Dobré odpoledne, dnes je pátek 21.9.2018
svátek slaví Matouš,
zítra Darina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

36 zesovPřed měsícem Večerník informoval o problému, který může zhatit plány dokončit cyklostezku z Prostějova do Žešova. Zatímco totiž prostějovský magistrát vykupoval všechny potřebné pozemky za tři sta korun za metr čtvereční, římskokatolická farnost v Žešově si postavila podle prvního náměstka primátora Jiřího Pospíšila hlavu a nehodlá jít pod cenu pěti set korun. To však nyní církev zásadně odmítá a rovněž primátor Miroslav Pišťák považuje celou kauzu za nedorozumění. Pravdou ale zůstává, že dodnes není vedení města s církví dohodnuto!

„Pro výstavbu cyklostezky je v tomto případě nutné vykoupit část pozemku o výměře kolem dvou tisíc čtyřset metrů čtverečních, což při požadované ceně pěti set korun za metr činí částku ve výši jednoho milionu dvouset tisíc korun. Město ctí spravedlivý přístup ke všem svým partnerům a vůči občanům plní funkci dobrého hospodáře. Nemůžeme, vzhledem k ostatním výkupům, vyhovět nepřiměřeným cenovým podmínkám zbývajících majitelů. Abych pravdu řekl, zejména přístupu žešovské farnosti vůbec nerozumím,“ prohlásil již před měsícem Jiří Pospíšil, první náměstek primátora Statutárního města Prostějov. Když tehdy Večerník oslovil žešovského kněze Adama Cynarského, ten se přímo zhrozil nad celou kauzou. „To je naprosté nedorozumění, my samozřejmě nechceme a nebudeme bránit něčemu, co bude prospěšné celému Žešovu,“ řekl mimo jiného Cynarski. 

Do začínajícího sporu s magistrátem se vložilo také olomoucké arcibiskupství. „Každého napadne pár důvodů, proč se město takto chová, já to ale komentovat nebudu... Mediální humbuk je jedna věc, realita je ovšem jiná, daleko jednodušší. Původní částka vyšla z předběžných diskusí, ale nic nebylo závazné. Magistrátu jsme nyní poslali dopis, že jsme ochotni a připraveni o ceně jednat a stavbě cyklostezky rozhodně nebudeme bránit,“ prohlásil pro Večerník Jiří Gračka, mluvčí Arcibiskupství olomouckého.

V minulých dnech nás pochopitelně zajímalo, jak se situace v jednání s církví vyvíjí a jaká je vůbec aktuální situace. „Jednal jsem osobně s panem farářem Cynarskim z Žešova. Sdělil jsem mu, že cena pěti set korun je pro město nepřijatelná a nabídl jsem mu, že můžeme celou záležitost řešit i směnou pozemků, tedy metr za metr. Pan farář poslal na město návrh směny s tím, že požaduje ještě doplatek, což ovšem pro nás opět není výhodné. Jedná se přece o směnu orné půdy metr za metr, neboť jde o ornou půdu stejné bonity a stejné ceny. Tento návrh tedy nemůžeme akceptovat,“ informoval o aktuální situaci první náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil. „Také já ale pevně věřím, že se dohodneme...“ 

 

Buďme tedy optimisté, ale kdyby náhodou k dohodě nedošlo, má město ohledně výstavby cyklostezky do Žešova vůbec připraven takzvaný plán B? „Záložní varianta v tomto případě neexistuje, prostě by cyklostezka nemohla být vybudována a to by mě velmi mrzelo, protože v těchto místech je naprostou nezbytností. Ale pevně věřím, že zvítězí zdravý rozum a zájmy občanů,“ uzavřel prozatím toto téma Jiří Pospíšil.

Total Comments

 • Restaurant Day
 • zlechov
 • supersektor
 • kostelec n h
 • Interforst
 • ČSSD - Božena Sekaninová
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments