Dobré poledne, dnes je středa 24.4.2019
svátek slaví Jiří,
zítra Marek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

37 autobusNa tiskové konferenci po svém úterním jednání prostějovští radní s předstihem zveřejnili částku, která bude magistrátem proplacena společnosti FTL jako úhrada prokazatelné ztráty v městské hromadné dopravě pro příští rok 2015. Jak vyšlo najevo, radnice v tomto případě sáhne do kasy o něco hlouběji než tomu bylo v letošním roce. A půjde na první pohled o docela astronomickou částku přesahující devatenáct milionů korun!

Podle radních je ovšem zmíněné navýšení v souladu s dlouhodobě uzavřenou smlouvou o provozu MHD s uvedenou společností. Ztráta totiž bude vyšší z důvodu předpokládaného zvýšení spotřební daně za plyn a také proto, že FTL chystá navýšení počtu autobusových linek. „Prokazatelná ztráta v městské hromadné dopravě se vypočítává na základě zákona o veřejných službách, přičemž vyjadřuje rozdíl mezi náklady a zisky dopravce. Ztráta se zjišťuje odhadem předpokládaného vývoje finančních nákladů pro příští rok. Právě pro rok 2015 předpokládá Česká národní banka zvýšení inflace zhruba o dvě procenta a hlavně bude navýšena spotřební daň na zemní plyn. A jak všichni víme, v Prostějově máme všechny autobusy právě na plynový pohon. Navíc společnost FTL přistoupila na požadavek magistrátu a mnoha obyvatel města zvýšit počet autobusových linek. Například do průmyslové zóny v Kralickém háji, ale rovněž do Čechovic a Domamyslic. Jedna z linek navíc bude upravena tak, aby lidé i z okrajových částí města stihli divadelní představení konaná v sedm hodin večer, což v minulosti byla celkem potíž,“ vysvětlila veškeré novinky spojené se zajištěním městské hromadné dopravy pro příští rok Alena Rašková, náměstkyně primátora Statutárního města Prostějova.

V letošním roce doplácelo město na hromadnou dopravu celkem 18 902 000 korun, předpokládané výdaje na ten příští jsou 19 214 000 korun. „Jedná se tedy o navýšení o tři sta dvanáct tisíc korun, což je nárůst o 1,6 procenta. Zároveň si ale musíme uvědomit, že dochází k rozšíření počtu najetých kilometrů o patnáct tisíc kilometrů, celkový odhad počtu najetých kilometrů v městské hromadné dopravě pro rok 2015 je osm set tisíc kilometrů,“ vypočítala dále Rašková.

Městskou hromadnou dopravu v Prostějově provozuje společnost First Transport Lines, a to na základě rámcové smlouvy až do konce roku 2023 s konkretizovanými smluvními dodatky vždy na období příslušného kalendářního roku. Předmětem spolupráce je provozování patnácti linek městské hromadné dopravy, a to za úhradu prokazatelné ztráty, která jejich provozem vznikne. „Ve smlouvě je také jasně řečeno, že ztráta se může navyšovat pouze za předpokladu, že se zvýší ceny pohonných hmot nebo dojde k inflaci. A přesně tyto důvody nyní nastaly,“ doplnil Miroslav Pišťák, primátor Statutárního města Prostějova.

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments