Dobrý večer, dnes je čtvrtek 27.2.2020
svátek slaví Alexandr,
zítra Lumír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jak Večerník zjistil, ve srovnání s ostatními regiony Olomouckého kraje je ten prostějovský značně poddimenzován celkovým počtem policistů. Územní odbor Policie ČR Prostějov, tedy včetně dvou místních obvodních oddělení a dále konického, plumlovského a němčického, čítá 205 policistů v činné službě. Na jednoho strážce zákona tak v rámci celého Prostějovska připadá 533 obyvatel, což je nejvíce v rámci celého Olomouckého kraje! Večerník se těmto nelichotivým číslům podíval na zoubek...

A zjistili jsme, že ještě na začátku loňského roku byl početní stav prostějovských policistů dokonce zoufalejší! „V personální oblasti vykazoval Územní odbor Policie České republiky Prostějov k 1. lednu 2014 plánovaný stav policistů 204 tabulkových míst, ale skutečný stav byl 199 policistů. U občanských zaměstnanců byl plánovaný stav dvanáct tabulkových míst a stav skutečný činil jedenáct těchto pracovníků. Teprve až v průběhu roku 2014 se začal na prostějovském územním odboru stav lepšit. Bylo přijato dvanáct nových příslušníků. Z jiné personální pravomoci posílili odbor čtyři policisté a dvě příslušnice nastoupily po ukončení rodičovské dovolené,“ vypočítala na nedávné tiskové konferenci Irena Urbánková, tisková mluvčí Krajského ředitelství Policie Olomouckého kraje. Zároveň ale zmínila, že v průběhu loňského roku prostějovští policisté také „pustili žilou“! „Na základě vlastních žádostí bylo v roce 2014 na Územním odboru Policie ČR Prostějov propuštěno ze služebního poměru pět policistů, dále do jiné personální pravomoci byli převedeni tři policisté a jeden příslušník odešel k jinému bezpečnostnímu sboru,“ potvrdila Urbánková s tím, že k 31. 12. 2014 působilo na Prostějovsku v činné službě 205 policistů. 

Večerník na konci uplynulého týdne získal přesné počty policistů i v jiných okresech Olomouckého kraje. „Na Územním odboru v Olomouci pracuje 473 policistů, v Přerově 291 policistů, v Šumperku 241 policistů a v Jeseníku 124 policistů,“ prozradil nám Josef Bednařík, tiskový mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR Olomouckého kraje. Selskými počty Večerníku vyšlo, že největší „přetlak“ strážců zákona je na Jesenicku, kde na jednoho policistu vychází celkem 322 občanů. Dlužno ale dodat, že tento region na samotném severu kraje má největší rozlohu. Na samotném konci těchto statistik se pak krčí Prostějovsko, kdy na jediného strážce zákona je zde 533 obyvatel.

Požádali jsme o komentář k této situaci ředitele krajské policie Libora Krejčiříka - je tedy na Prostějovsku dostatek policistů, nebo jich je zoufale málo? „V dané oblasti nelze vycházet z propočtu policistů na obyvatele, je to velice zavádějící údaj. Bezpečnostní situace je odvozena od kriminogenních faktorů, ze statistik trestné činnosti a sociálně-kulturní historie dané oblasti jako takové. Na základě komparace všech těchto údajů je pro každý územní odbor stanoven adekvátní počet policistů,“ uvádí Libor Krejčiřík, ředitel Krajského ředitelství Policie ČR Olomouckého kraje.  

Ministr vnitra Milan Chovanec ale nedávno sliboval navýšení počtu policistů, proto Večerník logicky zajímalo, zda se v krátké budoucnosti počítá s posílením policejního sboru i v Prostějově. „V současné době je na Územním odboru Policie ČR Prostějov již plánovaný stav 207 policistů. Pokud bude docházet k navýšení početních stavů policistů v rámci celé republiky, nelze daný proces vyloučit ani u Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje, potažmo v Prostějově,“ potvrdil šéf krajské policie, který si práci strážců zákona na Prostějovsku pochvaluje. „Hodnotím ji jako profesionální, policisté plní veškeré úkoly při zajišťování veřejného pořádku i v oblasti bezpečnosti silničního provozu kvalitně a zodpovědně. Rovněž v oblasti potírání trestné činnosti dosahují policisté Územního odboru Prostějov dlouhodobě stabilních výsledků. Na základě porovnání nápadu a objasňování trestné činnosti za poslední roky lze konstatovat, že objasněnost trestných činů na Prostějovsku je na velmi dobré úrovni,“ míní Libor Krejčiřík. 

V sociologickém průzkumu, který každým rokem provádí prostějovský magistrát, se však občané vyslovují v tom smyslu, že na ulicích je málo hlídek Policie ČR. Přesně takto vyzněla i naše malá anketa, kterou dnes zveřejňujeme. „Jakýkoliv sociologický průzkum vychází z určitého vzorku respondentů, tudíž jeho výsledky nemusí korespondovat s realitou, záleží vždy na osloveném vzorku respondentů. Na území Olomouckého kraje je každý den do výkonu služby nasazen adekvátní počet policistů, který vychází z bezpečnostní situace v dané oblasti, Prostějovsko nevyjímaje,“ oponuje ředitel Krajského ředitelství Policie ČR Olomouc.. 

Prostějovský primátor Miroslav Pišťák si ale nemyslí, že by měl nízký počet policistů zdejšího územního odboru nějaký vliv na úroveň zajištění bezpečnosti ve městě i okolí. „Nerad se vměšuji do interních záležitostí policie, na to ostatně ani moje pravomoc nestačí. Nízký počet strážců zákona v Prostějově naštěstí nijak kriminalitu neovlivňuje. Samozřejmě bych byl radši, kdyby policistů bylo více, občané tohoto města i okolních obcí by si to zcela jistě zasloužili. Co ale vždy můžu, když se mi něco nelíbí, je požádat Policii České republiky o daleko větší součinnost při zajišťování bezpečnosti a pořádku, zejména ve spolupráci s našimi strážníky městské policie,“ svěřil se exkluzivně Večerníku Miroslav Pišťák. Jak dodal, v posledních letech jej těší snižující se kriminalita ve městě a ruku v ruce i fakt, že prostějovská státní policie vykazuje vůbec největší objasněnost spáchaných případů trestné činnosti. „Při tak nízkém počtu policistů klobouk dolů,“ uzavřel toto téma první muž radnice.


 

územní odbor                   počet policistů  počet obyvatel okresu počet obyvatel/1 policista

Olomouc                             473                        232 474                491

Přerov                                 291                        132 014                454

Šumperk                             241                        122 735                509

Jeseník                                124                        39 910                                  322

Prostějov                           205                        109 223                533

Zdroj: Policie ČR a Český statistický úřad

Total Comments

  • Doka izol
  • Ples Jevíčko
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V ZAHRANIČNÍCH RESTAURACÍCH?

P3_mnamky
2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Domy po cikánech zmizí.

Až tři miliony korun hodlají v Hradčanech-Kobeřicích investovat do demolice ohyzdných nemovitostí, které v obci zůstaly po vystěhování nepřizpůsobivých občanů a jsou zcela neobyvatelné. Po zbourání domů hodlají místní zastupitelé na uvolněném místě vybudovat okrasný park.

Radary zpět do akce!

V tichosti a režimu přísného utajení upekli prostějovští radní plán, dle něhož se v co nejzazší době má na silnicích opět měřit formou tzv. ptačích budek Ty jsou přitom již dobrých devět roků mimo provoz a v posledních letech se mluvilo o jejich zcela odlišném využití. A ejhle, bude se prý znovu fotit!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ VYKOUKAL
06 pawlovska

To jsou věci! Sportovní manažer Jestřábů se uplynulou sobotu vrátil po osmi sezónách na led a ve věku, kdy brzy oslaví 49. narozeniny, se stal nejstarším hráčem historie, který oblékl dres Prostějova v soutěžním utkání.

Total Comments

Číslo týdne

104

Úctyhodných sto čtyř roků se takřka dožila Josefa Schlesingerová, která byla nejstarší občankou města Prostějova. Minulé úterý bohužel její srdce dotlouklo.

Total Comments

Výrok týdne

„DVA MĚSÍCE JEDL MIXOVANOU STRAVU“

U Okresního soudu v Prostějově vypovídala v případu Jiřího Otáhala alias „kanibala“ jeho exmilenka. A z některých slov šel mráz po zádech…

Total Comments