Dobré odpoledne, dnes je středa 19.9.2018
svátek slaví Zita,
zítra Oleg
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

37 autobusNa tiskové konferenci po svém úterním jednání prostějovští radní s předstihem zveřejnili částku, která bude magistrátem proplacena společnosti FTL jako úhrada prokazatelné ztráty v městské hromadné dopravě pro příští rok 2015. Jak vyšlo najevo, radnice v tomto případě sáhne do kasy o něco hlouběji než tomu bylo v letošním roce. A půjde na první pohled o docela astronomickou částku přesahující devatenáct milionů korun!

Podle radních je ovšem zmíněné navýšení v souladu s dlouhodobě uzavřenou smlouvou o provozu MHD s uvedenou společností. Ztráta totiž bude vyšší z důvodu předpokládaného zvýšení spotřební daně za plyn a také proto, že FTL chystá navýšení počtu autobusových linek. „Prokazatelná ztráta v městské hromadné dopravě se vypočítává na základě zákona o veřejných službách, přičemž vyjadřuje rozdíl mezi náklady a zisky dopravce. Ztráta se zjišťuje odhadem předpokládaného vývoje finančních nákladů pro příští rok. Právě pro rok 2015 předpokládá Česká národní banka zvýšení inflace zhruba o dvě procenta a hlavně bude navýšena spotřební daň na zemní plyn. A jak všichni víme, v Prostějově máme všechny autobusy právě na plynový pohon. Navíc společnost FTL přistoupila na požadavek magistrátu a mnoha obyvatel města zvýšit počet autobusových linek. Například do průmyslové zóny v Kralickém háji, ale rovněž do Čechovic a Domamyslic. Jedna z linek navíc bude upravena tak, aby lidé i z okrajových částí města stihli divadelní představení konaná v sedm hodin večer, což v minulosti byla celkem potíž,“ vysvětlila veškeré novinky spojené se zajištěním městské hromadné dopravy pro příští rok Alena Rašková, náměstkyně primátora Statutárního města Prostějova.

V letošním roce doplácelo město na hromadnou dopravu celkem 18 902 000 korun, předpokládané výdaje na ten příští jsou 19 214 000 korun. „Jedná se tedy o navýšení o tři sta dvanáct tisíc korun, což je nárůst o 1,6 procenta. Zároveň si ale musíme uvědomit, že dochází k rozšíření počtu najetých kilometrů o patnáct tisíc kilometrů, celkový odhad počtu najetých kilometrů v městské hromadné dopravě pro rok 2015 je osm set tisíc kilometrů,“ vypočítala dále Rašková.

Městskou hromadnou dopravu v Prostějově provozuje společnost First Transport Lines, a to na základě rámcové smlouvy až do konce roku 2023 s konkretizovanými smluvními dodatky vždy na období příslušného kalendářního roku. Předmětem spolupráce je provozování patnácti linek městské hromadné dopravy, a to za úhradu prokazatelné ztráty, která jejich provozem vznikne. „Ve smlouvě je také jasně řečeno, že ztráta se může navyšovat pouze za předpokladu, že se zvýší ceny pohonných hmot nebo dojde k inflaci. A přesně tyto důvody nyní nastaly,“ doplnil Miroslav Pišťák, primátor Statutárního města Prostějova.

Total Comments

  • Interforst
  • pvecko
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments