Dobrý podvečer, dnes je pátek 22.11.2019
svátek slaví Cecílie,
zítra Klement
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Magistrát připravuje protipovodňová opatření ve Vrahovicích, čímž chce vyřešit dlouhodobý problém s vyléváním Romže, která zaplavuje blízké zahrady a domy. Zástupci Spolku za staré Vrahovice se bojí, že může dojít ke zničení arboreta, jenž tu v uplynulých pěti letech ve svém volném čase pracně budovali a které po letech dřiny chtějí v polovině června slavnostně otevřít.

„Přijde mi to jako zlý sen. Dozvěděli jsme se, že se bude možná v rámci protipovodňových opatření rozšiřovat koryto Romže a tudíž dojde ke zničení části arboreta Vrahovice. Znamenalo by to, že spousta peněz, práce a volného času, které jsme v posledních letech obětovali, přijde vniveč. Přestože se jedná o zásah do pozemků, které užíváme, nikdo nás o tomto projektu přímo neinformoval a dozvídáme se to z druhé ruky. Budeme se snažit zjistit o tom více a proti tomuto záměru protestovat,“ vyjádřil se pro Večerník Tomáš Peka, předseda Spolku za staré Vrahovice. Nadšenci a místní patrioti začali
s pracemi na pozemcích, které si pronajali od města před více jak pěti lety. „Od začátku jsme věděli, že zeleň sázíme v záplavové zóně a tomu jsme přizpůsobili výběr stromů z Asie a Jižní Ameriky, které se se záplavami umí vypořádat. Navíc právě naše arboretum slouží jako svého druhu protipovodňové opatření, stromy vodu částečně zadrží a podmáčení jim nevadí,“ dodal Tomáš Peka podle něhož by pomohlo, kdyby se koryto Romže pravidelně čistilo tak, jak se tomu dělo v minulosti.
„Pokud město chce, aby nedocházelo k povodním, proč povoluje stavební parcely na bažinaté půdě v záplavových zónách? Nová výstavba v záplavových zónách ohrožuje současné obyvatele domů u potoka, protože se voda při záplavách nemá kam rozlévat. Kdyby se z pole, které bylo opakovaně celé pod vodou, udělal suchý poldr, bylo by to lepší řešení než rozšiřovat koryto, přičemž tak brát lidem jejich zahrady a nám kus arboreta,“ uzavřel Tomáš Peka.
Město upozorňuje, že projekt protipovodňových opatření je dosud ve fázi návrhu. Své námitky proti němu vrahovičtí patrioti i všichni ostatní budou moci vznést na veřejném projednání. „To se bude konat v úterý 9.devátého června od sedmnácti hodin v objektu ZŠ na ulici Majakovského ve Vrahovicích. Protipovodňová opatření se přitom nebudou týkat pouze Vrahovic, ale i Kostelce na Hané a dalších obcí,“ upřesnila Jana Gáborová, tisková mluvčí magistrátu Statutárního města Prostějova.

Total Comments

  • Kendrion
  • Fischer Lokomotive
  • Interforst
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U POSLEDNÍHO HALÍŘE?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bílá pastelka zabrala.

Jubilejní dvacátá sbírka na speciální služby pro nevidomé, slabozraké a na podporu speciálních výukových programů měla širokou odezvu i mezi dětmi základních škol a studenty středních škol v Prostějově. Dohromady se mezi školní mládeží v Prostějově vybralo 60 328 korun.

Opět bez tiskové konference.

Radní už podruhé za sebou prokázali, že o setkání s novináři zřejmě příliš nestojí. Informace z magistrátu o jednání rady města v úterý 19. listopadu sice došla, jedním dechem ale bylo sděleno, že se tradiční následná tisková konference konat nebude... Vivat transparentnost!

Total Comments

Osobnost týdne

JAN DOLANSKÝ

46 dolanskySpolečně s dalšími známými herci se v prostějovském divadle představil v rámci akce Noc divadel ve hře Perfect Days. Partnery mu byli například Jan Hofman, Lenka Vlasáková a Dana Syslová.

Total Comments

Číslo týdne

 30

Celý minulý týden se logicky nesl ve znamení oslav a připomínek třicátého výročí listopadových událostí roku 1989. Vrcholem všeho byly nedělní oslavy sametové revoluce na prostějovském náměstí T. G. Masaryka.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SI PŘEČETL  ROZHOVOR S PANEM  ŠLAMBOREM, TAK JSEM  SI MUSEL DÁT SKLENIČKU  STUDENÉ VODY!“

Předseda Oblastního sdružení ODS Prostějov Petr Sokol žasne, jak po třiceti letech někteří vidí sametovou revoluci...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments