Dobrý večer, dnes je čtvrtek 27.2.2020
svátek slaví Alexandr,
zítra Lumír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Antonín Frgal patří k těm starostům v regionu, kteří nejsou pro svou funkci dlouhodobě uvolněni. Dvaapade-sátiletý první muž Skalky tak vedle své veřejnosprávní činnosti pracuje v Zemědělském družstvu Klenovice na Hané na úseku mechanizace. Skloubit výkon funkce starosty a pracovní povinnosti se mu dlouhodobě daří. A to má ještě doma v relativně početné rodině tři dcery.

Kolikáté období jste ve funkci starosty a co považujete za největší úspěch během této doby?
„Patřím k déle sloužícím starostům, do funkce jsem nastoupil poprvé v roce 2002, takže po posledních volbách jsem začal už své čtvrté funkční období. Zkušeností jsem za tu dobu nasbíral už poměrně hodně. Za úspěchy považuji všechny akce, které se nám podařily úspěšně realizovat. Velmi rád jsem třeba za projekt tři v jednom.“
To zní spíše jako marketingový slogan...?
„No vidíte, a přitom jsme tímto projektem vyřešili nejbolestnější problém dětí v naší obci, a to vytvořením prostoru pro společná setkávání v klubovně a dětském koutku. Druhým důležitým přínosem projektu je prostornější knihovna, která se stala moderním zařízením, které vytváří návštěvníkům příjemné prostředí.“
Co dalšího jste v minulém funkčním období realizovali?
„Snažíme se postarat i o památky v obci, takže jsme rekonstruovali kamenný kříž u kaple svatého Jana Křtitele uprostřed obce a další kříž u hřbitova. Pořídili jsme také digitální rozhlasovou ústřednu včetně reproduktorů a modernizovali tenisový kurt pro více druhů sportu, takže nyní lze hrát i malou kopanou, florbal, volejbal či nohejbal. V lázeňském parku vznikl fitness pro všechny generace.“
S jakými předsevzetími jste přijal opětovnou kandidaturu do zastupitelstva a poté na úřad starosty?
„Ve většině případů přesahují stěžejní investiční akce jedno funkční období. Ve Skalce jsme v tom minulém zahájili projekt ´Obec Skalka-splašková kanalizace a ČOV´. Přiznám se, že hlavní motivací pokračovat v práci pro obec bylo právě dokončení tohoto započatého projektu, který řeší odvedení a vyčištění splaškové vody od 235 stálých obyvatel. Pro zajímavost, délka stokové sítě je téměř tři kilometry.“
Na co se hodláte zaměřit v tomto volebním období?
„Jak jsem zmínil už v předchozí odpovědi, prioritou je dokončení kanalizace a čističky. Dotáhnout do konce chceme samozřejmě i další rozpracované úkoly. Dále je zapotřebí vyřešit koupaliště, revitalizovat chodníky a ostatní infrastrukturu v obci.“
Skalka je na Hané ojedinělá svým lázeňstvím. Jak se snaží obec využívat této výhody?
„Lázně jsou především vítanou pracovní příležitostí pro naše obyvatele. Že by to jinak byla nějaká obzvláštní výhoda, se říci nedá, spíše je to pro obec závazek. Lázeňští hosté jsou zvyklí na určitou úroveň poskytovaných služeb a my se je musíme neustále snažit na tomto standardu udržet. Lázeňství není pouze o procedurách, ale host se musí v areálu dobře cítit, proto je naší snahou mít co nejpříjemnější intravilán obce.“
Malé obce obvykle trpí odlivem obyvatelstva do měst. Je to i případ Skalky? A jak se snažíte přilákat nové perspektivní obyvatele nebo spíš chcete zachovat Skalku jako klidné lázeňské místo?
„Dlouhodobou snahou obecního zastupitelstva je, aby obec byla příjemné místo ke klidnému žití. Neřekl bych, že by mladí z naší obce přesídlovali do měst. Snažíme se v nich od mládí pěstovat pocit sounáležitosti s naší obcí, takže to jsou spíše patrioti.“

Total Comments

  • Doka izol
  • Ples Jevíčko
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V ZAHRANIČNÍCH RESTAURACÍCH?

P3_mnamky
2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Domy po cikánech zmizí.

Až tři miliony korun hodlají v Hradčanech-Kobeřicích investovat do demolice ohyzdných nemovitostí, které v obci zůstaly po vystěhování nepřizpůsobivých občanů a jsou zcela neobyvatelné. Po zbourání domů hodlají místní zastupitelé na uvolněném místě vybudovat okrasný park.

Radary zpět do akce!

V tichosti a režimu přísného utajení upekli prostějovští radní plán, dle něhož se v co nejzazší době má na silnicích opět měřit formou tzv. ptačích budek Ty jsou přitom již dobrých devět roků mimo provoz a v posledních letech se mluvilo o jejich zcela odlišném využití. A ejhle, bude se prý znovu fotit!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ VYKOUKAL
06 pawlovska

To jsou věci! Sportovní manažer Jestřábů se uplynulou sobotu vrátil po osmi sezónách na led a ve věku, kdy brzy oslaví 49. narozeniny, se stal nejstarším hráčem historie, který oblékl dres Prostějova v soutěžním utkání.

Total Comments

Číslo týdne

104

Úctyhodných sto čtyř roků se takřka dožila Josefa Schlesingerová, která byla nejstarší občankou města Prostějova. Minulé úterý bohužel její srdce dotlouklo.

Total Comments

Výrok týdne

„DVA MĚSÍCE JEDL MIXOVANOU STRAVU“

U Okresního soudu v Prostějově vypovídala v případu Jiřího Otáhala alias „kanibala“ jeho exmilenka. A z některých slov šel mráz po zádech…

Total Comments