Dobré odpoledne, dnes je středa 14.11.2018
svátek slaví Sáva,
zítra Leopold
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

37 autobusNa tiskové konferenci po svém úterním jednání prostějovští radní s předstihem zveřejnili částku, která bude magistrátem proplacena společnosti FTL jako úhrada prokazatelné ztráty v městské hromadné dopravě pro příští rok 2015. Jak vyšlo najevo, radnice v tomto případě sáhne do kasy o něco hlouběji než tomu bylo v letošním roce. A půjde na první pohled o docela astronomickou částku přesahující devatenáct milionů korun!

Podle radních je ovšem zmíněné navýšení v souladu s dlouhodobě uzavřenou smlouvou o provozu MHD s uvedenou společností. Ztráta totiž bude vyšší z důvodu předpokládaného zvýšení spotřební daně za plyn a také proto, že FTL chystá navýšení počtu autobusových linek. „Prokazatelná ztráta v městské hromadné dopravě se vypočítává na základě zákona o veřejných službách, přičemž vyjadřuje rozdíl mezi náklady a zisky dopravce. Ztráta se zjišťuje odhadem předpokládaného vývoje finančních nákladů pro příští rok. Právě pro rok 2015 předpokládá Česká národní banka zvýšení inflace zhruba o dvě procenta a hlavně bude navýšena spotřební daň na zemní plyn. A jak všichni víme, v Prostějově máme všechny autobusy právě na plynový pohon. Navíc společnost FTL přistoupila na požadavek magistrátu a mnoha obyvatel města zvýšit počet autobusových linek. Například do průmyslové zóny v Kralickém háji, ale rovněž do Čechovic a Domamyslic. Jedna z linek navíc bude upravena tak, aby lidé i z okrajových částí města stihli divadelní představení konaná v sedm hodin večer, což v minulosti byla celkem potíž,“ vysvětlila veškeré novinky spojené se zajištěním městské hromadné dopravy pro příští rok Alena Rašková, náměstkyně primátora Statutárního města Prostějova.

V letošním roce doplácelo město na hromadnou dopravu celkem 18 902 000 korun, předpokládané výdaje na ten příští jsou 19 214 000 korun. „Jedná se tedy o navýšení o tři sta dvanáct tisíc korun, což je nárůst o 1,6 procenta. Zároveň si ale musíme uvědomit, že dochází k rozšíření počtu najetých kilometrů o patnáct tisíc kilometrů, celkový odhad počtu najetých kilometrů v městské hromadné dopravě pro rok 2015 je osm set tisíc kilometrů,“ vypočítala dále Rašková.

Městskou hromadnou dopravu v Prostějově provozuje společnost First Transport Lines, a to na základě rámcové smlouvy až do konce roku 2023 s konkretizovanými smluvními dodatky vždy na období příslušného kalendářního roku. Předmětem spolupráce je provozování patnácti linek městské hromadné dopravy, a to za úhradu prokazatelné ztráty, která jejich provozem vznikne. „Ve smlouvě je také jasně řečeno, že ztráta se může navyšovat pouze za předpokladu, že se zvýší ceny pohonných hmot nebo dojde k inflaci. A přesně tyto důvody nyní nastaly,“ doplnil Miroslav Pišťák, primátor Statutárního města Prostějova.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • interforst
  • pv_zima
  • toray
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments