Dobrý večer, dnes je úterý 18.2.2020
svátek slaví Gizela,
zítra Patrik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Magistrát připravuje protipovodňová opatření ve Vrahovicích, čímž chce vyřešit dlouhodobý problém s vyléváním Romže, která zaplavuje blízké zahrady a domy. Zástupci Spolku za staré Vrahovice se bojí, že může dojít ke zničení arboreta, jenž tu v uplynulých pěti letech ve svém volném čase pracně budovali a které po letech dřiny chtějí v polovině června slavnostně otevřít.

„Přijde mi to jako zlý sen. Dozvěděli jsme se, že se bude možná v rámci protipovodňových opatření rozšiřovat koryto Romže a tudíž dojde ke zničení části arboreta Vrahovice. Znamenalo by to, že spousta peněz, práce a volného času, které jsme v posledních letech obětovali, přijde vniveč. Přestože se jedná o zásah do pozemků, které užíváme, nikdo nás o tomto projektu přímo neinformoval a dozvídáme se to z druhé ruky. Budeme se snažit zjistit o tom více a proti tomuto záměru protestovat,“ vyjádřil se pro Večerník Tomáš Peka, předseda Spolku za staré Vrahovice. Nadšenci a místní patrioti začali
s pracemi na pozemcích, které si pronajali od města před více jak pěti lety. „Od začátku jsme věděli, že zeleň sázíme v záplavové zóně a tomu jsme přizpůsobili výběr stromů z Asie a Jižní Ameriky, které se se záplavami umí vypořádat. Navíc právě naše arboretum slouží jako svého druhu protipovodňové opatření, stromy vodu částečně zadrží a podmáčení jim nevadí,“ dodal Tomáš Peka podle něhož by pomohlo, kdyby se koryto Romže pravidelně čistilo tak, jak se tomu dělo v minulosti.
„Pokud město chce, aby nedocházelo k povodním, proč povoluje stavební parcely na bažinaté půdě v záplavových zónách? Nová výstavba v záplavových zónách ohrožuje současné obyvatele domů u potoka, protože se voda při záplavách nemá kam rozlévat. Kdyby se z pole, které bylo opakovaně celé pod vodou, udělal suchý poldr, bylo by to lepší řešení než rozšiřovat koryto, přičemž tak brát lidem jejich zahrady a nám kus arboreta,“ uzavřel Tomáš Peka.
Město upozorňuje, že projekt protipovodňových opatření je dosud ve fázi návrhu. Své námitky proti němu vrahovičtí patrioti i všichni ostatní budou moci vznést na veřejném projednání. „To se bude konat v úterý 9.devátého června od sedmnácti hodin v objektu ZŠ na ulici Majakovského ve Vrahovicích. Protipovodňová opatření se přitom nebudou týkat pouze Vrahovic, ale i Kostelce na Hané a dalších obcí,“ upřesnila Jana Gáborová, tisková mluvčí magistrátu Statutárního města Prostějova.

Total Comments

  • Ples Jevíčko
  • gatta
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments