Dobrý večer, dnes je středa 23.9.2020
svátek slaví Berta,
zítra Jaromír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Magistrát připravuje protipovodňová opatření ve Vrahovicích, čímž chce vyřešit dlouhodobý problém s vyléváním Romže, která zaplavuje blízké zahrady a domy. Zástupci Spolku za staré Vrahovice se bojí, že může dojít ke zničení arboreta, jenž tu v uplynulých pěti letech ve svém volném čase pracně budovali a které po letech dřiny chtějí v polovině června slavnostně otevřít.

„Přijde mi to jako zlý sen. Dozvěděli jsme se, že se bude možná v rámci protipovodňových opatření rozšiřovat koryto Romže a tudíž dojde ke zničení části arboreta Vrahovice. Znamenalo by to, že spousta peněz, práce a volného času, které jsme v posledních letech obětovali, přijde vniveč. Přestože se jedná o zásah do pozemků, které užíváme, nikdo nás o tomto projektu přímo neinformoval a dozvídáme se to z druhé ruky. Budeme se snažit zjistit o tom více a proti tomuto záměru protestovat,“ vyjádřil se pro Večerník Tomáš Peka, předseda Spolku za staré Vrahovice. Nadšenci a místní patrioti začali
s pracemi na pozemcích, které si pronajali od města před více jak pěti lety. „Od začátku jsme věděli, že zeleň sázíme v záplavové zóně a tomu jsme přizpůsobili výběr stromů z Asie a Jižní Ameriky, které se se záplavami umí vypořádat. Navíc právě naše arboretum slouží jako svého druhu protipovodňové opatření, stromy vodu částečně zadrží a podmáčení jim nevadí,“ dodal Tomáš Peka podle něhož by pomohlo, kdyby se koryto Romže pravidelně čistilo tak, jak se tomu dělo v minulosti.
„Pokud město chce, aby nedocházelo k povodním, proč povoluje stavební parcely na bažinaté půdě v záplavových zónách? Nová výstavba v záplavových zónách ohrožuje současné obyvatele domů u potoka, protože se voda při záplavách nemá kam rozlévat. Kdyby se z pole, které bylo opakovaně celé pod vodou, udělal suchý poldr, bylo by to lepší řešení než rozšiřovat koryto, přičemž tak brát lidem jejich zahrady a nám kus arboreta,“ uzavřel Tomáš Peka.
Město upozorňuje, že projekt protipovodňových opatření je dosud ve fázi návrhu. Své námitky proti němu vrahovičtí patrioti i všichni ostatní budou moci vznést na veřejném projednání. „To se bude konat v úterý 9.devátého června od sedmnácti hodin v objektu ZŠ na ulici Majakovského ve Vrahovicích. Protipovodňová opatření se přitom nebudou týkat pouze Vrahovic, ale i Kostelce na Hané a dalších obcí,“ upřesnila Jana Gáborová, tisková mluvčí magistrátu Statutárního města Prostějova.

Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-