Příjemnou noc, dnes je pondělí 18.2.2019
svátek slaví Gizela,
zítra Patrik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

36 zesovPřed měsícem Večerník informoval o problému, který může zhatit plány dokončit cyklostezku z Prostějova do Žešova. Zatímco totiž prostějovský magistrát vykupoval všechny potřebné pozemky za tři sta korun za metr čtvereční, římskokatolická farnost v Žešově si postavila podle prvního náměstka primátora Jiřího Pospíšila hlavu a nehodlá jít pod cenu pěti set korun. To však nyní církev zásadně odmítá a rovněž primátor Miroslav Pišťák považuje celou kauzu za nedorozumění. Pravdou ale zůstává, že dodnes není vedení města s církví dohodnuto!

„Pro výstavbu cyklostezky je v tomto případě nutné vykoupit část pozemku o výměře kolem dvou tisíc čtyřset metrů čtverečních, což při požadované ceně pěti set korun za metr činí částku ve výši jednoho milionu dvouset tisíc korun. Město ctí spravedlivý přístup ke všem svým partnerům a vůči občanům plní funkci dobrého hospodáře. Nemůžeme, vzhledem k ostatním výkupům, vyhovět nepřiměřeným cenovým podmínkám zbývajících majitelů. Abych pravdu řekl, zejména přístupu žešovské farnosti vůbec nerozumím,“ prohlásil již před měsícem Jiří Pospíšil, první náměstek primátora Statutárního města Prostějov. Když tehdy Večerník oslovil žešovského kněze Adama Cynarského, ten se přímo zhrozil nad celou kauzou. „To je naprosté nedorozumění, my samozřejmě nechceme a nebudeme bránit něčemu, co bude prospěšné celému Žešovu,“ řekl mimo jiného Cynarski. 

Do začínajícího sporu s magistrátem se vložilo také olomoucké arcibiskupství. „Každého napadne pár důvodů, proč se město takto chová, já to ale komentovat nebudu... Mediální humbuk je jedna věc, realita je ovšem jiná, daleko jednodušší. Původní částka vyšla z předběžných diskusí, ale nic nebylo závazné. Magistrátu jsme nyní poslali dopis, že jsme ochotni a připraveni o ceně jednat a stavbě cyklostezky rozhodně nebudeme bránit,“ prohlásil pro Večerník Jiří Gračka, mluvčí Arcibiskupství olomouckého.

V minulých dnech nás pochopitelně zajímalo, jak se situace v jednání s církví vyvíjí a jaká je vůbec aktuální situace. „Jednal jsem osobně s panem farářem Cynarskim z Žešova. Sdělil jsem mu, že cena pěti set korun je pro město nepřijatelná a nabídl jsem mu, že můžeme celou záležitost řešit i směnou pozemků, tedy metr za metr. Pan farář poslal na město návrh směny s tím, že požaduje ještě doplatek, což ovšem pro nás opět není výhodné. Jedná se přece o směnu orné půdy metr za metr, neboť jde o ornou půdu stejné bonity a stejné ceny. Tento návrh tedy nemůžeme akceptovat,“ informoval o aktuální situaci první náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil. „Také já ale pevně věřím, že se dohodneme...“ 

 

Buďme tedy optimisté, ale kdyby náhodou k dohodě nedošlo, má město ohledně výstavby cyklostezky do Žešova vůbec připraven takzvaný plán B? „Záložní varianta v tomto případě neexistuje, prostě by cyklostezka nemohla být vybudována a to by mě velmi mrzelo, protože v těchto místech je naprostou nezbytností. Ale pevně věřím, že zvítězí zdravý rozum a zájmy občanů,“ uzavřel prozatím toto téma Jiří Pospíšil.

Total Comments

  • Prohlídky Kostel
  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments