Dobré poledne, dnes je úterý 23.7.2019
svátek slaví Libor,
zítra Kristýna
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

36 zesovPřed měsícem Večerník informoval o problému, který může zhatit plány dokončit cyklostezku z Prostějova do Žešova. Zatímco totiž prostějovský magistrát vykupoval všechny potřebné pozemky za tři sta korun za metr čtvereční, římskokatolická farnost v Žešově si postavila podle prvního náměstka primátora Jiřího Pospíšila hlavu a nehodlá jít pod cenu pěti set korun. To však nyní církev zásadně odmítá a rovněž primátor Miroslav Pišťák považuje celou kauzu za nedorozumění. Pravdou ale zůstává, že dodnes není vedení města s církví dohodnuto!

„Pro výstavbu cyklostezky je v tomto případě nutné vykoupit část pozemku o výměře kolem dvou tisíc čtyřset metrů čtverečních, což při požadované ceně pěti set korun za metr činí částku ve výši jednoho milionu dvouset tisíc korun. Město ctí spravedlivý přístup ke všem svým partnerům a vůči občanům plní funkci dobrého hospodáře. Nemůžeme, vzhledem k ostatním výkupům, vyhovět nepřiměřeným cenovým podmínkám zbývajících majitelů. Abych pravdu řekl, zejména přístupu žešovské farnosti vůbec nerozumím,“ prohlásil již před měsícem Jiří Pospíšil, první náměstek primátora Statutárního města Prostějov. Když tehdy Večerník oslovil žešovského kněze Adama Cynarského, ten se přímo zhrozil nad celou kauzou. „To je naprosté nedorozumění, my samozřejmě nechceme a nebudeme bránit něčemu, co bude prospěšné celému Žešovu,“ řekl mimo jiného Cynarski. 

Do začínajícího sporu s magistrátem se vložilo také olomoucké arcibiskupství. „Každého napadne pár důvodů, proč se město takto chová, já to ale komentovat nebudu... Mediální humbuk je jedna věc, realita je ovšem jiná, daleko jednodušší. Původní částka vyšla z předběžných diskusí, ale nic nebylo závazné. Magistrátu jsme nyní poslali dopis, že jsme ochotni a připraveni o ceně jednat a stavbě cyklostezky rozhodně nebudeme bránit,“ prohlásil pro Večerník Jiří Gračka, mluvčí Arcibiskupství olomouckého.

V minulých dnech nás pochopitelně zajímalo, jak se situace v jednání s církví vyvíjí a jaká je vůbec aktuální situace. „Jednal jsem osobně s panem farářem Cynarskim z Žešova. Sdělil jsem mu, že cena pěti set korun je pro město nepřijatelná a nabídl jsem mu, že můžeme celou záležitost řešit i směnou pozemků, tedy metr za metr. Pan farář poslal na město návrh směny s tím, že požaduje ještě doplatek, což ovšem pro nás opět není výhodné. Jedná se přece o směnu orné půdy metr za metr, neboť jde o ornou půdu stejné bonity a stejné ceny. Tento návrh tedy nemůžeme akceptovat,“ informoval o aktuální situaci první náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil. „Také já ale pevně věřím, že se dohodneme...“ 

 

Buďme tedy optimisté, ale kdyby náhodou k dohodě nedošlo, má město ohledně výstavby cyklostezky do Žešova vůbec připraven takzvaný plán B? „Záložní varianta v tomto případě neexistuje, prostě by cyklostezka nemohla být vybudována a to by mě velmi mrzelo, protože v těchto místech je naprostou nezbytností. Ale pevně věřím, že zvítězí zdravý rozum a zájmy občanů,“ uzavřel prozatím toto téma Jiří Pospíšil.

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bavily se tisícovky lidí.

Uplynulý víkend přinesl dvě naprosto velkolepé akce v prostějovského regionu. Keltská noc v plumlovském kempu Žralok i tradiční Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem přilákaly tisíce lidí k návštěvám. Nejen organizátoři tak mohli být spokojeni, vyšlo dokonce i počasí.

Krást je tak jednoduché?

Policisté řeší aktuálně případ, nad kterým zůstává rozum stát. Zatím neznámý drzoun se vloupal do chaty u Mostkovic a vůbec mu nevadilo, že uvnitř spalo hned několik osob! Ty se bohužel neprobudily, takže zloděj si zcela nerušeně pobral věci za 30 tisíc korun, včetně inhalátoru pro astmatiky…

Total Comments

Osobnost týdne

MIRAI
29 mirai
Jednu z největších „pecek“ připravili organizátoři Prostějovského léta minulý čtvrtek, kdy večer na náměstí T. G. Masaryka vystoupila kapela Mirai. O tom, že mezi stovkami fanoušků byla nejvíce zastoupena nejmladší generace, snad není třeba hovořit...

Total Comments

Číslo týdne

4 486
Prostějované se během prvního pololetí tohoto roku výrazně pohoršili ve svém chování. Letos od ledna do konce června řešili strážníci městské policie celkem 4 486 přestupků, což je o 718 případů více než za stejné období roku 2018.

Total Comments

Výrok týdne

„Lidé se nestyděli plakat, také já jsem uronila slzu!

Náměstkyně primátora Milada Sokolová takto v exkluzivním rozhovoru pro Večerník komentovala atmosféru na náměstí při promítání filmu Bohemian Rhapsody.

Total Comments