Dobré dopoledne, dnes je neděle 26.5.2019
svátek slaví Filip,
zítra Valdemar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

24 otvirak_11Tak tomu se říká pořádná řež! Jedním z hlavních bodů programu úterního jednání Zastupitelstva Statutárního města Prostějov byl návrh nového územního plánu. Kdo čekal, že rozvržení města na stavební parcely, obytné či průmyslové zóny a podobně, bude odhlasováno během pár minut, ten se škaredě spletl. A co víc, podle opozičních stran je Územní plán Prostějova natolik špatně vypracovaný, že jednání o něm chtěly dokonce odložit! To se nakonec nestalo, přestože si kvůli němu vjeli pořádně do vlasů i uznávaní architekti...

Jakmile řídící schůze primátor Miroslav Pišťák (ČSSD) otevřel rozpravu k novému územnímu plánu, zřejmě netušil, že diskuze o něm potrvá bezmála dvě hodiny. Kromě jiných se jako jeden z prvních přihlásil o slovo prostějovský architekt František Fröml. „Nový územní plán je časovanou bombou a plný procedurálních chyb. Jestli ho dneska odhlasujete, může se to výrazným způsobem obrátit proti vám. Tento návrh je naprosto zmanipulovaný a hrozí, že město bude muset vracet čtyřmilionovou evropskou dotaci, kterou již obdrželo,“ varoval zastupitele Fröml. „Podstata pochybení je v tom, že dokončený návrh územního plánu, který byl v souladu se stavebním zákonem představen občanům při veřejném projednávání, doznal posléze neoprávněně změn. Zákon přitom připouští pouze úpravy vyvolané veřejným projednáním nebo projednáním s dotčenými orgány státní správy. Pokud zpracovatel územního plánu, architekt Kynčl tvrdí, že změny dělal na základě požadavků vedení města, měl si vyžádat podepsaný podklad, který by byl schválen zastupitelstvem. Místo toho ale na veřejném projednávání předložil jakýsi dokument s vylobbovanými změnami, které se pokusil skrytě vpašovat do územního plánu. Omezil tak jednoznačně právo občanů na podání připomínek. Ze strany pana Kynčla jde o hrubé porušení zákona a také jsem na něho podal oznámení Komoře architektů České republiky,“ šokoval prostějovské zastupitele František Fröml.
Vzápětí prostějovský architekt doporučil komunálním politikům odložit schválení územního plánu s tím, aby nechali Jakuba Kynčla plán bezplatně dopracovat. „Včetně dvouset sedmdesáti připomínek občanů i různých podnikatelských subjektů, které nejsou v tomto návrhu Územního plánu Prostějova zapracovány. Zároveň doporučuji, aby pan Kynčl vrátil městu neoprávněně proplacené finanční prostředky,“ dodal Fröml.
S jeho názory pochopitelně nesouhlasil samotný zpracovatel Územního plánu Prostějova architekt Jakub Kynčl z Brna, jehož služby si magistrát za tímto účelem objednal. „Já se k celé záležitosti vyjádřím jen velice stručně. Je totiž pravda, že pan Fröml na mě podal oznámení na Komoru architektů ČR, a tudíž nyní nemohu svoji práci otevřeně komentovat až do prošetření. Řeknu jen, že vše, co tady pan kolega Fröml řekl, je nesmysl a mnohdy demagogie. I kdybychom chtěli územní plán zmanipulovat či snad dokonce zfalšovat, existuje při jeho tvorbě tolik dalších hráčů v podobě státních orgánů, že by si něco takového ani nikdo nemohl vůbec dovolit,“ uvedl jako odpověď na drsná slova Jakub Kynčl.
„Pan architekt Fröml tady vyřkl hodně tvrdá slova a obvinění. Já jakékoliv pochybení odmítám, celý proces pořizování nového Územního plánu Prostějova proběhl v naprostém souladu se stavebním zákonem. Pan Fröml si tady zřejmě vyřizuje soukromé účty s panem Kynčlem, jde čistě o osobní boj,“ přidala na závěr svůj vlastní názor Hana Dostálová z prostějovského stavebního úřadu.
Přestože tedy v úterý padlo v souvislosti s Územním plánem Prostějova na jednání zastupitelstva hodně tvrdých slov, návrh byl nakonec díky hlasům koalice schválen!
PROSTĚJOVSKÝ Večerník se k celé problematice ještě vrátí v příštích vydáních.

Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Interforst
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Nejsme bezohlední.

Pětačtyřicetiletý Marek Mlčoch děkuje v aktuálním čísle nejen svým blízkým, ale i širokému aparátu záchranářů za svůj život, minulé úterý zavolala na linku 156 žena, která si povšimla seniora s jízdním kolem. Ten v Kolářových sadech bezvládně spadl na zem. Díky včasnému příjezdu sanitky se nestalo nic vážného. Tleskáme!

Skoro nejrizikovější fanoušci.

Vedení prostějovské policie ostře zkritizovalo chování části přívrženců hokejových Jestřábů při utkáních druhé nejvyšší soutěže. Za násilnosti, výtržnosti a majetkové trestné činy už Okresní soud v Prostějově vydal těm nejdivočejším sedm zákazů vstupu do haly, když se hraje zápas!

Total Comments

Osobnost týdne

Jan PŘEUČIL
20 preucil
Fenomenální herec společně se svojí manželkou Evou Hruškovou pobavil ve čtvrtek své fanoušky nejen v prostějovském divadle, ale o den dříve i starší příznivce v domově seniorů v Nerudově ulici při neformální besedě.

Total Comments

Číslo týdne

320 000 000

Tak to je darda! Přesně takto astronomickou sumu požaduje společnost Manthellen po prostějovském magistrátu za údajné porušení obchodní smlovy. Jak známo, záležitost se týká kauzy kolem výstavby Galerie Prostějov v prostoru U Špalíčku.

Total Comments

Výrok týdne

„NESUĎTE, ABYSTE NEBYLI SOUZENI!“

Takto při předávání Cen města Prostějova odpovídal jeden z vyznamenaných exprimátor Miroslav Pišťák na kritiku některých současných opozičních zastupitelů města

Total Comments