Dobré odpoledne, dnes je středa 21.11.2018
svátek slaví Albert,
zítra Cecílie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

01 namestiJiž v závěru loňského roku Večerník informoval o výši stavebních investic v roce 2015, které mají v Prostějově dosáhnout úctyhodné sumy 190 milionů korun. Jak ovšem prostějovský primátor Miroslav Pišťák aktuálně připomíná, tak velký peníz by nebylo možné zapojit bez finančních rezerv. Pro kolik milionů se tedy bude muset sáhnout do úspor? Konkrétně to bude dvaadevadesát! První muž radnice zároveň Večerníku prozradil, co že bude pro město během nadcházejících dvanácti měsíců v rámci stavebních investic prioritou.

Sto devadesát milionů korun na stavební investice v roce 2015 by nám mohla závidět všechna města podobné velikosti. „Je to opravdu hodně a musím přiznat, že mi uvedená skutečnost dělá velkou radost. Zároveň ale je třeba jedním dechem dodat, že nebýt výrazného sáhnutí pro potřebné peníze do finančních rezerv města, nemohli bychom s tak vysokými investicemi počítat a už vůbec bychom neměli vyrovnaný rozpočet. Celkem musíme vzít z úspor městské pokladny částku dvaadevadesát milionů korun,“ potvrdil Miroslav Pišťák, primátor Statutárního města Prostějova.
Na otázku Večerníku, zda tyto velké peníze nebudou někde chybět, zakroutil první muž magistrátu hlavou. „Skutečně nebudou. Rezervy města sice nejsou bezedné, ale nějaký milion korun nám tam ještě zbude. A oprávněně předpokládám, že až budeme v první polovině roku provádět hodnocení hospodaření, dopadne všechno velmi dobře a město Prostějov bude mít dostatek finančních prostředků na věci, které potřebuje,“ konstatoval s úsměvem Pišťák.
Jak nám dále prozradil, nejvíce peněz se letos „nasype“ do rekonstrukce radnice a náměstí T. G. Masaryka. „V případě generální opravy fasády a celé čelní strany radnice počítáme s částkou čtrnácti milionů korun, na revitalizaci náměstí padne šestnáct milionů. Z dalších investic mohu uvést dokončení propojení Anglické ulice s jižním kvadrantem, na něž je vyčleněno dvanáct milionů korun. Dalších devět letos investujeme do prostějovského zámku, z nichž za pět bude vybudována nová dlažba na nádvoří a opraveny další vnitřní prostory zámku, čtyři miliony bude stát rekonstrukce zámeckého oplocení. Někomu se tak může zdát, že náš zámek je takzvaná bezedná díra, protože jsme do něj za posledních sedm nebo osm let investovali už přes sto padesát milionů. Ale já vždycky říkám, co jednou začalo, určitě taky někdy skončí...,“ poskytl konkrétní částky investičních záměrů magistrátu Miroslav Pišťák. Ten také postupně vypočítával, že na regeneraci sídliště Šárka jsou v letošním rozpočtu vyčleněny tři miliony korun, na stejnou investici Tylovy ulice a okolí osm milionů, za pět a půl milionu se budou opravovat dětská hřiště u mateřských škol, energeticky úsporná opatření se budou provádět v mateřské škole ve Smetanově ulici za devět milionů, v mateřince v Melantrichově ulici za pět milionů a stejně tak pět milionů poputuje na stejný účel do mateřské školy v Moravské ulici. „Když se podívám na dlouhý seznam dalších stavebních investic, musím také zmínit dopravní opatření, které jsme schválili v souvislosti se severní obslužnou komunikací. Hodláme zde položit takzvaný tichý asfalt, který se už osvědčil na mnohých místech Prostějova včetně rychlostní komunikace. Tři miliony korun jsou vyčleněny na demolici části Jezdeckých kasáren a zakonzervování hlavní budovy. Za zmínku určitě stojí plán výstavby víceúčelového hřiště v Čechovicích za pět a půl milionu korun,“ prozradil ke konci výčtu Miroslav Pišťák.
Večerník se samozřejmě prostějovského primátora nemohl nezeptat na jeho hodnocení rekonstrukce náměstí T. G. Masaryka, která byla zahájena už začátkem listopadu loňského roku a letos tedy bude stát městskou pokladnu dalších šestnáct milionů korun. Zejména jde o dlažbu přímo před radnicí, která už musela být čtyřikrát rozebrána, protože dlaždiči firmy Skanska neodvedli kvalitní práci.
„S touto dlažbou nemůže být spokojen nikdo! Momentálně vypadá jako hotová, ale ani na pátý pokus není podle mě kvalitně položena. Předpokládám, že řada úseků nově vydlážděného prostoru bude muset být brzy opět rozebrána a dlažba položena znovu. Jak totiž stavební dozor zjistil, při deštích se bude na několika místech shromažďovat voda, což je nepřípustné. Bohužel, výběr stavební firmy se moc nepovedl, ale fór je v tom, že veškeré opravy budou dělníci provádět zadarmo,“ uzavřel primátor statutárního města Prostějova.
02 zamek

Total Comments

  • Zámecké Vánoce
  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte podzimní vystoupení 1.SK Prostějov ve druhé nejvyšší soutěži?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

České dráhy se „probudily“. 

V případě Českých drah to platí skutečně skoro na den. Vloni v listopadu prostějovské zastupitelstvo schválilo peníze na odkup pozemků za místním nádražím. A nyní České dráhy Večerník ubezpečily, že konečně podepíší kupní smlouvu. No, sláva!

Umí mluvit?

Novou ředitelkou prostějovského muzea se stala někdejší zaměstnankyně informačního centra magistrátu a následně sociální pracovnice Soňa Provazová. Přestože jsme ji už před více jak před dvěma týdny požádali o rozhovor, odpovědí jsme se zatím nedočkali. Hned první kontakt tak naznačil, že komunikace nebude zřejmě její silnou stránkou...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Adéla Jánská

 
janska copyProfesorka, která vyučuje malbu na Střední škole designu a módy, Prostějov, byla jednou z hlavních postav úterní slavnosti, při níž byl na stěnu v obřadní síni prostějovské radnice umístěn obraz exprimátorky Aleny Raškové. Právě tato dáma je totiž jeho autorem. .

Total Comments

Číslo týdne

 3000000
Srážka dvou kamionů a dodávky minulé úterý v noci způsobila až do středečních odpoledních hodin dopravní kolaps nejen na dálnici, ale i přímo v Prostějově. Škoda na vozidlech, která po obrovském požáru lehla popelem, je vyčíslena na tři miliony korun.

Total Comments

Výrok týdne

PIŠTE OBJEKTIVNĚ, MY K VÁM BUDEME URČITĚ OTEVŘENÍ!“

Přání primátora Statutárního města Prostějov Františka Jury při první tiskové konferenci nové rady...
PÍŠEME A BUDEME NADÁLE!

Total Comments