Příjemnou noc, dnes je pátek 21.9.2018
svátek slaví Matouš,
zítra Darina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

01 namestiJiž v závěru loňského roku Večerník informoval o výši stavebních investic v roce 2015, které mají v Prostějově dosáhnout úctyhodné sumy 190 milionů korun. Jak ovšem prostějovský primátor Miroslav Pišťák aktuálně připomíná, tak velký peníz by nebylo možné zapojit bez finančních rezerv. Pro kolik milionů se tedy bude muset sáhnout do úspor? Konkrétně to bude dvaadevadesát! První muž radnice zároveň Večerníku prozradil, co že bude pro město během nadcházejících dvanácti měsíců v rámci stavebních investic prioritou.

Sto devadesát milionů korun na stavební investice v roce 2015 by nám mohla závidět všechna města podobné velikosti. „Je to opravdu hodně a musím přiznat, že mi uvedená skutečnost dělá velkou radost. Zároveň ale je třeba jedním dechem dodat, že nebýt výrazného sáhnutí pro potřebné peníze do finančních rezerv města, nemohli bychom s tak vysokými investicemi počítat a už vůbec bychom neměli vyrovnaný rozpočet. Celkem musíme vzít z úspor městské pokladny částku dvaadevadesát milionů korun,“ potvrdil Miroslav Pišťák, primátor Statutárního města Prostějova.
Na otázku Večerníku, zda tyto velké peníze nebudou někde chybět, zakroutil první muž magistrátu hlavou. „Skutečně nebudou. Rezervy města sice nejsou bezedné, ale nějaký milion korun nám tam ještě zbude. A oprávněně předpokládám, že až budeme v první polovině roku provádět hodnocení hospodaření, dopadne všechno velmi dobře a město Prostějov bude mít dostatek finančních prostředků na věci, které potřebuje,“ konstatoval s úsměvem Pišťák.
Jak nám dále prozradil, nejvíce peněz se letos „nasype“ do rekonstrukce radnice a náměstí T. G. Masaryka. „V případě generální opravy fasády a celé čelní strany radnice počítáme s částkou čtrnácti milionů korun, na revitalizaci náměstí padne šestnáct milionů. Z dalších investic mohu uvést dokončení propojení Anglické ulice s jižním kvadrantem, na něž je vyčleněno dvanáct milionů korun. Dalších devět letos investujeme do prostějovského zámku, z nichž za pět bude vybudována nová dlažba na nádvoří a opraveny další vnitřní prostory zámku, čtyři miliony bude stát rekonstrukce zámeckého oplocení. Někomu se tak může zdát, že náš zámek je takzvaná bezedná díra, protože jsme do něj za posledních sedm nebo osm let investovali už přes sto padesát milionů. Ale já vždycky říkám, co jednou začalo, určitě taky někdy skončí...,“ poskytl konkrétní částky investičních záměrů magistrátu Miroslav Pišťák. Ten také postupně vypočítával, že na regeneraci sídliště Šárka jsou v letošním rozpočtu vyčleněny tři miliony korun, na stejnou investici Tylovy ulice a okolí osm milionů, za pět a půl milionu se budou opravovat dětská hřiště u mateřských škol, energeticky úsporná opatření se budou provádět v mateřské škole ve Smetanově ulici za devět milionů, v mateřince v Melantrichově ulici za pět milionů a stejně tak pět milionů poputuje na stejný účel do mateřské školy v Moravské ulici. „Když se podívám na dlouhý seznam dalších stavebních investic, musím také zmínit dopravní opatření, které jsme schválili v souvislosti se severní obslužnou komunikací. Hodláme zde položit takzvaný tichý asfalt, který se už osvědčil na mnohých místech Prostějova včetně rychlostní komunikace. Tři miliony korun jsou vyčleněny na demolici části Jezdeckých kasáren a zakonzervování hlavní budovy. Za zmínku určitě stojí plán výstavby víceúčelového hřiště v Čechovicích za pět a půl milionu korun,“ prozradil ke konci výčtu Miroslav Pišťák.
Večerník se samozřejmě prostějovského primátora nemohl nezeptat na jeho hodnocení rekonstrukce náměstí T. G. Masaryka, která byla zahájena už začátkem listopadu loňského roku a letos tedy bude stát městskou pokladnu dalších šestnáct milionů korun. Zejména jde o dlažbu přímo před radnicí, která už musela být čtyřikrát rozebrána, protože dlaždiči firmy Skanska neodvedli kvalitní práci.
„S touto dlažbou nemůže být spokojen nikdo! Momentálně vypadá jako hotová, ale ani na pátý pokus není podle mě kvalitně položena. Předpokládám, že řada úseků nově vydlážděného prostoru bude muset být brzy opět rozebrána a dlažba položena znovu. Jak totiž stavební dozor zjistil, při deštích se bude na několika místech shromažďovat voda, což je nepřípustné. Bohužel, výběr stavební firmy se moc nepovedl, ale fór je v tom, že veškeré opravy budou dělníci provádět zadarmo,“ uzavřel primátor statutárního města Prostějova.
02 zamek

Total Comments

  • zlechov
  • supersektor
  • koselec n h
  • Interforst
  • pvecko
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments