvních přihlásil o slovo prostějovský architekt František Fröml. „Nový územní plán je časovanou bombou a plný procedurálních chyb. Jestli ho dneska odhlasujete, může se to výrazným způsobem obrátit proti vám. Tento návrh je naprosto zmanipulovaný a hrozí, že město bude muset vracet čtyřmilionovou evropskou dotaci, kterou již obdrželo,“ varoval zastupitele Fröml. „Podstata pochybení je v tom, že dokončený návrh územního plánu, který byl v souladu se stavebním zákonem představen občanům při veřejném projednávání, doznal posléze neoprávněně změn. Zákon přitom připouští pouze úpravy vyvolané veřejným projednáním nebo projednáním s dotčenými orgány státní správy. Pokud zpracovatel územního plánu, architekt Kynčl tvrdí, že změny dělal na základě požadavků vedení města, měl si vyžádat podepsaný podklad, který by byl schválen zastupitelstvem. Místo toho ale na veřejném projednávání předložil jakýsi dokument s vylobbovanými změnami, které se pokusil skrytě vpašovat do územního plánu. Omezil tak jednoznačně právo občanů na podání připomínek. Ze strany pana Kynčla jde o hrubé porušení zákona a také jsem na něho podal oznámení Komoře architektů České republiky,“ šokoval prostějovské zastupitele František Fröml.
Vzápětí prostějovský architekt doporučil komunálním politikům odložit schválení územního plánu s tím, aby nechali Jakuba Kynčla plán bezplatně dopracovat. „Včetně dvouset sedmdesáti připomínek občanů i různých podnikatelských subjektů, které nejsou v tomto návrhu Územního plánu Prostějova zapracovány. Zároveň doporučuji, aby pan Kynčl vrátil městu neoprávněně proplacené finanční prostředky,“ dodal Fröml.
S jeho názory pochopitelně nesouhlasil samotný zpracovatel Územního plánu Prostějova architekt Jakub Kynčl z Brna, jehož služby si magistrát za tímto účelem objednal. „Já se k celé záležitosti vyjádřím jen velice stručně. Je totiž pravda, že pan Fröml na mě podal oznámení na Komoru architektů ČR, a tudíž nyní nemohu svoji práci otevřeně komentovat až do prošetření. Řeknu jen, že vše, co tady pan kolega Fröml řekl, je nesmysl a mnohdy demagogie. I kdybychom chtěli územní plán zmanipulovat či snad dokonce zfalšovat, existuje při jeho tvorbě tolik dalších hráčů v podobě státních orgánů, že by si něco takového ani nikdo nemohl vůbec dovolit,“ uvedl jako odpověď na drsná slova Jakub Kynčl.
„Pan architekt Fröml tady vyřkl hodně tvrdá slova a obvinění. Já jakékoliv pochybení odmítám, celý proces pořizování nového Územního plánu Prostějova proběhl v naprostém souladu se stavebním zákonem. Pan Fröml si tady zřejmě vyřizuje soukromé účty s panem Kynčlem, jde čistě o osobní boj,“ přidala na závěr svůj vlastní názor Hana Dostálová z prostějovského stavebního úřadu.
Přestože tedy v úterý padlo v souvislosti s Územním plánem Prostějova na jednání zastupitelstva hodně tvrdých slov, návrh byl nakonec díky hlasům koalice schválen!
PROSTĚJOVSKÝ Večerník se k celé problematice ještě vrátí v příštích vydáních.

Total Comments

  • Basic
  • Zahradnictví Adelovi
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte sezónu prostějovských hokejistů?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pod mostem se maká.

Většina Prostějovanů zřejmě již zaregistrovala, že se pod mostem v Olomoucké ulici pilně pracuje. Bagry a stavební dělníci připravují základy pro „podchod“ pod mostem, který v nebezpečné a dopravně frekventované lokalitě bude sloužit jak cyklistům, tak chodcům. Už aby to bylo!

Sníh přikryl Protivanovsko.

Jaro se pomalu ale jistě ujímá vlády, ovšem pozor! „Paní Zima“ ještě ani zdaleka neřekla poslední slovo. Důkazem toho je středeční chumelenice na Protivanovsku, kde napadlo zhruba pět centimetrů sněhové pokrývky. Silničáři tak měli po delším čase opět práci a děti málem stavěly sněhuláky...

Total Comments

Osobnost týdne

Simona STAŠOVÁ

Dcera Jiřiny Bohdalové byla hlavní postavou divadelní hry Skleněný zvěřinec, kterou skvělá herečka představila se svými kolegy minulé pondělí na prknech Městského divadla v Prostějově.

11 stasova

Total Comments

Číslo týdne

7
Na této příčce skončili sezónu Chance ligy 2018/2019 hokejisté Prostějova. Ani napočtvrté za sebou tak Jestřábi ve druhé nejvyšší soutěži nepřekročili svůj stín a znovu vypadli již ve čtvrtfinále play-off.

Total Comments

Výrok týdne

„ŽE NÁS LIDI BEROU VÁŽNĚ - SMRTELNĚ VÁŽNĚ“

Předseda Klubu vojenské historie Dukla Prostějov Jaroslav Dvořák má o největším úspěchu své organizace zcela jasno...

Total Comments